Девальвація гривні неминуча після виборів, - закордонні ЗМІ

12:40, 19 вересня 2012

Українська економіка залишається вкрай вразливою до зовнішніх ризиків. Тривожний сигнал помітили зарубіжні журналісти: європейські банки почали розпродавати свої українські активи.

П'ять років тому європейські банки кинулися в Україну, вкладаючи мільярдні суми в місцеві фінансові установи в надії, що вони заходять на один із найбільш багатообіцяючих зростаючих ринків, йдеться в матеріалі The Financial Times, передрукованому Gulfnews.

Сьогодні багато з цих банків залізли в безнадійні борги і згортають свої операції. Європейські банки скорочують частку позикових коштів, а в деяких випадках взагалі виходять з України.

Німецький Commerzbank, наприклад, цього літа продав місцевому олігарху дочірній банк "Форум" за ціною, яку не розкриває. П'ять років тому німці заплатили за "Форум" 1 млрд. дол

"Проблеми в єврозоні зіграли в цьому свою роль", - пише видання.

Після десяти років вражаючого зростання українська економіка дуже постраждала від рецесії в 2009 році.Україна повернулася до помірного росту, але досі не повернула втрати 2009 року.

Ослаблення єврозони має негативні наслідки для країни на тлі різкого падіння промислового виробництва в останні місяці, що змусило багатьох економістів погіршити свої прогнози на цей рік. Росія, великий ринок для України, також демонструє ознаки сповільнення економіки, пише The Financial Times.

Говорячи про причини уповільнення, багато економістів посилаються на "політику обмінного курсу, яка покликана забезпечити стабільність гривні відносно долара всупереч тиску на валюту". "Це привело до збільшення відсоткових ставок і значно зменшило зростання кредитування в цьому році", - повідомляє видання.

Така політика, зазначає The Financial Times, означає, якщо найбільше торгівлі йде з єврозоною і Росією, долар зміцнюється відносно євро, а рубль слабшає, конкурентоспроможність українського експорту може постраждати.

"Загроза девальвації гривні висить над Україною з тих пір, як Нацбанк не зміг захистити прив'язку гривні до долара. Загроза залишається, незважаючи на спроби уряду України придушити ризики знецінення гривні, пов'язані з відтоком прямих іноземних інвестицій і накопиченням зовнішнього боргу після парламентських виборів 28 жовтня ", - пише видання MarketWatch.

"Дозволити валюті знецінитися напередодні парламентських виборів було б політично неправильно. Тим не менш, багато економістів вважають, що як тільки вибори закінчаться, Нацбанк допустить деяку девальвацію, і перейде до більш гнучкого обмінного курсу, розширивши "коридор" між валютами", - пише The Financial Times .

Економісти і підприємці говорять, що країна повинна позбутися впливу олігархів, які тільки знімають вершки з прибутків держави, побороти тяганину і бюрократію, щоб залучати іноземних інвесторів і стимулювати місцевий дрібний бізнес, йдеться у матеріалі.

Як повідомляє болгарське інформаційне агентство novinite.com, Україна – серед тих країн, які, за оцінками PwC, найбільш уразливі до наслідків боргової кризи в Європі. "PwC вважає, що в той час як економічний спад і нестабільність переважають у Західній Європі, Центральна та Східна Європа стикаються з двома іншими проблемами - глобальною фінансовоїю панікою і труднощами євро, майбутнє якого залишається невизначеним на тлі фінансових проблем Греції, Ірландії, Португалії та Іспанії ", - йдеться в повідомленні.