Деякі кримські громадські організації та активісти виступили проти акції блокування Криму, яку готують кримські татари.
«Незважаючи на глибоке переконання щодо необхідності економічного тиску на Росію, я вважаю за необхідне не лише не приєднуватися до цієї акції, а й заявити, що є її противником у запропонованому форматі», – заявив феодосійський юрист Сергій Мокренюк на прес-конференції в Києві в середу, 16 вересня, передає «Інтерфакс-Україна».
На його думку, це буде «соціально шкідливо, може призвести до дестабілізації ситуації, а також стати каталізатором для масових заворушень, це не грає на руку Україні як державі».
«Хто готовий сьогодні відповідати за тих людей, які приєднаються до цієї акції, пройшовши між російським та українським блокпостами? Скажіть, будь ласка, чи будуть там провокації з боку російських окупантів, з боку диверсантів? Я не знаю. Але я не вважаю, що та ціна, яку ми заплатимо, вчиняючи не зовсім законні дії, є дійсно такою, яка дозволить нам досягти наших цілей», – наголосив активіст.
Мокренюк також нагадав, що на сьогодні у складі Верховної Ради є два народні депутати від Криму, парламентська міжфракційна група, а також Державна служба з питань Криму. Водночас їхні повноваження не використовуються для вирішення проблеми повернення Криму до складу України.
Представник Ради громадських ініціатив з Севастополя Вадим Кодачигов наголосив, що нині в Україні ні парламент, ні уряд не мають уявлення ні про тактику, ні про стратегію щодо повернення Криму.
«Ті кроки, які робить і уряд, і окремі політики, більше ведуть до відторгнення Криму, до дисбалансу у відносинах між Україною та Росією», – переконаний він.
Керівник Центру громадянської просвіти «Альменда» Ольга Скрипник вважає, що необхідно насамперед законодавчим шляхом вирішувати кримську проблему. Зокрема, на її переконання, необхідно скасувати закон про вільну економічну зону в Криму й ухвалити альтернативний закон після проведення широкої суспільної дискусії.
Як повідомляв ZAXID.NET, кримські татари заявили про намір 20 вересня заблокувати для пересування вантажів дороги, що ведуть з материкової України до Криму.