Депутати Європарламенту піддали Росію жорсткій критиці

16:27, 12 вересня 2013

Депутати Європейського парламенту були одностайні у своїй підтримці країн Східного партнерства й жорстко розкритикували Росію. Дискусія питання про тиск Росії на країни Східного партнерства відбулася 11 вересня в Страсбурзі.

Так, представник європейських народників Елмар Брок говорив про важливість свободи вибору.

"Неприйнятно, коли країни, такі як Росія, використовують ціни на енергетику як інструмент для того, щоб блокувати вільний вибір країни. Ми заохочуємо ці країни зробити останній крок (у напрямі угод про асоціацію – ред.)", - сказав Брок.

Депутат Лібор Ручек, виступаючи від групи соціалістів, заявив, що в Європі подолано мислення, що "коли один отримує щось, другий втрачає".

"Ми не хочемо нової залізної завіси, нового розподілу Європи між так званим Заходом і так званим Сходом, що означає Росія і переважно південні та східні сусіди. Депутат Брок говорив про вибір. «Так, це основне правило. Народи України, Молдови, Грузії зробили свій вибір», - нагадав він.

Крім того, Л.Ручек вважає, що у Вільнюсі "цей процес має завершитися підписанням угоди з Україною і парафуванням з Грузією і Молдовою".

"Нам не потрібні нові холодні війни в Європі", - додав політик.

Виступаючи від імені лібералів, депутат Крістіна Оюланд заявила, що дії Росії "демонструють цілеспрямовані санкції проти українського експорту, заборону на молдовське вино, погрози у сфері безпеки стосовно Вірменії".

"Усе це - прямі атаки проти суверенітету цих країн, їхнього вільного вибору відносин із партнерами. Я вірю, що Європа має реагувати. Солідарність і єднання - ключові слова наших дій найближчими місяцями. Ми маємо стояти разом проти тиску Кремля, проти провокації", - вважає політик.

Вона також висловилася на "підтримку та захист східних партнерів".

"Ми маємо відкрити наші ринки молдовському вину, ми повинні показати Путіну, що його методи неприйнятні для ЄС. Україна особливо чутлива, тому що без України Євразійський Союз буде просто паперовим тигром. Ми маємо розморозити фінансові ресурси та підтримати Україну в цьому історичному виборі", - впевнена депутат Європарламенту.

Від імені консерваторів депутат Чарльз Теннок також висловився з критикою на адресу Росії та заявив про необхідність "простягнути руку дружби нашим партнерам".

Нагадаємо, 10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, у яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту "Східного партнерства", запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, у вирішенні проблеми вибіркового правосуддя та продовження реформ в рамках Порядку денного асоціації.

Додамо, країни Митного союзу Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь) підтримали намір України стати спостерігачем у цій організації. Відповідний меморандум підписано 31 травня 2013 року в Мінську на засіданні глав урядів СНД за участю прем'єра Миколи Азарова.

Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв сказав, що у разі приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС Україна не зможе взяти на себе низку зобов'язань Митного союзу, тому що нормативні бази Євросоюзу і МС несумісні. Відтак вхід для України до Митного союзу буде закрито.