Центр трансплантації кісткового мозку отримав сепаратор крові за 1,7 млн грн

Шість лікарів «Чорнобильської лікарні» вчилися забирати стовбурові клітини у донора

17:21, 22 квітня 2021

У середу, 21 квітня, Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр, який ще називають «Чорнобильська лікарня», отримав сепаратор клітин крові – ключове обладнання для здійснення процедури трансплантації кісткового мозку. Це апарат німецького виробника і його вартість – 1,7 млн грн, який для Центру придбав БФ «Запорука». Аналогічного обладнання немає у жодному дитячому медичному закладі Західної України.

Нагадаємо, лікарі Центру планують ще цього року провести перші трансплантації кісткового мозку дітям. Зараз у відділенні, яке відвели під трансплантацію кісткового мозку, іде ремонт і вже потрохи закуповується дороговартісне обладнання. Раніше цей же БФ «Запорука» придбав розморожувач плазми крові та стовбурових клітин, тепер – сепаратор клітин крові.

Сепаратор доставили до Львова 21 квітня і шість лікарів вчилися забирати стовбурові клітини. Донорами під час навчання були самі лікарі.

Волонтером став онколог лікарні, але замість стовбурових клітин у нього забирали тромбоцити. Така практика, коли медики вчаться на медиках, у лікарні відбулася вперше.

«Забір стовбурових клітин – це доволі складна процедура, яка потребує відповідних знань і вміння. До нас приїхали два сертифіковані інструктори від виробника і з нами займалися. Ми по суті закріпили отримані раніше знання. До цього наші лікарі їздили в інші лікарні і тренувалися. Вони в різних лікарнях або були присутні при таких процедурах, або допомагали їх проводити», – каже дитячий онколог Роман Кізима.

Під час трансплантації кісткового мозку, як пояснили ZAXID.NET, пересаджують не сам кістковий мозок, а стовбурові клітини. Джерелом цих стовбурових клітин у чотирьох випадках із п’яти є периферична кров. Сепаратор клітин крові потрібний для того, щоб забрати ці клітини з організму донора.

«Донор під'єднується через катетер у руці, якщо це дорослий. Якщо це дитина, то через спеціальні катетери. Комп'ютер дає нам змогу повністю порахувати, які ми хочемо клітини, тобто це все дуже технологічно. Це не просто забір, це повністю контрольований процес», – пояснив дитячий онколог Роман Кізима.

Сепаратор працює так: пропускає через себе кров людини, забирає необхідну кількість стовбурових клітин й повертає кров назад в організм. Стовбурові клітини він виділяє у спеціальні мішечки з кров’ю. Під час трансплантації кісткового мозку пацієнту вливають стовбурові клітини. Процедура схожа на переливання крові. Стовбурові клітини знайдуть кістковий мозок, розмножаться там й організм зможе функціонувати. Трансплантація кісткового мозку підвищує ефективність лікування раку, а інколи є єдиною можливістю вилікуватися.

Після цього клітини заморожують для подальшого використання у лікуванні. Процедура забору клітин триває близько чотирьох-п’яти годин. Потім пацієнт проходить курс хіміотерапії, після якої лікарі пересаджують здорові стовбурові клітини, які мають прижитися.

«Пацієнт має жити в певних боксах, які є стерильні і мають протиінфекційний контроль. У той час група лікарів різних спеціальностей намагаються не дати йому загинути від інфекції, від різних токсичних ускладнень і отрути хіміотерапії, і допомагають кістковому мозку прижитися. Сама процедура переливання кісткового мозку дуже коротка, вона виглядає як переливання крові», – пояснює дитячий онколог Роман Кізима.

Необхідне обладнання, а це сепаратор клітин крові та спеціальний розморожувач, для лікарні придбав благодійний фонд «Запорука». Саме ця організація допомагає закладу запустити у Львові дитячу трансплантацію кісткового мозку. Наразі благодійний бонд проводить ремонти в приміщеннях.

«Будується дві боксовані палати. Вони є специфічні. В них має бути максимальний рівень стерильності. Все тут буде спеціально створене, щоб дітки могли в безпеці перебувати довгий час після трансплантації», – розповідає керівниця проекту БФ «Запорука» Ольга Фокаф.

Планується, що відділення трансплантації у Чорнобильській дитячій лікарні зможе приймати близько 12 дітей щороку.

До слова, проект зі створення Центру трансплантації кісткового мозку у Львові реалізує БФ «Запорука», партнерами також є і міжнародні організації – італійські фундації «РОЗА ПРІСТІНА» та «СОЛЕТЕРЕ». Цей проект підтримують і на рівні держави, місцеві бюджети. У квітні з обласного бюджету виділили 23 млн грн.