Децентралізований архбудконтроль vs "незаконбуди" Львова

З першого вересня поточного року основні функції Державної архітектурно - будівельної інспекції (далі ДАБІ) повинні перейти на місцевий рівень, зокрема це архітектурно – будівельний контроль.

17:40, 8 вересня 2015

З першого вересня поточного року основні функції Державної архітектурно - будівельної інспекції  (далі ДАБІ) повинні перейти на місцевий рівень, зокрема це архітектурно – будівельний контроль, - перевірка будівництва на відповідність до проектних і державних норм та ін., перевірка технічних умов, належне оформлення технічної документації, прийняття в експлуатацію та обстеження будівельних об’єктів, накладання штрафів тощо. А також проведення дозвільних процедур: реєстрація повідомлень і декларацій про початок будівництва, видання дозволів на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію будівель, тощо. Ще у червні були внесені зміни у виконавчі  структури ЛМР, де передбачено створити інспекцію Архбудконтролю у міській раді. А до першого вересня було заплановано затвердити нове положення новоствореної структури, що повністю б пояснювала її статус, функції, повноваження.  

Архбудконтроль ЛМР повинен обслуговувати об’єкти будівництва І – ІV рівня, на загал, це спорудження малих архітектурних форм до багатоповерхових будинків та будівництво і реконструкція в зоні ЮНЕСКО чи інших зонах культурної спадщини. Але поза тим, ДАБІ залишить за собою функцію нагляду за інспекторами Архбудінспекції м. Львова, а від так держава залишить за собою значний вплив. До цього часу, такі рішення приймало ДАБІ централізовано, тобто зі столиці розпоряджались будівництвом у нашому місті. Це формувало пряму дорогу до корупційної складової, її недоступність і закритість, ефект «вузьких коридорів».
     

Очевидно, що створення архітектурно – будівельного контролю створить позитивний ефект, за умови належної участі громадського сектору. Врахування думки громадськості має бути передбачена у положенні новоствореної ДАБІ, оскільки проблема незаконних забудов є одною із найбільших у місті.
Виходячи з цього,  у новому установчому документі Архбудконролі ЛМР необхідно створити веб – сайт з відкритим доступом до реєстру документів на підготовку до будівництва та прийняття в експлуатацію об’єктів; розширену громадську  раду, яку очолюватимуть експерти галузі; погодження штатного розпису і призначення керівників інспеції - через сесію ЛМР.

На сьогодні сесія міської ради не прийняла положення про інспецію Архбуднагляду, отже вона не діє, тому її функція має тимчасово перейти до уповноваженого ЛОДА.

Децентралізація Архбудконтролю не тільки зупинить незаконні забудови, але  ймовірно спричинить здешевлення житла та пришвидшить процеси будівництва, оскільки рішення прийматимуться на місцях. А під впливом громадського сектору зменшиться, а то й буде відсутня корупція в цій сфері. Не секрет, що корупційна складова вираховувалась з кожного поверху новобудови, а потім це входило в ціну нерухомості, за що платили пересічні українці. І що найважливіше – львів’яни зможуть зупиняти на початковій стадії «незаконбуди», оскільки матимуть доступ до стартових документів для будівництві об’єктів, а через громадські структури впливатимуть на прийняття рішень Архбуднагляду ЛМР і  також слідкуватимуть за роботою інспекторів.

Але місто Львів не є виключенням у децентралізації ДАБІ. Відділи Архбудконтролю також можуть створюватись у інших місцевих радах, якщо остання має бюджетний ресурс на її утримання. Але на рівні сіл, селищ та невеликих міст контролю підпадатимуть будівельні об’єкти І – ІІІ категорії складності.