До адмінвідповідальності притягають здебільшого службовців нижчого рангу, – дослідження

15:25, 5 березня 2012

Експерти ІПЦ «Наше право» проаналізували судову практику притягнення до адміністративної відповідальності службовців в Україні у 2010-2011 роках, і дійшли висновку, що вона є вибірковою.

Як повідомив експерт «Нашого права» Вадим Бебешко, було проаналізовано відповідних 4 464 судових рішень з єдиного державного реєстру, що стосуються усіх областей, Києва і Севастополя.

Відповідно до результатів дослідження, переважну більшість притягнутих до адміністративної відповідальності склали службовці органів місцевого самоврядування, серед них більшість – сільські голови та бухгалтери сільських рад; працівники органів ветеринарної медицини; лісництв; охорони здоров’я; освіти.

Зокрема встановлено, що за статтею 16412 «Порушення бюджетного законодавства» в основному притягувалися до адміністративної відповідальності службовці нижчого рівня. «У тих випадках, коли йшлося про вчинення правопорушення службовцями вищого рівня, суди 1 та 2 інстанції, в більшості випадків, не знаходили достатньо підстав для притягнення їх до відповідальності. – коментують експерти. – Траплялося дуже багато контрастних справ. Наприклад, один і той самий суд притягував до відповідальності та наклав стягнення у вигляду штрафу бухгалтера сільської ради за неправильно вказаний КВЕД, та звільняв від відповідальності керівника підрозділу, який допустив оплату реально не наданих послуг на десятки тисяч гривень, зважаючи на дієве каяття».

Аналогічне коло притягнених до адмінвідповідальності за порушення ст. 16414 «Порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти». «За цією статтею притягувалися до адмінвідповідальності цілі тендерні комітети. Виявилося, що часто разом зі службовцями притягувалися інші працівники: прибиральниці, техніки, вчителі, таким чином збільшуючи офіційну статистику. – повідомляють у ІПЦ «Наше право». – Ще одна особливість судової практики за цією статтею – велика кількість закритих проваджень за незначної кількості накладених стягнень. У 2010 році проти публічних службовців було порушено таких 226 справ, але стягнень накладено лише 39, у 2011 році – 339 справ та 37 стягнень накладено».

Серед порушників ст. 1722 кодексу «Порушення обмежень щодо використання службового становища», – здебільшого переважали службовці сільських рад, районних державних адміністрацій. Використовуючи службове становище, вони отримали матеріальну вигоду. Найчастіше правопорушення полягали у внесенні недостовірних відомостей до платіжних документів, що призводили до незаконних нарахувань та виплат зарплат, лікарняних та інших видів матеріальної винагороди.

За порушення обмежень щодо сумісництва притягнені до адмінвідповідальності працівники лісництв та ветеринарної медицини. Серед порушень – заняття підприємницькою діяльністю чи іншою оплатною діяльністю.

Щодо невжиття заходів щодо протидії корупції у реєстрі знайшлося дві справи, і лише єдиний факт притягнення до відповідальності.

У висновках експерти «Наше право» зазначають: «Найчастіше до адмінвідповідальності притягувалися службовці нижчого рівня. Траплялися випадки відкриття адміністративного провадження і щодо службовців вищих та центральних органів влади, – міністрів АР Крим, начальників відділів облдержадміністрацій, заступників міністрів. Проте провадження у таких випадках припиняв суд за пропущення терміну притягнення до адмінвідповідальності; складений з порушеннями протокол про правопорушення; закриття провадження у зв’язку з відсутністю складу правопорушення чи його малозначністю. Хоча, в аналогічних випадках, службовців нижчого рівня, або службовців сільських, селищних органів місцевого самоврядування притягували до адміністративної відповідальності.

Значною є кількість випадків (подекуди до 90%), коли суди при розгляді справ про притягнення до адмінвідповідальності за розглянутими статтями звільняють від адмінвідповідальності та закривають провадження у справі.