Діра в історії

На території тисячолітньої археологічної пам'ятки на Львівщині викопали нелегальний став

14:00, 7 листопада 2015

На території пам’ятки археології національного значення Стільського городища, яку у вересні 2015 року Львівська обласна рада перетворила на заповідник, депутат Миколаївської районної ради, порушуючи законодавство і приписи археологів, викопав котлован під став. ZAXID.NET з’ясовував, чому між давніми валами виникла сучасна «діра».

Бити на сполох почав історик, археолог та віднедавна директор заповідника «Стільське городище» Орест Корчинський, який понад 30 років досліджує пам’ятку і вважає її найдавнішим містом Європи VIII-Х століть, аналогів якому немає.

Корчинський розповів ZAXID.NET, що власник земельної ділянки, яка розташована на території пам'ятки, Ігор Борисовський викопав котлован під став.

Екскаватор копає котлован на території Стільського городища. Фото Андрія Книша, зроблене наприкінці жовтня.

5 жовтня археолог, який тоді ще не був призначений директором заповідника, звернувся до відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА та написав листа заступнику голови Львівської облдержадміністрації Юрію Підлісному.

Як розповів ZAXID.NET Юрій Підлісний, лист на його ім’я від Ореста Корчинського надійшов 6 жовтня. «У нас є відповідь, яку надіслав йому відділ охорони культурної спадщини 19 жовтня», – сказав Підлісний.

Однак відповідь Корчинський отримав лише через місяць – 3 листопада і вважає її «відпискою». Крім того, історик стверджує, що спочатку копання котловану було припинено, але потім роботи продовжилися.

Відповідь відділу охорони культурної спадщини ЛОДА Корчинському

«В межах городища викопали котлован і зрізали та спалили дерева»

У зв’язку зі зверненням Корчинського представники ЛОДА спільно з Рятівною археологічною службою обстежили ділянку, на якій ведуться роботи. «У результаті обстеження виявлено, що безпосередньо в межах території городища у його південно-східній частині в урочищі «Підкоморище» в проміжку між валами (…) виконано земельні роботи з влаштування котловану, а також (…) вирізано і частково спалено дерева та чагарники на великій ділянці», – мовиться у відповіді, наданій Корчинському.

Як розповів ZAXID.NET представник Рятівної археологічної служби Олександр Сілаєв, який обстежував ділянку, став розташований у межах пам’ятки, оскільки Стільське городище має кілька кільцевих валів. «Став викопаний в яру між другою і третьою лініями валів», – сказав він.

Археолог додав, що на момент обстеження копання котловану тривало, тому став постійно збільшував площу.

Юрій Підлісний надав ZAXID.NET копії підписаних тодішнім начальником відділу охорони культурної спадщини ЛОДА Андрієм Левиком листів до Миколаївської райдержадміністрації та Стільської сільської ради. У листах облдержадміністрація просить невідкладно «вжити заходи щодо припинення земельних робіт на території пам’ятки археології національного значення».

Голова Стільської сільської ради Іван Мончак підтвердив ZAXID.NET, що сільрада дійсно отримала припис від Львівської ОДА і спрямувала Борисовському попередження з вимогами припинити роботи на ділянці. Жодних інших заходів сільрада не вживала, до правоохоронців не зверталася.

На подальші дії з боку сільради також очікувати не варто, оскільки найближчим часом вона припинить існування, адже у межах децентралізації Стільсько увійшло до об'єднаної громади з центром у Тростянці.

Крім того, Мончак стверджує, що ділянки розташовані поза межами городища і входять до земель запасу сільради. У ЛОДА ж, за словами Юрія Підлісного, точно не можуть визначити, чи є ці ділянки на території пам’ятки, чи в безпосередній близькості до неї.

«Підпис могли підробити»

Як з’ясував ZAXID.NET, у 2008 році земельні ділянки у с. Стільсько були передані Стільською сільською радою та Миколаївською РДА у приватну власність мешканцю міста Миколаєва Львівської області Ігорю Борисовському для ведення особистого селянського господарства.

Згідно з кадастровою картою, Борисовському належать дві земельні ділянки площею 1,05 га і 0,38 га.

Стрілкою вказано земельні ділянки, власником яких зараз є Борисовський. Скріншот з кадастрової карти

Білим квадратом позначено місце будівництва ставка. План Стільського городища наданий ZAXID.NET Орестом Корчинським

Разом з тим, у ст.17 закону України «Про охорону культурної спадщини» зазначається, що всі пам'ятки археології є державною власністю.

Крім того, закон передбачає, що «пам'ятка може бути приватизована лише за умови укладення майбутнім власником з відповідним органом охорони культурної спадщини попереднього договору про укладення в майбутньому охоронного договору на пам'ятку (її частину) з викладенням його істотних умов, у тому числі щодо цільового використання пам'ятки, робіт, які майбутній власник зобов'язується провести на пам'ятці з метою утримання її в належному стані».

Підлісний стверджує, що у 2008 році, перед передачею землі Борисовському, були зроблені висновок управління охорони культурної спадщини та висновок експертів щодо цих ділянок.

У наданому ZAXID.NET висновку Рятівної археологічної служби зазначається, що «ділянка розташована за 300 м на південний захід від зовнішньої лінії укріплень Стільського городища» і на ній «не було зафіксовано археологічних знахідок та культурних нашарувань».

Експертний висновок

Експертний висновок підписаний двома представниками Рятівної археологічної служби і самим істориком Орестом Корчинським. Однак Корчинський стверджує, що він висновку з таким текстом не підписував, і підозрює, що підпис могли підробити. Він також наголошує, що Стільське городище має територію 250 гектарів і викопаний котлован аж ніяк не може бути поза його межами.

