У гематологічному відділенні Чорнобильської лікарні медики використовують ще минулорічні запаси тих препаратів, які залишились.
Але деяких немає зовсім. Особливо тих, які коштують сотні, а то й тисячі гривень. Вартісні медикаменти купують самі батьки. А все тому, що тендери на закупівлю провели надто пізно.
Мама з Ромчиком в лікарні майже два місяці. В хлопчика - гостра лімфобластна лейкемія. Для батьків ліки за 100 чи 200 гривень - тепер вже дешеві. Але такі купують, коли хвороба проходить спокійно і не дає ускладнень. Але буває й по-іншому.
“Був момент період, коли практично за 5 днів ми витратили в районі шести тисяч гривень безпосередньо на ліки, які були потрібні от вже дитині тому, що от власне ставилось питання вже і тепер, бо інакше бути не може”, - каже мама Ромчика Надія Михальська.
Коли йдеться про рак крові, немає ліків більш чи менш потрібних. Усі - життєво важливі.
“Спрямовані цитостатики на подолання онкологічного клону, а антибактеріальні середники, колоностимулюючі фактори, протигрибкові засоби - це є життєво необхідна супровідна терапія”, - каже дитячий гематолог Ольга Дорош.
Її, цієї життєво необхідної терапії на деяких полицях немає зовсім. А на скільки вистачить того дріб’язку, що залишився, спрогнозувати неможливо. Все залежить від ускладнень, які можуть виникнути в маленьких пацієнтів. Ось таких одноразових систем для заготівлі тромбоконцентрату у відділенні всього дві.
Якщо ж ці дві системи використають за кілька днів, а якійсь дитині негайно буде потрібен тромбоконцентрат, то систему, яка коштує 2,5 тисячі гривень, доведеться купувати батькам. Бо, невідомо, коли такі надійдуть з Києва. Лікарі сподіваються, що у жовтні.
“Відповідно до державної програми квота на Львівську область становить близько 2 мільйонів гривень на придбання цих препаратів. Що стосується станом на сьогоднішній день, то ми вже отримали препарати на загальну суму близько 150 тисяч гривень”, - каже начальник обласного управління охорони здоров'я Сергій Федоренко.
Батьки Іллі на ліки теж витратили чимало. Був період, коли хлопець майже не вставав з ліжка. Зараз йому краще. Аналізи - хороші, тому можна вийти на балкон. А вже ввечері починається хіміотерапія.
В області радіють: хоча тендери провели з запізненням, але квоту на ліки для Львівщини цього року збільшили. Але й тепер не зробили її достатньою.