Диму без вогню не буває

Хто стоїть за акціями протесту проти російського тютюнового монополіста

16:31, 12 січня 2016

Масштабну акцію блокування складів компанії «Мегаполіс-Україна», що в ніч на 12 січня розгорнулася відразу у шести містах України, організували троє народних депутатів від партії «Народний фронт». Самі вони наголошують, що є лише координаторами, а рушійною силою стали місцеві активісти. Акція стала наслідком майже річної спроби депутатів знищити монополію компанії на ринку дистрибуції тютюну.

***

Як вже повідомляв ZAXID.NET, сьогодні вночі в Україні розпочалась акція «депортації російського бізнесу». Саме так організатори та активісти акції називають блокаду складів компанії «Мегаполіс-Україна», яка є монопольним дистриб’ютором тютюнових виробів в Україні. На даний момент заблоковані склади компанії у Львові, Києві, Луцьку, Ковелі, Рівному та Тернополі. Першими, ще о 3:30, її почали громадські активісти у Львові.

Координаторами акції стали троє народних депутатів від партії «Народний фронт» - Андрій Левус, Ігор Лапін та Сергій Висоцький. Як розповів ZAXID.NET Андрій Левус, вони координують спільні дії – узгодили дату початку акції та спільні гасла, але організаторами акцій на місцях є місцеві активісти. 

«Ми подали заявку на проведення акції від народних депутатів. Але зараз це вже напівстихійний процес – звертаються активісти, наприклад з Одеси, Івано-Франківська тощо. Ми перевіряємо, що це за люди для того, щоб уникнути провокацій», - пояснив він.

Ідейним натхненником акції став нардеп з Луцька Ігор Лапін. Він розповів ZAXID.NET, що головною рушійною силою акції є мобілізовані військові та бійці добровольчих батальйонів, а також члени «Правого сектора» та місцевих організації самооборони.

Невипадковий час 

За словами Лапіна, час акції вибраний не випадково – саме зараз магазини можуть відчути брак цигарок, адже протягом попередніх святкових вихідних було розпродано значну частину магазинних запасів. Він переконаний, що акція, яка не має економічних наслідків – не буває успішною.

«Якщо роздрібні продавці цигарок не отримають вчасно товару, то вони можуть висунути штрафні санкції до гуртовика», - пояснює нардеп.  

Головна вимога учасників блокування – оприлюднення виробниками цигарок прямих контрактів для дистриб’юторів, що дозволить прийти на ринок дистрибуції тютюнових виробів іншим компаніям. А також активісти вимагають внесення компанії та її власника в санкційний список.   

Акція протесту у Києві        

«Питання штучної монополії російської компанії «Мегаполіс-Україна» я почав піднімати ще в грудні 2014 року на законодавчому рівні. Неодноразово ініціював та проводив різного рівня зустрічі і з виробниками, і з дистриб’юторами, на які були запрошені керівники Антимонопольного комітету. Ми вимагали від Антимонопольного комітету зобов’язати дистриб’юторів оприлюднити прямі контракти. Проте АМКУ, прямий обов’язок якого боротися з монополістами, обмежується лише рекомендаціями для виробників», - пояснив Лапін.

Дана акція є попереджувальна - планується, що вона триватиме 3-5 днів. А якщо не буде успішною, то організатори готові вдатися до безстрокової акції.

«Акція попереджувальна, не дійде – буде безстрокова. Ми хочемо дати зрозуміти, якщо не працює правосуддя – працює самосуд», - емоційно говорить Ігор Лапін.

Акція протесту у Луцьку 

Він також наголошує, що саме зараз ще є час для зміни правил на ринку, адже триває процес підписання контрактів. Якщо будуть підписані контракти на 2016 рік, то українським компаніям доведеться знову чекати.

Російський продавець диму  

Цікаво, що за словами Лапіна, активність активістів не викликає захоплення у виробників цигарок – їм простіше працювати з одним дистриб’ютором.

