Щоб зберегти оригінал, для Вірменського собору зроблять копію давнього розп'яття. Йдеться про скульптуру орієнтовно 19 століття, яка прикрашала фасад храму.
Півтора року тому її забрали на реставрацію і фахівці зійшлися: повертати розп’яття на вулицю категорично не можна. Та чим замінити пам’ятку, не знали. Рішення підказали поляки. Вони дають гроші на виготовлення копії. Її встановлять на фасаді, щоб не порушувати давнього вигляду собору. Тоді як оригінал вивішають у самому храмі.
Розп'яття, яке кілька століть прикрашало фасад Вірменського собору, досі залишається загадкою для фахівців. Хто і коли його вирізьбив і як воно потрапило до цього храму, ще треба дослідити.
Єдине, у чому не сумніваються реставратори, - цінність скульптури. Вона, кажуть, - вирізьблена дуже тонко і філігранно. До того ж із суцільного шматка дерева. Та стан розп'яття -плачевний.
Завдання реставраторів не так відновити скульптуру, як зупинити її подальше руйнування. Та навіть після цього, кажуть вони, повертати розп’яття на вулицю не можна. Краще розмістити усередині храму. Але щоб і його фасад не пустував, зроблять копію. Давню скульптуру саме почали готувати для виливання форми.
Хоч копія не буде дерев’яною, від оригіналу, обіцяють, вона не відрізнятиметься. Єдине, що матиме усі деталі, які знищив час у самому розп'ятті. Розмістити скульптуру на фасаді обіцяють до кінця року.
Цьогоріч мають повернути на місце і славнозвісну Голгофу. Реставратори уже закінчили роботу над основою розп’яття та декором, і зараз працюють зі скульптурою.
Реставрацію обох скульптур фінансує Міністерство культури Польщі. А за львів’янами ремонт будинку, до якого примикає Голгофа - на Краківській, 14. Місто досі не заплатило ремонтникам за минулорічні роботи. Доки не повернуть принаймні борг, а це 200 тисяч гривень, будівельники не закінчать. Отож розп’яття закінчують, але повісити його поки що нікуди.