Олександр Сілаєв, чий підпис також стоїть під документом, каже, що висновок дійсно був. Але про те, що там йшлося про відстань 300 м між ділянкою і городищем, археолог не пригадує.

Сілаєв також припускає, що «мова йде про підтасовку документації». «Наскільки я пам’ятаю, висновок був написаний набагато простіше. Там не говорилося, що ділянка розташована за 300 м від пам’ятки. Культурний шар відсутній у тому місці, оскільки це яр, але це не означає, що під час будівництва ставку не зачеплять культурний шар поруч», – зазначив він.

Крім того, і Корчинський, і Сілаєв кажуть, що ділянка, яку вони розглядали у 2008 році, розташована не там, де Борисовський викопав котлован зараз. Про це свідчать і надані ZAXID.NET документи. Так, у експертному висновку 2008 року мовиться про ділянку на південний захід від зовнішніх укріплень городища. Натомість у результатах обстеження, яке провела Рятівна археологічна служба у жовтні 2015 року, зазначається, що став викопаний у південно-східній частині городища.

Однак Ігор Борисовський заявив ZAXID.NET, що висновок дійсний і копає став він саме в межах ділянки, яку отримав у приватну власність у 2008 році. За його словами, площа ставку становить 30-40 соток.

«Археологічного нагляду не забезпечив, провину визнаю»

Разом з тим, у висновку наголошено, що «у випадку зміни цільового призначення землі власник зобов’язаний забезпечити археологічний нагляд під час ведення будівельних та земельних робіт».

У законі «Про охорону культурної спадщини» зазначається, що земельні роботи на території археологічної пам’ятки можуть проводитись лише «за дозволом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини». Крім того, законодавство передбачає кримінальну та адміністративну відповідальність за незаконне проведення земляних робіт на об'єкті археологічної спадщини.

Борисовський же, який почав масштабні земельні роботи і таким чином змінив цільове призначення ділянки, жодних дозволів не отримав і археологам про свої дії не повідомив.

«Будуючи став, він порушує всі домовленості. Проведення будь-яких земляних робіт, тим паче таких масштабних, без археологічного нагляду – це руйнування пам’ятки», – наголошує Сілаєв.

Сам Ігор Борисовський у розмові із ZAXID.NET визнав, що дійсно порушив умови експертного висновку, наданого йому під час передачі землі, і не забезпечив археологічного нагляду за роботами.

«Мене в той час, коли почали роботи, на місці не було. Коли приїхав, вже пізно було звертатися, бо роботи вже велися. Оцей момент я упустив, я цю провину визнаю», – виправдовується він.

«Після відкриття ставку відпочивальники залишатимуть після себе сміття»

Як заявив ZAXID.NET Орест Корчинський, навіть якщо саме на цій ділянці культурного шару немає, проводити земельні роботи там не можна, оскільки це порушує цілісність пам’ятки. Історик побоюється, що на створеному ставку відпочивальники залишатимуть сміття і руйнуватимуть вали.

У зв'язку з ситуацією, що склалася, Корчинський планує звернутися до Міністерства культури, МВС та Генпрокуратури зі скаргами на дії Борисовського.

Натомість Борисовський стверджує, що Стільське городище зараз перебуває в дуже поганому стані, заросло чагарниками і до нього складно дістатися туристам.

Спорудження ставку він планує продовжити, хоча зараз, за його словами, роботи призупинені. Для чого саме будує став, він не зізнається.

Разом з тим, Борисовський пропонує допомогу археологам. «Допоможу зробити підходи до валів, бо зараз цим ніхто не займається, там страшні хащі. Допоможу їм проробити алейки, щоб люди могли підійти і побачити. Зроблю красу для відвідувачів», – каже він.

Як з'ясував ZAXID.NET, Ігор Борисовський лише 27 жовтня 2015 року зареєструвався як фізична особа-підприємець.

Видами діяльності ФОП вказані «будівництво інших споруд; знесення; підготовчі роботи на будівельному майданчику; розвідувальне буріння; монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; інші спеціалізовані будівельні роботи; діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами; оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах; інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; будівництво житлових і нежитлових будівель».

Крім того, Борисовський на момент початку земельних робіт на території городища був депутатом Миколаївської районної ради VI скликання (2010-2015 роки) від партії «ВО «Свобода» і членом депутатської комісії з питань регламенту, депутатської етики і дотримання законності. Він також балотувався від цієї ж партії на місцевих виборах у 2015 році до Миколаївської районної ради від 32 округу, до якого входить с. Стільсько, і до Миколаївської міської ради.

***

Зазначимо, що заповідник «Стільське городище» Львівська обласна рада створила 15 вересня 2015 року.

Як повідомив ZAXID.NET заступник голови ЛОДА Юрій Підлісний, у лютому 2015 року на сесії обласної ради було передбачене фінансування заповідника «Стільське городище». «Наразі заповідник матиме комунальний статус. Ми хотіли отримати для заповідника державний статус. Ми пройшли процедуру погодження у міністерстві культури, але не пройшли у міністерстві фінансів. У мінфіні не хочуть давати погоджень на будь-які видатки з огляду на складну економічну ситуацію, хоча ми в своєму листі їм чітко написали, що кошти на фінансування заповідника ми передбачили в обласному бюджеті», – сказав він.

2 листопада Ореста Корчинського було призначеного директором заповідника «Стільське городище». Наразі він реєструє заповідник.

Стільське городище — середньовічне поселення білих хорватів на території Західної України. Розташоване вздовж східних околиць сіл Стільсько і Дуброва Миколаївського району Львівської області. У 2001 році Стільське городище внесли до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.