Дні європейської спадщини у Львові. Найцікавіше

75 екскурсій та лекцій

16:41, 7 вересня 2018

У Львові тривають Дні європейської спадщини, які дають нагоду оживити історію міста, познайомитися із видатними містянами, які творили його неповторний образ у попередні століття.

ZAXID.NET пропонує своїм читачам добірку найцікавіших екскурсій, лекцій та зустрічей, об’єднаних темою «Від ремесел до професій: спадок тих, хто творить Львів», які можна відвідати 7-9 вересня.

***

Цьогоріч Дні європейської спадщини у Львові розпочалися виставкою «Десять життєписів» у Музеї міста у підземеллі Ратуші, на якій представлені історії десяти найуспішніших архітекторів, кахлярів, ковалів, які наприкінці XIX століття створили у Львові визнані архітектурні шедеври.

Дні європейської спадщини у Львові розпочалися виставкою «Десять життєписів» у Музеї міста, фото Анни-Марії Самсон

«Ми, зокрема, говоримо про українця Івана Левинського, який збудував безліч львівських будівель, цілі квартали і вулиці: починаючи від залізничного вокзалу, Оперного театру, закінчуючи вул. Городоцькою, яка на той час була у місті найбільшою. Ми говоримо про австрійця Йозефа Гардтмута – людину, яка виготовляючи керамічні кахлі, експериментуючи, щоб робити це якісно, винайшла олівця і тепер його фірма «Кoh-i-noor Hardtmuth» є однією з найвідоміших у світі, – розповіла співавторка виставки Ксенія Бородін. – Також розповідаємо про подружжя Желенських, власників Краківської вітражної майстерні, яка також виготовляла мозаїку. У Львові половина збережених вітражів вийшла із цієї майстерні. Львів’яни можуть познайомитися і з чехом Яном Дашеком, який зробив ковані металеві оздоблення для палацу Потоцьких, а також є автором великої кількості кованих брам у місті».

П'ятниця

У п’ятницю, 7 вересня, можна потрапити на екскурсію «Історія військової освіти у Галичині» у Нацакадемію сухопутних військ ім. гетьмана П. Сагайдачного, яка зазвичай відкрита лише для тих, хто тут викладає і навчається. Відвідувачі зможуть побачити зразки військових одностроїв, ознайомитись з відомими галичанами, які тут навчались.

Не менш захопливими будуть екскурсії у Музей пожежної справи Львівщини та у Музей авіації на вул. Авіаційна, 3.

Любителі міських квестів зможуть удень пошукати вироби середньовічних ремісників у середмісті.

7 вересня відбудеться кінопоказ «Львівська марка»

Поціновувачів мистецтва запрошують на екскурсію «Українські мистецькі організації Львова 20-30-х рр. ХХ ст.» у Національному музеї та кінолекцію про радянський період львівського кінематографу «Львівська марка» у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи.

У музеї Соломії Крушельницької відбудеться лекція-демонстрація з професійного настроювання фортепіано, а в Органному залі - майстер-клас гри на цьому інструменті.

У стінах мерії розповідатимуть історію львівської політики

Історію львівської політики в персоналіях представлять на лекції «Обранці та посадовці: минуле Львівського маґістрату».

Субота

Детально познайомитися із здобутками різноманітних професійних середовищ можна буде у суботу. Для відвідувачів підготували екскурсії «Купецькі та торгові осередки Львова (20-30-ті роки XX ст.)», «Львівські аптеки та аптекарські товариства», «Пам’ятки історії електрифікації Львова», «Друкарі та друкарні Львова ХVI-XVIII століття», «Гужовий транспорт Львова XVIII-XX століття».

У цей день є нагода познайомитися із історіями галичанок, які у першій третині ХХ століття до сфер самореалізації додали й бізнес. Під час лекції «Бізнес-леді Галичини: історії успіху й неуспіху» оживуть особистісні історії Климентини Авдикович, Олени Левицької, Євгенії Олесницької, Олександри Чижович, Герміни Шухевич, Емілії Стернюк та інших.

Львів’ян запрошують на лекцію про перших бізнес-леді Галичини

Окрема зустріч буде присвячена львів’янці Луції Фрей, яка відома як першодослідниця неврологічного синдрому названого на її честь. Окрім лікарської практики, вона займалась науковою діяльністю: усього вийшло 43 її праці.

Увечері відбудеться презентація «Львів – перша столиця лучного спорту». Мало хто знає, що перший чемпіонат світу зі стрільбі з лука за сучасними правилами відбувся саме у Львові. Львів досі є найпотужнішим донором тренерів у цьому спорті для Європи. Та й найбільша когорта чемпіонів Європи і світу у стрільбі з лука – вихідці зі Львова.

Веломанів запрошують у цей вечір на круїз «В гості до Сатурна» до астрономічної обсерваторії у Брюховичах. За сприятливих погодних умов можна буде побачити через телескоп Марс, Сатурн, розсіяні зоряні скупчення, планетарні туманності і галактику Туманність Андромеди.

Неділя

У неділю відбудеться екскурсія «Банки Львова: фрагменти історії», під час якого можна буде ознайомитися із розвитком фінансових установ і їхній вплив на розвиток міста. Дізнатися історію розвитку електротранспорту можна під час екскурсії «Професії зниклі та існуючі, завдяки яким працює трамвай».

Краще зафіксувати особливості львівських архітектурних декорів – під час екскурсії «Кам’яні, металеві та кахляні біографії львівських вулиць». Доповненням стане екскурсія «Модест Сосенко – творець інтер’єрного дизайну першої чверті ХХ століття».

Осягнути велич Львова в іменах допоможуть екскурсія на Личаківський цвинтар «Про що мовчать надгробки» та вечірня лекція «Забуті імена в історії Львова» в «URBAN бібліотеці» на вул. Устияновича, 4.

На завершення Днів європейської спадщини-2018 каварня «Фреска» (вул. Краківська, 9) запрошує на розповідь «Шоколадні традиції Львова» із дегустацією.

Відвідування усіх заходів є безкоштовним за умови попередньої реєстрації.