«Детективи НАБУ мають право прийти і перерахувати вашу готівку»

Єгор Соболєв у студії ZAXID.NET LIVE

3 листопада 2016

Український парадокс. З одного боку Україна є однією з найбільш корумпованих країн Європи, з іншого – тепер ця корупція, точніше її наслідки у вигляді приватного майна чиновників і депутатів, доступна усім бажаючим. Такою відкритістю можу похвалитися небагато європейських країн.

В студії програми ZAXID.NET LIVE – Єгор Соболєв, голова комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції. Він пояснить, як НАЗК зможе оперативно перевірити більше сотні тисяч декларацій і як дятимуть, за результатами такої перевірки детективи НАБУ.

Чому декларації генпрокурора Юрія Луценка, глави Держфінмоніторингу Ігора Черкаського і голови ДФС Романа Насірова мають стати першочерговими у розслідуваннях НАБУ і антикорупційної прокуратури, і як брати Дубневичі мають довести законність своїх гігантських заощаджень готівкою?

Ведучий програми – головний редактор ZAXID.NET Олег Онисько.

Головні тези розмови

– Основна проблема нашого суспільства – те, що дуже багато людей поводяться так, наче не тут живуть. Насправді демократія, цивілізована держава передбачає, що більшість громадян беруть пряму участь в управлінні державою. Не просто один раз сходив на вибори, а слідкуєш за політиками, ставиш їм завдання, сам ініціюєш, що треба робити.

– Зараз є невелика частина людей, які прийшли (зокрема у парламент) із великого бізнесу. До них запитань немає. Але мені здається, що велика частина цієї заможності [яку побачили українці після запуску реєстру декларацій] – це люди, які прийшли у парламент бідними і чомусь стали дуже багатими. Зараз усі ці люди викриті, зараз у суспільства є шок і це класний грунт для того, щоб ми почали позбуватися таких політиків.

– От побачили всі, як політики багато вкрали. Якщо нічого не зміниться, поговорять-поговорять і нічого не станеться, тоді шок зміниться фрустрацією і ще більшою зневірою. Тому зараз ще більш важливо активно почати виганяти цих політиків. За допомогою кримінальних проваджень, за допомогою громадського тиску, політичної конкуренції. Активно виганяти тих, хто прийшов у політику і не може пояснити набуте за цей час майно.

– Є три способи очищення від тих, хто «нечесно» займався бізнесом. Перший і найбільш простий спосіб – Антикорупційне бюро. Я вже попросив Олега Ляшка, Юрія та Ірину Луценків піти до антикорупційного прокурора Назара Холодницького і попросити перевірити нас на ознаки незаконного збагачення. Найпростіший спосіб – це, щоб політики, особливо якщо до них є запитання, самі пішли і стали об'єктами таких розслідувань.

– Другий шлях очищення існує для тих, хто впиратиметься і не хотітиме перевірки. Це активна позиція антикорупційного бюро, антикорупційної прокуратури і агентства із запобігання корупції. Сподіваюся, що скоро ми про все дізнаємося вже з матеріалів їхнього слідства.

– Третій шлях, який, думаю, буде найпоширенішим – коли політик чіпляється кігтями і зубами за крісло і нічого не хоче пояснювати. І з різних причин антикорупцйіне бюро і агентство з запобігання корупції не можуть до нього дістатися. Тоді має працювати тиск суспільства. Ми так само виганяли людей Януковича з посад після ухвалення закону «Про очищення влади».

– Ми маємо стати європейською державою не тільки з точки зору законодавства, а й з точки зору культури. Нормальною має бути ситуація, коли політика одразу відправляють у відставку, якщо він не може пояснити походження майна.

– Агентство із запобігання корупції отримало право проведення повних перевірок і використання більшості баз даних в Україні. Насправді це має відбуватися так: комп'ютер в автоматичному режимі звіряє інформацію, яку написали в деклараціях посадовці, з реєстрами власності, з інформацією про перетин кордону, з реєстром довіреності, з іншими даними. І на механічному рівні виявляє, де є проблеми. Далі туди мають іти інспектори.

– Ми переписали в законі статтю про кримінальне збагачення. І якщо раніше правоохоронні органи мали доводити, що у політика є незаконні гроші, то тепер саме на посадовцю лежить обов'язок доводити, що його горші набуті законним шляхом. І для багатьох із них це страшна річ. Також тепер посадовець буде притягатися до кримінальної відповідальності, якщо він набрехав у декларації на суму більше 320 тис. гривень. А це означає два роки в'язниці.

– Я не розумію, чому Генпрокуратура полізла в розслідування по деклараціях. Мені це нагадує ситуацію, коли корупціонери хочуть допомогти корупціонерам боротися із корупцією. ГПУ – тотально корумпований орган, а декларація самого генерального прокурора обов'язково має стати предметом розслідування спеціалізованої антикорупційної прокуратури і антикорупційного бюро. Насправді Генпрокуратура не має права розслідувати справи про незаконне збагачення або брехню в деклараціях. Це право ми віддали виключно антикорупційному бюро і антикорупційній прокуратурі. Якщо ГПУ влізе в ці справи, то це буде великим подарунком корупціонерам, оскільки це буде порушенням підслідності. І в судах корупціонери зможуть казати: «Ваша честь, а ГПУ не мала права цього розслідувати».

– У нашій ситуації окрім антикорупційного бюро і антикорупційної прокуратури сподіватися немає на кого. Такою є реальність. І це головне, що дали е-декларації, – вони спустили людей на землю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
«Авто Євро Сила» припинила масштабне блокування доріг по всій Україні
П'ять років Євромайдану
Аваков оголосив про примусове розблокування доріг, які перекрили «євробляхери»
Кокаїн, діаманти та малайзійська тюрма
Уряд звільнив керівницю Держлікслужби за протизаконну заборону вакцин
Масштабна пожежа у Львівській обласній клінічній лікарні
Wizz Air оголосила про відновлення роботи своєї української «дочки»
«Авто Євро Сила» вдруге заблокувала трасу Київ-Чоп на Львівщині
Український «вуличний футбол» і його наслідки для дидактики та науки
Головні новини Львова за 20 листопада