Для масштабності Львову потрібні інвестиції, – Сварт

11:33, 11 грудня 2008

– Я хочу застерегти жителів Львова, щоб вони не піддавалися спокусі і не керувалися бажанням зробити Львів схожим на Прагу, Ригу, Краків чи будь-яке інше місто у світі.

 

 

Кілька місяців поспіль у Львові над створенням Стратегії економічного розвитку міста працюють фахівці Monitor Group, однієї з найповажніших у світі консалтингових копаній. За 20 років Monitor Group реалізувала 175 проектів у 58 країнах світу. Завдяки супроводу компанії успіху досягли десятки міст, регіонів, країн світу. Запорукою ж цього успіху завжди було одне й те ж – консолідоване бажання влади і громади реалізовувати запропоновану стратегію розвитку.

Пропонуємо вашій увазі ексклюзивне інтерв’ю ZAXID.NET із партнером Monitor Group Ендрю Свартом.

 

- Розкажіть, будь ласка, в чому основний зміст дослідження, яке проводить Monitor Group у Львові?

- Міжнародна консалтингова компанія Monitor Group у партнерстві з фондом «Ефективне Управління» проводить у Львові проект економічного розвитку міста, спрямований на підвищення конкурентоспроможності економіки Львова. Ми маємо на меті розробити економічну стратегію розвитку міста на 5-10 років. Спочатку ми зробимо глибоку діагностику економічної ситуації і виокремимо основні кластери, що зможуть дати поштовх економічному зростанню міста.

Загалом проект складається з двох етапів. Перший триває з початку жовтня цього року до кінця квітня наступного року, це аналітична фаза. Ми будемо аналізувати дані і розробляти стратегію для розвитку кластерів. Другий етап буде тривати з травня протягом 9-12 місяців. Це - етап реалізації проекту. Напрацьовані під час першого етапу рекомендації спробуємо втілити в життя.

 

- На чому ґрунтуються ваші дослідження? Чи завжди це кластерний підхід?

- Компанія Monitor Group за останні 20 років реалізувала близько 175 проектів у понад 58 країнах. Кожен регіон, кожне місто чи країна, де ми працювали, мали різні проблеми. Відповідно були різні цілі, завдання, і дещо змінювалася наша методологія в кожному проекті. Проте основою підходу компанії є власне стимулювання розвитку ключових кластерів того чи іншого міста, регіону, країни, що в кінцевому підсумку дають поштовх до розвитку економіки в цілому.

Хочу зазначити, що передумовою реалізації проекту економічного розвитку Львова став проект з вивчення конкурентоспроможності України, який здійснюється Фондом «Ефективне Управління» разом із Всесвітнім економічним форумом. Ціллю цього ширшого проекту по Україні є підвищити конкурентоспроможність країни загалом. Це можна зробити шляхом регіонального розвитку, тому зараз проводиться два ключові проекти: один - у Львові, інший - у Донецькій області.

 

- Чи можете ви вже сьогодні прогнозувати, які кластери економіки Львова стануть пріоритетними?

- Зараз ми на етапі аналізу сучасної економічної ситуації. Ми ще не можемо сказати, які кластери будуть обрані як ключові, але через два-три тижні це буде відомо.

Зазначу, що у виборі ключових кластерів ми будемо керуватися визначеними критеріями: зважимо, чи може розвиток обраних кластерів сприяти збільшенню існуючих активів у місті; чи це ті кластери, які будуть підвищувати конкурентоспроможність економіки міста; чи сприятимуть вони створенню нових робочих міст і покращенню добробуту громадян.

 

- Якою ви бачите сучасну економічну ситуацію у Львові?

- Вона є доволі складною, тому що, з одного боку, в місті є багато потенційних кластерів, але, з іншого боку, більшість з них є маломасштабними, і не вистачає інвестицій для того, щоб зробити їх масштабними, і щоб вони могли швидко розвиватися.

Я вважаю, що у Львові є багато ресурсів, сприятливих чинників, якими можна скористатися для підвищення конкурентоспроможності. Серед таких чинників, перш за все, треба назвати вигідне географічне положення міста. Близькість до кордону є великою перевагою для розвитку багатьох кластерів. Друга перевага - велика кількість вищих навчальних закладів, науково-дослідних центрів. Третя перевага - це, звичайно, висококваліфікована робоча сила, люди з доброю освітою. Четвертою перевагою можна назвати те, що жителі Львова пишаються своїм містом, тут витає патріотичний дух.

Ще однією цікавою характеристикою економіки міста є наявність великої кількості малих і середніх підприємств, а це є також перевагою і свого роду активом для міста. Адже це - сфера для розробки інновацій. І це можна використати, щоб дати поштовх розвитку економіки.

Звичайно, у нашому аналізі ми не можемо оминути питання кризи, яка відбувається не лише у всьому світі, але й в Україні. Не всі частини країни однаково переживають кризу. Якщо говорити про Схід країни, то він більше відчуває на собі її наслідки, ніж Захід. Я вважаю, що є певні речі, які може влада зробити на місцевому рівні, але є такі питання, які має робити влада на загальнодержавному рівні.

