З 28 серпня по 3 вересня у Львові відбуватимуться десяті «Дні Мистецтва Перформанс». Єдиний в Україні фестиваль, що презентує саме цей вид мистецтва цього року відзначає 10-річний ювілей.
У фестивалі візьмуть участь перфомери з України, Польщі, Великобританії та Ізраїлю. Вперше в Україні покажуть свої перформанси митці з Японії, Таїланду (Саріна Сетапон, Монкхол Плайнбенченґ та Нопавен Сірівечкул) та Норвегії (Стайн Генінґсен).
Монкхол Плайнбенченґ – член комітету Міжнародного фестивалю ASIATOPIA
Україну представлять Володимир Кауфман, Василь Бажай, Ярослав Футимський, Марія Дроздова та Віталій Шупляк.
«Єжи Онух заснував фестиваль мистецтва перформансів у 2006 році в Києві і саме там провів два фестивалю. Він був не дуже задоволений тим, як це відбувалось у Києві. Коли ми запланували проведення у Львові проведення “Тижня актуального мистецтва”, мабуть, першого серйозного фестивалю, який займався сучасним мистецтвом. Тоді Онух запропонував нам у якості експерименту зробити Дні мистецтва перформансу частиною нашого фестивалю. Спробувати те, як він пройде. У Львові це пройшло набагато резонансніше ніж у Києві. У Львові воно пройшло набагато цікавіше. Тому ми вирішили перевести цей фестиваль до Львова», - розповів ZAXID.NET художник та один із кураторів «Днів...» Влодко Кауфман.
Перформанс Влодка Кауфмана. 2015 рік
Важливою складовою фестивалю є Школа Перформансу – навчальний майданчик, де учасники можуть перейняти досвід авторитетних майстрів, а пізніше – презентувати власні ідеї в рамках фестивалю. Цього року «Школа Перформансу» пропонує дві незалежні навчальні програми. Одну проводить відомий польський перфомер та незмінний викладач «Школи» Януш Балдиґа. Другу – професорка Сандра Джонстон та професор Алістер Макленан з Ольстерського університету.
Перформанс Сандри Джонстон та Алістера Макленан
«У 2009 році з’явилася школа, щоб розвивати тих художників, які хочуть збагнути, що це за жанр. Першими викладачами стали Вальдек Токарчук та Януш Балдига. Щороку запрошується світова зірка у світі перформансу. Але на третій рік ми почали хвилюватись, бо школа відбувається, щороку з'являється новий лектор з ім’ям, але такі не з'явилося жодного якісного перформера. А на четвертий рік бабахнуло: можна назвати відразу декілька прізвищ дуже хороших, якісних українських перформерів, глибоких молодих художників, випускників школи», - говорить Влодко Кауфман.
Норвежець Стайн Генінґсен живе недалеко від Північного полюсу. Його перфоманси говорять, зокрема, про кліматичні проблеми у манері, яка провокує і дивує глядача
«Помітно, як фестиваль трансформується та видозмінюється. Щороку з’являється якісь нові його сторони, що його якісно збагачують. Також розширюється географія», - підсумовує він.
Покази перформансів починатимуться щодня від 29 серпня о 18:00 біля галереї «Дзиґа». Усі перформанси відкриті для вільного споглядання.