Відомий мандрівник, який народився у Львові, Дмитро Рєзвой – син знаменитого мореплавця Павла Рєзвого – готується до нової дивовижної мандрівки. Він має намір на веслах здолати 4500-5000 км Атлантичним океаном.
Журналісти ZAXID.NET зустрілися з Дмитром у с. Новосілка на Львівщині, де будують човен для майбутньої мандрівки.
Дмитро показує зменшену у 10 разів копію океанічного гребного човна, на якому збирається кидати виклик стихії. Далі веде в ангар, де уже кілька місяців «чаклують» над будівництвом судна реальних розмірів. Його довжина – трохи більше 9 м, а вага— близько 500 кг.
Корпус зроблений із карбону та епоксидної смоли. В роботі використовують передові технології. Мирон Гуменецький, який будує човен, розповідає: «Вауумна інфузція— це зовсім новий рівень. Викладаємо тканину і затягуємо смолу завдяки вакууму. В іншому випадку треба брати валик, пензликами це все намазувати, тим дихати».
Найімовірніше, Дмитрова мандрівка візьме відлік від Канарських островів і завершиться біля Карибських. Попереднього разу чоловік перетинав океан самотужки. Цього ж – хоче взяти зі собою компаньйонів. Технічне оснащення на човен встановлять в Англії.
Хоча минулу подорожі Дмитро провів віч-на-віч із Атлантичним океаном, каже: часу нудьгувати не було. Адже завжди знаходилась якась робота. Ділиться, що вразило найбільше: «Дуже запам’яталася рибалка, такі великі риби доради були. Зоряне небо. І таке незнайоме самопочуття».
Погода була прихильною до сміливця. З потужними штормами не доводилось зіткнутися. А максимальний вітер становив 25 вузлів. Дмитро зазначає: «Зараз сучасні човни такі, що, якщо я закрию люк, то судно можна навпіл розрізати — і він все одно воно буде плавати».
Поповнювати провіант упродовж мандрівки не буде змоги. Тож треба одразу запастися всім необхідним. Мандрівник розказує: «Всю воду, яку я візьму, краще взагалі не чіпати. Це — на всякий випадок. Тому буду використовувати воду з опріснювача. Візьму багато сухої замороженої їжі. Вона легка і дуже калорійна. В одному пакеті — близько 1000 кілокалорій. На день треба десь по 3 пакети».
Попереднього разу Дмитро витратив на маршрут близько 50 днів. Якщо ж цього разу знайде товариство, часу знадобиться значно менше.