Державна підтримка підприємств в Україні у 5-9 разів більша, ніж в країнах ЄС

Україна надто багато грошей витрачає на неефективні підприємства

10:32, 23 серпня 2015

Діяльність української держави у використанні власних ресурсів багато років була квазіринковою. Про це у статті для DT.UA пише директор Інституту економіки і прогнозування НАН України, академік НАН України Валерій Геєць.

За його словами, згідно з існуючими даними держпідтримка підприємств у період 2000-2013 рр. у нас була значно більше, ніж в країнах ЄС (у 5 – 9 разів). Україна витрачала більше коштів на підтримку підприємств за видами діяльності, ніж у середньому по ЄС, і по окремим країнам Євросоюзу, навіть з перехідними економіками. Структура цих витрат в Україні вкрай нераціональна та істотно деформує ринкове середовище через нерівність доступу до державних ресурсів товаровиробників, вважає автор.

Особливі преференції мають, наприклад, вугільна промисловість, енергетика, тоді як машинобудування, яке могло б стати базою для нарощування інвестицій і технологічного переозброєння, значно відстає.

До того ж з 2005 р. Україна не надає поширеної в ЄС державної підтримки підприємствам на науково-технічні розробки. Наприклад, у Чехії державні видатки на наукові розробки і дослідження, екологічні інновації досягали в окремі роки (2009, 2010, 2011) 25-35% від загальної суми зазначеної підтримки.

Україна, з одного боку, вичерпала можливості ринкового характеру запозичувати і жити в борг, а з іншого — не може і не має необхідності підтримувати підприємства реального сектора в колишніх масштабах, і при таких умовах не може інвестувати кошти в інфраструктурні проекти та інші види діяльності, як це роблять європейські країни, де витрати на підтримку регіонального розвитку перевищують половину всіх виділених на такі цілі обсягів коштів, підкреслює автор.