Україна досягла значного прогресу у виконанні умов ЄС щодо усунення вибіркового правосуддя. Про це заявив представник України при ЄС Костянтин Єлісєєв.
За його словами, пише "Комерсант-Україна", критерії Європи можна поділити на три групи: вибори, реформування правосуддя та імплементація порядку денного асоціації.
"Найчутливішим", каже Єлісєєв, є другий блок, куди, окрім реформи прокуратури, адвокатури, КПК, посилення незалежності суддів, запобігання тортур, відноситься й усунення кримінального переслідування "окремих осіб".
"Серед умовних індикаторів, які ЄС виділяє з цього пункту, – чотири персони. Це Григорій Філіпчук, Валерій Іващенко, Юрій Луценко та Юлія Тимошенко", – розповів Єлісєєв.
За його словами, Україна змогла досягти в цьому питанні значного "прогресу".
"Філіпчук, Іващенко і Луценко вже звільнені. Скажіть, виконання трьох індикаторів з чотирьох – це прогрес чи ні? Ще один момент: в ЄС вважають, що вибіркове правосуддя – це комплексна проблема, це проблема механізму, а не однієї персони", – заявив Єлісєєв.
"На вирішення цієї проблеми спрямовані і реформа прокуратури, і КПК, й інші закони. Подивіться, як багато ми зробили в цій сфері протягом останніх 4-5 місяців. І якщо ви мені скажете, що й тут відсутній прогрес, то я вже й не знаю...", – додав він.
На питання про те, що головний "індикатор" – "справа Тимошенко" – не вирішено представник України при ЄС сказав, що над ним триває робота.
"Я не хочу переходити до дискусії про ту чи іншу особистість. Я базуюся на висновках Ради ЄС, де йдеться, що ми повинні досягти відчутного прогресу. Я вважаю, ми його досягли. Звичайно, ми продовжуємо напружено працювати над її вирішенням, яскравим прикладом цієї роботи є місія Олександра Квасневського і Пета Кокса. Сподіваюся, вона буде успішною", – резюмував Єлісєєв.
Україна і ЄС мають намір підписати Угоду про асоціацію в листопаді на саміті "Східного партнерства" у Вільнюсі.
Усунення вибіркового правосуддя і рішення "справи Тимошенко" є однією з вимог Європи.
Нагадаємо, 20 вересня на відкритті саміту «Ялтинська європейська стратегія» у Ялті президент Віктор Янукович сказав, що для вирішення питання стосовно звільнення Тимошенко ще є час. Наступного дня, 21 вересня, голова Комітету у закордонних справах Європейського Парламенту Ельмар Брок у Ялті заявив, що Європейський Союз очікуватиме на вирішення справи Тимошенко до 15 жовтня.
Додамо, що комісар ЄС з питань розширення і європейської політики сусідства Штефан Фюле під час спілкування з представниками ЗМІ наголосив, що "питання Тимошенко" залишається важливим для Європи, але не є вирішальним для підписання Угоди про асоціацію з Україною.
20 вересня видання "Комерсант-Україна" з посиланням на представників країн-членів ЄС написало, що шанси України на підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом без вирішення проблеми Юлії Тимошенко вкрай низькі.
Україна планує підписати угоду про асоціацію з ЄС і зону вільної торгівлі у листопаді 2013 року. 18 серпня Кабінет Міністрів України схвалив проект угоди про асоціацію з Європейським Союзом.
11 жовтня 2011 року Печерський районний суд Києва засудив Юлію Тимошенко до 7 років позбавлення волі за перевищення повноважень при підписанні газових угод з Росією у 2009 році.