До Дня толерантності

22:39, 16 листопада 2011

Це перші десять слів, які мені спали на думку, коли я згадала, що сьогодні – Міжнародний день толерантності.

1. Бомж– сленгове означення «людини без постійного місця проживання». Почали застосовувати в радянській міліції при затриманні людей, які не мали прописки. Має принизливу конотацію у стосунку до людей, які ведуть «асоціальний» спосіб життя. Містить акцент принизливості і відрази. Поняття «бомж» широко вживається в українських медіа. «Бомжі» живуть у підвалах і на горищах і влаштовують пожежі. Нейтральний замінник – безпритульні або бездомні. За бомжів ніхто не відповідає. За долю безпритульних відповідальність несе суспільство.

2. Гондурас– одна з найбідніших країн Центральної Америки. На пострадянському просторі це слово асоціюється з чимось негативним, про що свідчать вислови: на кшталт «Не ту страну назвали Гондурасом», «Лучше калымить на Гондурасе, чем гондурасить на Колыме» тощо. До Гондурасу колись хотіла втекти група «Ва-банк»: Мы поедем в Чили, мы рванем на Гондурас / Только бы подальше, только бы не видеть вас. Вислів «Ми не в Гондурасі живемо» у контексті «вищості» українського правосуддя вжив нещодавно представник української прокуратури
 
3.Зімбабве – те саме, що Гондурас, тільки країна знаходиться в Африці. Це колишня колонія Великої Британії, яка за часів колоніалізму відзначалася високим рівнем економічного розвитку. Нею керує президент, який навчався в Оксфорді і там же перейнявся ліворадикальними ідеями, які спробував втілити на практиці. Нічого доброго з цього не вийшло. Застосовується для демонстрації культурної вищості українців («Україна – не Зімбабве»). Останнє таке порівняння я чула від народного депутата Лесі Оробець. 
 
4.Інвалід – дослівно означає неповноцінний, непридатний. Має негативну конотацію: інвалід – це людина, яка є тягарем для суспільства. Для визначення людини, яка є повноправним членом суспільства застосовуються поняттями «з обмеженими можливостями» або «неповносправний». Поняття «інвалідність» присутнє в українському законодавстві. Ілюстративним прикладом ставлення до таких людей може бути скандал в Кіровограді, де рада однієї з шкіл протестувала проти впровадження класу для дітей з обмеженими можливостями, посилаючись на те, що це ображає «здорових» учнів.
 
5. ЛКН (лицо кавказской национальности)– наступник радянського кліше «лицо еврейской нацинальности». Застосовується для означення людей, які згідно свого вигляду мали б походити з Кавказу. Має негативну конотацію, пов’язану з криміналом і тероризмом. У Росії на прикордонному переході «Верхній Ларс» для «білих» і ЛКН колись були окремі пункти контролю. Як зараз – не знаю.
 
6. Лібераст– зневажливе ставлення до людей, які сповідують принципи лібералізму, зокрема не вважають гомосексуалістів людьми нижчого сорту і не збираються їх лікувати, ізолювати або знищувати. Складається з двох слів – ліберальнийі «п….ст» (принизливе слово для позначення гомосексуальності у чоловіків). Улюблене слово партії «Свобода».
 
7. Людська раса– центральний термін антропологічних теорій, які розподіляють людей за біологічними ознаками. Сьогодні багато антропологів заперечують саме існування раси. Доречним вважається використовування поняття «раса» виключно в біології і медицині. В Україні ще досі панує найпростіша з теорій, в який людей поділяють на три раси і змішані типи. Трактування біологічних ознак раси як основу ідеології є підґрунтям расизму. Дискусії про загрози знищення білої раси під впливом міграції є вразливою темою для українців, а особливо для партії «Свобода». 
 
8. Негр – позначення для людини «негроїдної раси», яка невідомо чи взагалі існує.  Вважається застарілим і політично некоректним, оскільки несе з собою негативну конотацію, пов’язану з історією імперіалізму, дискримінації і апартеїду. Найбільш нейтральний термін – темношкірий. В Україні часто вживається у поєднанні з експлуатацією і рабством («пашуть, як негри»).
 
9. Толераст– зневажливе ставлення до людей, які сповідують принципи толерантності (детальніще див: лібераст).
 
10. Цигани– зневажливе визначення ромів. Застосовується переважно у порівнянні з чимось негативним: «брудний, як циган», «циганський табір», «циган-злодій». Уявлення українців про ромів створене на основі кримінальних кочових груп, хоча більшість ромів є осілими. Щодо ромів в Україні існує багато стереотипів, ґрунтованих на узагальнених уявленнях. Останній медійний матеріал, який це підтверджує – недавня стаття в одному тижневику під назвою «Українські цигани приречені на кримінал».