Діаспора просить Європу зупинити реабілітацію сталінізму в Україні

20:20, 19 травня 2011

Світовий конгрес українців, який об'єднує діаспору із 32 країн світу, занепокоєний пропагуванням тоталітаризму в Україні. Це становить особливу загрозу і для Європи, адже від 11 травня 2011 року Україна розпочала головування в Комітеті міністрів Ради Європи, а у 2013 році очолюватиме ОБСЄ.

Про це йдеться в листі СКУ, оприлюдненому на сайті Центру досліджень визвольного руху.

У своєму листі СКУ звернув увагу на те, що від 11 травня 2011 року Україна розпочала головування в Комітеті міністрів Ради Європи, а у 2013 році очолюватиме ОБСЄ. Світовий конгрес українців наголосив на важливості, щоб ці інституції очолювали держави, які підтримують і прагнуть до європейської візії суспільства, базованого на принципах демократії.

Українці світу, посилаючись на ряд декларацій та резолюцій в яких Європа засуджує сталінізм, наголошують: «фундаментальні пан’європейські ідеали були виплекані протягом спільної історії Європи, зокрема в 20-му столітті. Вони включають свободу, верховенство права, повагу до людських прав та, як наслідок, відкинення тоталітарних режимів минулого і сучасного».

Зважаючи на важливу символічну роль України як нині головуючої держави в Комітеті міністрів Ради Європи та в майбутньому — ОБСЄ, а також на європейську опозицію тоталітаризму, що віддзеркалюється у названих деклараціях та резолюціях, СКУ закликав європейське співтовариство вимагати від владних структур України негайно засудити всі форми прославлення сталінізму та припинити пропагування символів комуністичного тоталітарного режиму.

«У іншому випадку це підірве міцно вкорінену політику та основні засади Європейського Парламенту, Ради Європи та ОБСЄ, скеровані на засудження всіх форм тоталітаризму в минулому та протистояння будь-якому неототалітаризму», — наголошує Президент СКУ Євген Чолій.

Відповідні офіційні звернення Світовий конгрес українців надіслав Президенту Європейського Парламенту Єжи Бузеку, Президенту Європейської Ради Герману ван Ромпею, Президенту Європейської Комісії Жозе Мануелю Баррозу, генеральному секретарю Ради Європи Торбйорну Ягланду, чинному голові ОБСЄ Аудронюсу Ажубалісу, єврокомісару з питань розширення та політики сусідства Стефану Фюле, голові делегації Європейського Парламенту до Комітету парламентського співробітництва ЄС-Україна Павелу Ковалю, голові Підкомітету Європейського Парламенту з питань прав людини Гейді Гауталі, комісару Ради Європи з прав людини Томасу Гаммарбергу та директору Бюро демократичних інституцій та людських прав ОБСЄ Джанезу Ленарчику.