Міськрада провалила голосування за історичний ареал Львова

Проти затвердження меж історичного ареалу виступили депутати-забудовники

16:09, 7 жовтня 2021

Депутати Львівської міської ради під час засідання сесії 7 жовтня не погодили межі історичного ареалу Львова. Це перше рішення, що було необхідне для затвердження правил регулювання забудови в історичній частині міста. За межі історичного ареалу проголосувало лише 28 депутатів з 49 присутніх на засіданні. Зокрема, проти затвердження меж історичного ареалу виступили депутати-забудовники.

Під час засідання сесії 7 жовтня депутати Львівської міської ради розглянули проект ухвали про затвердження історичного ареалу Львова. Цей документ розробляли у Львові ще з 2017 року. Згідно з проектом, загальна площа історичного ареалу Львова має становити 2311,95 га, це 15% міста. Це територія міста, де збереглась історична забудова та є пам'ятки архітектури місцевого і національного значення. Загалом у Львові є близько 2400 історичних пам'яток.

За словами керівниці управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілії Онищенко-Швець, затвердження сесією меж історичного ареалу – це лише перший крок, остаточне рішення має прийняти Міністерство культури.

Червоним кольором на карті позначений історичний ареал Львова, а зеленим – територія охорони ЮНЕСКО

За словами Онищенко-Швець, межі історичного ареалу Львова пройшли обговорення і отримали позитивні відгуки від фахівців. Погодження меж історичного ареалу дозволить у майбутньому посилити відповідальність для тих, хто будує в історичній частині міста з порушеннями, і допоможе зберегти історичну спадщину. Як анонсувала Лілія Онищенко-Швець, у подальшому міська рада буде погоджувати історичні ареали Винників, Брюховичів та інших населених пунктів Львівської МТГ.

Під час обговорення цього питання декілька депутатів міськради висловили сумніви щодо його доцільності. Зокрема, голова фракції «Варта» та голова Асоціації західноукраїнських забудовників Юрій Мартинюк запропонував розробити декілька історичних ареалів. Лілія Онищенко-Швець заявила, що це неможливо, оскільки історична забудова Львова щільна і усі історичні ареали будуть накладатися один на одного.

Натомість депутат з «Європейської солідарності» та відомий забудовник Назарій Бербека висловив побоювання, що затвердженян історичного ареалу призведе до мораторію на будь-яке будівництво в історичній частині міста.

Зрештою «за» цю ухвалу проголосували лише 28 депутатів і це рішення не прийняли.

«Ми зустрічалися з депутатами та головами фракцій, роз'яснювало їм, що таке межі історичного ареалу. На жаль, вони не підтримали нашої пропозиції. Розуміємо: серед них є забудовники, яким невигідно діяти, дотримуючись цього документа, вони хочуть мати вільніші руки. Але план дозволить нам зберегти культурні об'єкти від хаотичної забудови. Друга причина — ухвала суду, згідно з якою землі в межах історичного ареалу Львова віднесли до земель історико-культурного призначення. Така річ, на мою думку, абсолютно неприпустима. Бо тільки території під пам'ятками мають бути туди зачислені, а не живий ареал», – прокоментувала ZAXID.NET голосування депутатів Лілія Онищенко-Швець.

Додамо, що вперше межі історичного ареалу Львова погодив виконавчий комітет ЛМР ще у 2005 році. Втім за словами Лілії Онищенко-Швець, з того часу відбулись зміни у законодавстві і тепер межі історичного ареалу мають затвердити депутати. При цьому у сам документ внесли зміни.

Межі історичного ареалу – це частина історико-архітектурного опорного плану (ІАОП), документа, що необхідний для того, аби краще контролювати забудову в історичній частині міста. У цьому документі визначені не тільки межі історичного ареалу, а й охоронні зони пам'яток архітектури та правила регулювання забудови в історичній частині міста. ІАОП Львова має затвердити Міністерство культури України.