Розглядаючи економіку міста, нам потрібно, перш за все, визначити існуючі перешкоди для розвитку, по-друге, вивчити можливості підвищення конкурентоспроможності та, звичайно, знайти так звані локомотиви економічного зростання.

 

- Якій перспективній сфері економіки Львова місто, можливо, приділяє не достатньо уваги?

- Як я вже зазначав, в економіці міста є велика кількість кластерів, але більшість з них є маломасштабними. І сам цей факт свідчить, що місцева влада довгий час не приділяла уваги і не інвестувала в окремі кластери, не приділяла достатньої уваги їхньому розвитку.

Наше завдання довести і до представників бізнесу, і до представників влади, що їм потрібно визначитися, вибрати кілька ключових кластерів, на яких вони могли б зосередити свою увагу.

 

- З яким європейським місто на сьогодні можна порівняти Львів?

- Спокусливо для будь-якого міста спробувати порівняти себе з якимось іншим містом. Слід пам'ятати, що кожна країна, регіон, місто є унікальними по-своєму. У кожному місті є свої активи, проблеми і виклики, є своє бачення. Я хочу застерегти жителів Львова, щоб вони не піддавалися такій спокусі, і не керувалися бажанням зробити Львів схожим на Прагу, Ригу, Краків чи будь-яке інше європейське місто, чи будь-яке інше місто у світі.

Як можна використати такі порівняння? Можливо, задатися трохи іншими питаннями, а саме: «Як нам досягнути такого самого рівня інвестицій? Як збільшити кількість нових робочих місць?».

Львів має виробляти бачення того, що правильно для Львова. Ви повинні мати свою унікальну стратегію розвитку міста, своє унікальне бачення розвитку міста, а не пробувати імітувати чи наслідувати те, що вже існує десь.

 

- Наскільки практичними є ваші дослідження?

- Робота, яку ми робимо, є дуже і дуже практичною. Кінцевою метою нашого проекту є не створити документ, що лишався б на поличках припадати пилом, а розробити стратегію, яка була б втілена у життя. Саме тому в рамках проекту ми залучаємо до нього якомога більше зацікавлених сторін - це представники бізнесу, влади, науково-освітніх інституцій, представників громадянського суспільства.

Успіх будь-якого проекту визначається його реалізацією. Тобто етап реалізації є дуже важливою частиною роботи, яку потрібно провести. Важливо пам'ятати, що стратегія - це живий документ. Суть питань з часом може змінюватися, і тому дуже важливо, щоб місто відчувало, що воно є власником цієї стратегії, і усі ключові зацікавлені сторони її учасниками. Щоб відповідно через 2-3 роки, коли, можливо, відбулися глобальні зміни у світі чи в економіці, політиці країни, регіону, ці сторони могли переглянути стратегію і зробити відповідні корективи.

 

- Які успішні приклади вашої роботи в містах і країнах, де працювали раніше, може навести?

- Наша компанія проводила багато проектів по всьому світу, і вони є дуже різними. Вони були зосереджені на вирішенні різних проблем. Кілька років тому ми провели успішний проект у штаті Каліфорнія (США), щоб сприяти розвитку кластеру природничих наук - фармацевтики, біотехнологій. Декілька років ми проводили проект у Лівії, щоб допомогти цій країні стати країною з ринковою економікою. У Південній Африці багато років тривав проект з підвищення конкурентоспроможності кластеру туризму. У результаті нашої роботи Південна Африка стала однією з найбільш відвідуваних країн світу.

Ми розробили багато різних стратегій для різних міст і країн. Успішні приклади реалізації таких проектів задокументовані на нашому сайті.

Якщо говорити про спільну рису усіх цих проектів, то їх об'єднує саме успішна реалізація..

 

- Чи інвестували б ви у Львів?

- Це цікаве питання. Коли будь-який інвестор розглядає можливість інвестувати у той чи інший регіон, або в те чи інше місто, він дивиться на ряд чинників.  По-перше, будь-який інвестор зважить існуючі можливості в місті чи регіоні. По-друге, враховуватиме умови ведення бізнесу, під ними я маю на увазі наскільки швидко він зможе зареєструвати компанію і розпочати нову справу; звичайно, його цікавитимуть і питання прозорості ведення бізнесу, рівня корупції. По-третє, інвестор буде дивитися на те, наскільки місцева влада готова робити все можливе, щоб сприяти розвитку місцевої економіки і бізнесу.

Усі ці три компоненти, які я щойно назвав, є частиною нашого проекту в місті Львові. Ще однією з важливих складових, над якою ми працюємо у партнерстві з фондом «Ефективне Управління», є підготовка презентаційних матеріалів для інвесторів на основі тих результатів, які ми отримаємо в межах проекту.