Отримати польську візу у Луцьку легше, ніж у Львові. Такі результати дослідження громадської думки. Про це 26 вересня повідомив виконавчий директор Асоціації захисту прав молоді Волині, представник громадської ініціативи “Європа без бар'єрів” у Луцьку Петро Верзун.
Голова Львівського юридичного товариства, представник громадської ініціативи “Європа без бар'єрів” у Львові Андрій Лепак розповів, що цього року влітку вже вп’яте відбулось громадське оцінювання візової політики генконсульств Чехії та Польщі у Львові. Опитано 140 респондентів (помилка репрезентативності +/- 3%).
«Крім питання віз ми вперше підняли питання малого прикордонного руху (МПР, ред.)», – додав він.
Андрій Лепак розповів, що серед змін у Генконсульстві Польщі у Львові – запровадження Інтернет-реєстрації на здачу документів, зниження плати за національну візу – від 35 до 20 євро, натомість у Генконсульстві Польщі віза подорожчала з 96 до 103 євро. «Зелена карта» подорожчала від 39 до 41 євро, натомість кількість відмов з чеського боку зросла з 11% в 2010 році до 20% у 2011 році.
Щодо МПР, з його слів, 95% опитаних отримали посвідчення, водночас ті, хто подавав заяву на отримання такого посвідчення вдруге отримав її вже не на два, а на п’ять років. 72,5% з тих, хто отримав посвідчення, платив за нього 20 євро (як це передбачено відповідною угодою про МПР). Також, за його словами, у межах малого прикордонного руху українці у Словаччину здебільшого їздять до родичів, а у Польщу – на шопінг.
Щодо можливості оскарження відмови у видачі візи, 25% опитаних взагалі не збирались користатись цим правом, оскільки не вірять у його ефективність.
«Загалом відслідковується тенденція, що чим більший термін візиту, тим більша ймовірність, що його буде скорочено», – сказав Андрій Лепак.
Петро Верзун водночас наголосив, що громадська думка каже про те, що у Луцьку легше отримати візу ніж у Львові, оскільки, зокрема, там менші черги. Водночас, відсоток відмов там становить 11,5%, у Львові – 1,7%. У Луцьку, з його слів, було опитано влітку цього року 100 респондентів (60 щодо видачі віз, 40 – щодо МПР). 100% осіб, які подали заявки на посвідчення МПР, отримали їх. Однак 15,4% з них, які подавали заяву вдруге поспіль, отримали їх тільки на два роки.
25,6% опитаних у Луцьку сказали, що їм довелось стояти у чергах: 53,8% респондентів стояли в черзі до 30 хв, 46,2% – 30 хв і більше.
«У 28,5% випадках основною причиною виїзду у межах МПР є працевлаштування, у 17,8% – візит до родичів. 61,5% звернень по візу – від чоловіків (здебільшого віком 37-50 років). Також 88,3% заявників – мешканців Волині, 16,7% – мешканці Львівщини», – сказав Петро Верзун.
Він зауважив, що серед опитаних – 15,4% осіб звільнено від оплати за видачу документів МПР як пільговиків.
Щодо шенгенських віз, рівень відмов у Луцьку – 11,7%, нагадав Верзун, водночас 2010 року він становив 1,7%. «Тобто, є ріст відмов у шість разів. Здебільшого, вони пов’язані з фальсифікацією документів», – сказав він.
57,1% осіб, які отримали відмову, також отримали інформацію про її причини, 11,7% отримали також інформацію про можливість подати апеляцію і нею скористались.
«18,3% респондентів очікували консульського рішення більше 10 днів, що є порушенням терміну. Зросла кількість видачі багаторазових віз на 90% (на 27% – 2009 року, на 88,1% – 2001 року).
Андрій Лепак повідомив також, що найчастіше серед документів, які підробляють українці для отримання документів, є запрошення, на яких часто стоять навіть печатки з помилками. Водночас, він не змін пояснити, чому, наприклад, у Львові на отримання чеських віз – 20% відмов, а у Донецьку – лише 7%.
Як інформував ZAXID.NET, на прес-конференції 12 серпня 2011 року тоді ще в.о. Генерального консула Республіки Польща у Львові Анджей Дрозд також пояснив, що черги перед Генконсульством «були, є і будуть», оскільки установа приймає близько 3 тис. осіб на день.