Депутати показали цінники

Один депутат Львівської міськради обійшовся партіям в середньому у ₴308 тис

18:55, 5 грудня 2015

Ціна одного мандата у Львівській міськраді – майже півмільйона гривень. При цьому самі депутати за свою роботу в ЛМР зарплати не отримують. Один із нечисленних бонусів їх роботи – безкоштовний проїзд у транспорті.

Водночас партії витрачають величезні суми коштів на те, аби отримати у міськраді якомога більше своїх представників. На останніх виборах до ЛМР лідером з витрат став «Народний контроль». Партія вклала у кампанію понад 14,5 млн грн, а на виході отримала шість мандатів, відтак один депутат обійшовся «Народному контролю» у 2,4 млн грн. Середня ж ціна мандата у Львівській міській раді – 308 тис. грн (якщо розділити витрати партій, що подолали бар'єр, на кількість депутатів у ЛМР).

У рамках кампанії «Стеж за грошима» львівські активісти громадського руху ЧЕСНО проаналізували фінальні фінансові звіти партій та кандидатів на посаду міського голови і вибрали з них найцікавіші цифри. ZAXID.NET публікує результати дослідження руху ЧЕСНО.

***

Найменше з-поміж партій на виборах до ЛМР витратив «Опозиційний блок» – лише 4 608 гривень. Втім, частина партій досі не надали фінальних фінансових звітів ні ТВК, ні громадському руху ЧЕСНО. Відтак нам не вдалося врахувати витрати «Нашого краю», «Волі», Народного руху України, Української республіканської партії, а також Української галицької партії.

Загалом, суми, які партії задекларували у остаточних фінансових звітах, виглядають так:

БПП «Солідарність» – 837 370 грн;
«Батьківщина» – 219 616 грн;
«Свобода» – 40 177 грн;
«Народний контроль» – 14 565 482 грн;
«Громадянська позиція» – 972 045 грн;
«ДемАльянс» – 23 532 грн;
«Самопоміч» – 1 805 141 грн;
«Опозиційний блок» – 4 608 грн;
Партія простих людей – 15 200 грн;
«Сила людей» – 165 372 грн;
«УКРОП» – 1 024 450 грн;
Радикальна партія – 263 858 грн.


Для збільшення клікніть на зображення

Ми також порахували скільки для кожної з партій, що пройшли до ЛМР, коштував один мандат.

Найдорожчим депутатське крісло виявилося для партії «Народний контроль» – ця політична сила матиме у міськраді шість депутатів, а «вартість» проходження кожного з них становить 2 427 580 грн. Для порівняння, «Самопомочі» мандат обійшовся у 75 214 грн, а для «Свободи» – 5 022 грн.

Нижче подаємо розрахунки по всіх партіях, що подолали 5% бар‘єр:
«Народний контроль» – 2 427 580 грн/один мандат (усього 6 мандатів);
«УКРОП» – 204 890 грн/мандат (усього 5);
«Громадянська позиція» – 138 863 грн/мандат (усього 7);
УГП – 89 192 грн/мандат (усього 4) (на основі даних з проміжного звіту, відтак сума може бути вищою);
БПП «Солідарність» – 83 737 грн/мандат (всього 10);
«Самопоміч» – 75 214 грн/ мандат (всього 24);
«Свобода» – 5 022 грн/мандат (всього 8).

***

Серед звітів кандидатів на посаду міського голови найбільшу суму задекларував Ігор Васюник. Точні суми витрат кандидатів наводимо нижче.

Ігор Васюник – 720 652 грн;
Володимир Гірняк – 604 038 грн;
Оксана Юринець – 536 949 грн;
Дмитро Добродомов – 356 081 грн;
Руслан Кошулинський – 115 805 грн;
Ігор Зінкевич – 38 063 грн.

Олег Баляш, Віктор Галасюк, Оксана Жолнович, Анатолій Країнський свої звіти до ТВК не подали.


Для збільшення клікніть на зображення

Що стосується Андрія Садового, то, як нам попередньо повідомили у партії «Самопоміч», витрати їхнього кандидата на посаду міського голови включені у витрати, подані у партійному звіті.

Ми звернули особливу увагу на звіти кандидатів на посаду міського голови, які вийшли у другий тур.

Так, Руслан Кошулинський, згідно зі звітом, витратив на кампанію 115 805 грн, тоді, як надходжень до виборчого фонду задекларовано на суму 120 600 грн, які згідно зі звітом, є особистими коштами Руслана Кошулинського.

Питання фінансування кампанії було одним з перших, які Руслану Кошулинському задали одразу після публікації екзитполів 25 жовтня, коли стало зрозуміло, що другий тур відбудеться і вийде у нього саме представник «Свободи».


Кошти виборчого фонду Руслана Кошулинського

Тоді на брифінгу у прес-центрі ЛГО Комітет виборців України, на питання щодо джерел фінансування кампанії, кандидат відповів лаконічно, що гроші «з тумбочки» і що партія сама себе фінансує.