«За цей час, напевно, вже створена система «відкатів», яка вигідна всім учасникам ринку, крім споживачів. Адже націнка на пачку цигарок, яка доходить до споживача, становить 14%, з них роздрібний продавець отримує лише 4%, решта – прибуток компанії «Мегаполіс-Україна». Фактично ця компанія торгує повітрям», - стверджує Лапін.    

Компанія «Мегаполіс-Україна», дочірнє підприємство російської компанії «Мегаполіс» прийшла на ринок гуртової торгівлі тютюновими виробами в Україні наприкінці 2010 року та швидко монополізувала ринок. Наприклад вже у 2012 році ця фірма отримала від курців понад 27 млрд грн. У тому ж році управління статистики оцінило весь ринок тютюнових виробів України лише у 26,5 млрд грн.

За даними АМКУ, у 2014 році цигарки в Україні виробляли шість компаній – «Філіп Морріс Україна», «Джей Ті Інтернешнл Україна», «Імперіал Тобакко Продакшн Україна», «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.-Прилуки», «Львівська тютюнова фабрика» та «Тютюнова компанія «Хамадей», яка зараз є на підконтрольній бойовикам території в Донецькій області. При цьому 99% продукції припадає на перші чотири компанії.

Експерти Антимонопольного комітету також дослідили, що «протягом 2014 року 100% вироблених в Україні сигарет з фільтром і сигарет без фільтру реалізовано виробниками товариству з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Мегаполіс-Україна». Водночас, ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами в Україні мають понад 30 компаній.

В свою чергу журналісти телевізійного проекту «Наші гроші» дослідили, що компанія «Мегаполіс Україна» належить до групи компаній «Меркурій», російського олігарха Ігоря Кесаєва. Також  бізнесмен є одним із власників російського виробника зброї – заводу імені В. О. Дегтярева. На цьому заводі, за державним замовленням Міністерства оборони Росії, виготовляють лінійку військової форми «Ратник». Саме в цій формі під час анексії  у Криму заявились «ввічливі чоловічки», через що і отримали назву «зелені». А ще на заводі виготовляють кулемети, гранатомети,  снайперські комплекси, зенітні ракети, протитанкове озброєння та іншу зброю.

Цікаво, що компанія «Мегаполіс-Україна» заперечує причетність до російської групи компаній. Сьогодні компанія оприлюднила офіційну заяву, в який стверджує, що власниками ТОВ «Торгова компанія «Мегаполіс-Україна» є фізичні особи - громадяни України, Ірландії та Великобританії.

«Таким чином, серед прямих або опосередкованих власників торгової компанії  «Мегаполіс-Україна» немає ні російських компаній, ні громадян Росії, зокрема й Ігоря Кесаєва», - йдеться в заяві.

За даними офіційного реєстру засновниками цього товариства є шість офшорних копаній, зареєстрованих на Кіпрі.  

АМКУ та біг на місці 

У жовтні 2015 року Антимонопольний комітет України надав «рекомендації виробникам тютюнових виробів щодо запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції». Згідно з ними виробники повинні були до 1 листопада 2015 року «оприлюднити у відкритих інформаційних джерелах умови (зокрема, вимоги, критерії, процедури, строки) відбору контрагентів серед суб’єктів господарювання, які мають ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами, для поставки та дистрибуції  тютюнових виробів».

Крім того у жовтні, за словами голови АМКУ Юрія Терентьєва, було розпочато розгляд справи «за ознаками вчинення ТОВ «Торгова компанія «Мегаполіс-Україна» порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем». Розгляд справи триває без особливого розголосу. 

Виглядає на те, що рекомендацій компанії дотримались, проте на своїх сайтах вони виклали не контракти, а проекти політики співпраці. Наприклад, на сайті «Філіп Морріс Україна» розміщено проект «Комерційної політики з дистрибуції тютюнових виробів Філіп Морріc» - 10 сторінок побажань компанії до майбутніх дистриб’юторів, який досить складно знайти на сайті. «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» розмістила проект «Політики співпраці з питань оптової закупівлі продукції», який передбачає 100% передоплату товару.