Нащо місцевим недобитим "ригам" на Донбасі надання переселенцям права голосувати на місцевих виборах і чому вони це лобіюють? Тому що це чудовий механізм фальсифікації виборів, ще кращий ніж знамениті "відкріпні талони". Тут деякі наївні персонажі розказують, що напливу переселенців з окупованої території на виборчі дільниці Донецької і Луганської областей не може бути, бо вони фізично не встигнуть приїхати і зареєструватися та потім прибути в день виборів. А нащо їм взагалі кудись їздити?
Уявіть, що раптом буквально за пару-трійку тижнів до дня голосування у виборчих списках на окрузі з'являється від 20 до 70% "мертвих душ", навпроти яких можна сміливо ставити "галочки" у відомостях і "вкидати" потрібну кількість бюлетенів. Якщо кандидат чи партія контролює відповідну виборчу комісію, то це зробити елементарно. Якщо реальна явка на виборах в Донецькій області ніколи не перевищувала 40-45%, а тут з'являється легальна можливість отримати ці ж 40-45% "мертвих душ", то місцеві жителі можуть після цього взагалі на вибори не ходити - їх голосів не вистачить, щоб суттєво вплинути на сфальсифікований результат.
А враховуючи, що саме на Донбасі зареєстровано більше половини від всіх переселенців, то вибори по всьому регіону перетворюються на фікцію. А ще скільки жителів окупованих територій раптом напередодні виборів вирішать "переселитися" на окремі виборчі округи!
Цікаво, що перший законопроект про голосування переселенців на місцевих виборах надійшов за авторством Хомутинника, тобто людини, що має давній досвід робленя потрібних результатів на виборах в Макіївці Донецької області. Там пропонувалося просто внести ТПО в виборчий реєстр без деталізації процедури, що потім можна було б трактувати як завгодно. Зрозуміло, що в такому вигляді шансу на прийняття цей проект не мав. Тому навздогін Опоблок подав більш деталізований проект, де є норма про АВТОМАТИЧНЕ внесення переселенців в Державний реєстр виборців за новою адресою реєстрації за поданням посадової особи, уповноваженою "територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції)". Тобто, варто переселенцю отримати тимчасову реєстрацію, як його автоматично повинні включити в реєстр виборців.
Проект від, так званих, "прогресивних" депутатів і громадських організацій, але чомусь під лідерством близького до Метінвесту Сергія Тарути, з'явився, я вважаю, тільки заради камуфлювання цих первинних ініціатив колишніх "ригівців". Тому, що чисто Опоблоківський чи хомутинниківський проект громадськість відразу б зустріла з пересторогою. І голосів під них зібрати не вдалося б. А так, замість Добкіна, Льовочкіної, Королевської чи Хоммутиника, по ефірам бігають в цілому позитивні лідер ОПОРИ, Єгор Фірсов чи Ганна Гопко з плачами і криками про права переселенців. Проект Тарути і компанії відрізняється тим, що пропонується аби переселенці самі йшли і реєстрували себе у виборчому реєстрі.
Але не здивуюся, якщо під час розгляду "тарутинського" проекту виникне пропозиція зробити цю реєстрацію автоматичною. І також не здивуюся, якщо вона буде прийнята, аби отримати голоси Опоблоку за закон "Тарути і К". Отака технічна розводочка. Звідки підстави так думати? Тому що висновок Головного науково-експертного управління ВРУ схвалює саме той механізм, що пропонує законопроект Опоблока. Більш того, експерти Головного науково-експертного управління, що спочатку взагалі критикували саму ідею голосування ТПО на місцевих виборах, після появи проекту Опоблока раптом почали цей механізм всіляко розхвалювати і навіть його запропонували у висновку до проекту "Тарути і К".
Це щойно я вам описала механізм грамотного "протягування" рішень через Верховну Раду. ))