«Дні мистецтва перформанс»: хід в іншу реальність

У Львові завершився фестиваль арт-перформансу

14:13, 8 вересня 2018

З 1 до 8 вересня у Львові відбувався фестиваль «Дні мистецтва перформанс». Як і традиційна Школа перформансу він відбувався в 11-й раз. Це єдиний в Україні професійний майданчик, де можна обмінятися досвідом з авторитетними майстрами арт-перформансу з усього світу.

Перформанс Януша Балдиги

Виступи перформерів зібрали давніх знайомих, тих, хто приїздить до Львова регулярно, такі, як Януш Балдиґа з Польщі. А от вперше в Україні свої перформанси продемонструють мисткині з Франції Мартін Віаль та Паскаль С'яп, художник з Іспанії Бартоломе Феррандо. У фестивальній програмі перформансів також взяли участь перформери з Ізраїлю Ліор Каріель та Ґаліа Павліченко, з Норвегії - Зиґмунд Скард. Україну представляли Антон Саєнко, Наталя Лісова (на головному фото) та Костянтин Зоркін. Куратор фестивалю Володимир Кауфман показав лекцію-перформанс «Сходження».

Перформанс Зиґмундв Скарда

Завдяки «Дням Перформансу» Львів протягом тижня був безальтернативною столицею актуального мистецтва в Україні.

ZAXID.NET записав те, що один із провідних українських художників-перформерів думає про цей вид мистецтва та чим він для нього є.

Володимир Кауфман

Перформанс – перехід в іншу реальність

«Перформанс як неймовірно самобутня мистецька річ є явищем, яке можна назвати перехідником, мостом, коридором в іншу реальність. Коли перформер переходить в іншу реальність і стається дивна річ: глядач потрапляє у мистецтво. Ну або не потрапляє, якщо перформер його не переконав. Все було би добре, але, на відміну від глядача, який дістав арт-інформацію, перформер має повернутись назад. І це дуже важливо знати, що є найбільш потаємний момент – повернутися назад. Адже вся енергетика перформера накопичується в тому згустку інформації, яку він опрацьовує в собі, міксуючи все, що відбувається навколо з тим, що відбувається усередині. Чим болісніше відбувається повернення, тим сильнішими є враження, які отримує глядач».

Перформанс Паскаль С'яп

Перформанс нагадує чорну діру

«Для перформансу дуже важливо, щоб уся маса образів, символів, предметів, які існують та опрацьовуються окремо, об’єдналися в одне ціле. Лише тоді, коли у свідомості все збирається до купи, здається, що я йду правильним шляхом. Тобто дуже важливо для перформера, щоб усі окремі деталі ставали одним цілим. Якщо перекласти все це мовою космосу, то це як чорні діри. Вони є малими за розміром, але енергетичнішими в мільярди разів, ніж найбільші планети. От це – про перформанс».

Перформанс Ліор Каріель

Якщо я художник, то я – псевдобог

«Якщо я художник, то я – псевдобог. Те, що я творю - такий собі мутант, який має нагадувати те, що творить природа. Я розглядаю продукт життєдіяльності художника як невдалу спробу наслідувати те, що робить природа. Тобто досягнути того, чого ми не можемо осягнути. Ми весь час намагаємося наслідувати те, що не можемо осягнути. З другого боку мистецтво - божевільне бажання перескочити в якийсь інший вимір, не використовуючи законів фізики, хімії, математики, чи якихось інших наук, які придумали люди. Це лячно, загадково, але неймовірно кайфово».

Перформанс Бартоломе Феррандо

Перформанс Мартін Віаль

Перформанс Ґалії Павліченко