Дешевше відреставрувати дерев’яне вікно, ніж встановити його копію, - експерт

16:20, 7 квітня 2011

Дешевше відреставрувати дерев’яне вікно, що знаходиться в історичному будинку Львова, аніж встановити його копію. Про це 7 квітня на прес-конференції експерт GTZ, керівник проекту у Львові представник Інституту міста Іріс Ґляйхман.

За її словами, у Львові вже не перший рік ведеться робота по програмі реставрації дерев’яних вікон, за цей час в Інститут міста та GTZ звернулося чимало людей, зокрема 180 запитів стосувалися реставрації вікон, і з цими мешканцями укладено угоди щодо реставрації.

Як повідомляв ZAXID.NET, фінансування у реставрації автентичних історичних вікон та дверей відбувається за такою схемою: мешканці оплачують тільки 20% вартості робіт, решту оплачують – 20% Львівська міська рада (Інститут міста) та 60% - уряд Німеччини (GTZ). Подавати заяву можна в Інститут міста, управління охорони історичного середовища Львівської міської ради або в GTZ.

«Усі вікна, які ми оглянули за цей час, можна відреставрувати. Мешканці, які скористалися можливістю відреставрувати дерев’яні вікна, зауважили, що вони дуже добре виконують свою функцію – зручні в користуванні, енергоощадності, шумоізоляції. Якщо ви, як мешканець, бачите, що з ваших вікон дує, і ви хочете їх замінити, зверніться до фахівців, вони вам порадять, що потрібно зробити. Останні півтора роки ми працювали з місцевими майстрами, вони також можуть фахово надати консультацію з приводу заміни того чи іншого вікна в історичному будинку», - зазначила Іріс Ґляйхман

Як наголосив реставратор GTZ Крістоф Юнґганс, ґрунтовна реставрація є завжди дешевшою, ніж виготовлення і встановлення копії такого вікна. «Я оглянув багато вікон. Не бачив жодного вікна, яке би потрібно було повністю замінити. – зазначив він. – Із заміною вікон на пластикові чи невідповідні - місто втрачає свою ідентичність. Є практичні речі, чому потрібно залишати автентичні вікна: ґрунтовна реставрація є завжди дешевшою, ніж виготовлення і фахове встановлення копії (що є значно дорожче); при реставрації вікна енергоощадження і шумоізоляція є значно вищою за пластикові; зі збереженням автентичного вікна, ви підвищуєте цінність квартири, яка з часом дорожчатиме; реставруючи вікна, ви розвиваєте місцеве ремісництво, а не розвиток великих підприємств, і через кілька років ви знайдете майстра за необхідності».

Як повідомила голова Галицької районної адміністрації Львова Ірина Маруняк, перед тим, як проводити ремонти у квартирі, розташованій у центральній частині міста, потрібно проконсультуватися в управління охорони історичного середовища або в Інституті міста.

Нагадаємо, за пластикові вікна у центрі Львова загрожує кримінальна відповідальність.