Уже після здачі остаточного фінансового звіту до міської ТВК Руслан Кошулинський кілька разів знову публічно коментував питання витрат на кампанію та джерел надходжень цих коштів. Шостого листопада під час телевізійних дебатів із Андрієм Садовим, відповідаючи на питання з соціальних мереж, він зазначив, що витратив «на перший етап» кампанії 70 тис. грн і що «більша частина цих коштів – це є кошти залучені друзів, партійні, ну трошки своїх».

Десятого листопада було опубліковане півгодинне інтерв’ю «Громадського телебачення» із Русланом Кошулинським, у якому він вже зазначив, що «ще не порахував» скільки коштує його кампанія і знову повторив, що лише частина коштів на кампанію є його власними, тоді як решта – це кошти друзів та партії, не назвавши жодих імен.

Стосовно фінансового звіту Андрія Садового, то окремого звіту в першому турі виборів він, як кандидат на посаду міського голови, не має. Як нам повідомили у міському штабі «Самопомочі», фінансові витрати на кампанію Андрія Садового враховані у партійному звіті, поданому у міську ТВК, тож визначити витрати саме на кампанію Андрія Садового неможливо. Загальна сума офіційно задекларованих витрат становить понад 1 млн 800 тис. грн.


Кошти виборчого фонду «Самопомочі»

Однак, Андрій Садовий також вже кілька разів публічно коментував питання фінансування кампанії: щоправда не вдаючись до деталей, але на телевізійних дебатах він зазначив, що «це є кошти партійні».

У звіті, поданому до міської ТВК, справді левова частка надходжень до виборчого фонду зазначені як «власні кошти місцевої організації партії». Однак і партія ці кошти звідкись отримала.

На конкретне питання журналістки «Громадського» «хто нині фінансує «Самопоміч» і Вашу особисту кампанію у Львові?» Андрій Садовий відповів: «Якщо брати Київ – це є малий, середній бізнес». Як і Руслан Кошулинський, Андрій Садовий теж не назвав жодного імені спонсорів партії чи кампанії.

У другому турі обидва кандидати на посаду міського голови Львова мали власні виборчі фонди. У своєму фінальному звіті Андрій Садовий задекларував 1 028 208 грн витрачених коштів, левова частка з яких були витрачені на ЗМІ – 742 315 грн. При цьому майже половина з них (335 903 грн.) – оплата ефірного часу на радіо. Уся сума виборчого фонду Андрія Садового є коштами місцевої організації партії «Самопоміч».

Згідно із звітом, поданим до міської ТВК, Руслан Кошулинський задекларував вдвічі меншу суму витрат – 481 402 грн. Із них 302 700 грн було витрачено на ЗМІ, серед яких кандидат найбільше використовував телебачення (167 515 грн).

Як і у звіті за перший тур, Руслан Кошулинський задекларував, що всі кошти виборчого фонду є його власними коштами, тож за підсумками двох турів він витратив на кампанію майже 600 тисяч гривень.

Загалом питання фінансування виборчих кампаній та звітності за витрати партій та кандидатів є значно складнішим, ніж може здатися. Політичні партії ще не звикли або й не готові чесно звітувати за свої витрати та джерела їх надходжень. Дослідження, яке проводив Центр Соціальних Інновацій (Львів) показує, що понад половина реально витрачених коштів кандидатами на посаду міського голови Львова, не відображені у їхніх офіційних фінансових звітах.

Така ситуація зумовлена, зокрема, і недосконалістю виборчого законодавства. Кандидати не несуть жодної відповідальності за подання неправдивих фінансових звівтів, навіть більше того – якщо ці звіти не будуть подані у ТВК, то жодні санкції щодо кадидатів та партій не передбачені.

Також актуальною залишається проблема оплати діяльності членів виборих комісій. Відповідно до дослідження, проведеного моніторингово-аналітичною групою «Цифра», більше 30% членів виборчих комісій підтвердили випадки фінансової винагороди від кандидатів та партій за роботу членів виборчих комісій. Відтак це одна з найбільших статей витрат виборчих кампаній, яка знаходиться «у тіні» і не відображена у фінансових звітах.

Ще одна проблема – немаркована реклама та применшені цифри тиражів друкованої агітаційної продукції. На сьогоднішній день у політиків залишається чимало різних можливостей прозвітувати перед своїми виборцями та громадськістю, декларуючи применшені суми витрат. Тому питання фінансування політичних партій та окремих політиків потребує особливої та пильної уваги громадянського суспільства.

***

* Оксана Романишин, Ігор Фещенкорегіональні аналітики Громадського руху ЧЕСНО у Львові

P.S. Уже після публікації цієї статті у «Народному контролі» заявили, що насправді рахунок львівського осередку використовувався для фінансування кампанії по усій країні.

«Всі, без винятку, партії були змушені фінансувати загальнодержавні видатки з рахунку одного з місцевих осередків. Партія «Народний контроль» використала виборчий фонд саме львівського осередку для фінансування загальнонаціональної кампанії», – йдеться, зокрема, у заяві прес-служби «Народного контролю», надісланій на адресу ZAXID.NET 7 грудня.