Бібліотека імені Василя Стефаника у Львові не прислухається до Міністерства культури та не обміняється архівними документами з Польщею. Зробити такий обмін рекомендувала міжурядова українсько-польська комісія. Йдеться, зокрема, про господарські архівні документи бібліотеки Оссолінських.
Публічна бібліотека імені Оссолінських працювала у цьому приміщенні 113 років. 70 років тому тут був читальний зал, а зараз - архів рукописів. Серед інших раритетів тут зберігають і цінні документи колишнього закладу. Тепер тисячі аркушів цього архіву, писані десятьма мовами, Міністерство культури хоче обміняти в Польщі. Такої домовленесті досягнули на міжурядовій українсько-польській комісії. Окрім цих документів є інші цінності. Тому науковці б’ють на сполох.
«Так само в польському суспільстві, як і в нашому, витворилася якась певна група людей, які на цьому мають добрий бізнес», - розповів завідувач відділу історії Середніх віків Інституту українознавства Володимир Александрович.
У Мінкульті пояснили - обмін не зобов’язували провести, а лише його рекомендували: «Комісія не має повноважень передавати культурні цінності. Рішення про обмін має рекомендаційний характер... Передача культурних цінностей може відбутися шляхом укладення спеціального окремого міжнародного договору».
Заступник генерального директора бібліотеки пояснив: установа має зберігати те, що залишили їй у спадок.
«Позиція нашої бібліотеки не лишень керівництва, а й загалом працівників - однозначно не віддавали, не віддаємо і не збираємо віддавати жодного оригінального документу», - розповів заступник генерального директора Наукової бібліотеки ім. В. Стефаника Лідія Сніцарчук.
Заклад імені Оссолінських зараз працює у Вроцлаві. Поляки наполягають - господарський архів бібліотеки має для них велике символічне значення. Натомість готові віддати Львову Архів Наукового товариства імені Шевченка, який німці під час війни вивезли до Варшави.
«Я готовий був на самому початку навіть до чогось такого, як дарування цієї частини. Але з іншого боку - чекаю від української сторони розуміння нашої ситуації - Інституція є у Вроцлаві, а Архів - у Львові. І якщо так залишиться - плакати не будемо!», - пояснив директор Національного закладу ім. Оссолінських у Вроцлаві Адольф Юзвенко.
Переговори про обмін архівами тривають уже 5 рік поспіль.
«Цю тему відкладемо на поличку до наступного засідання комісії, і просто не дійде до обміну. Будемо співпрацювати у сфері охорони та інвентаризації документування зборів», - розповів директор департаменту культурної спадщини Польщі Яцек Мілер.
Наступне засідання комісії відбудеться вже наступного року.