Додам кілька штрихів до грецької теми, цікаво описаної п.Расевичем.
Думаю, що проблема не стільки у православ’ї греків, як у їхній спільній згоді на фарисейське (вигідне) трактування Заповідей. Тобто: «Не можна. Але якщо дуже треба, та ще й для своїх – то трошки можна». Кожна християнська релігія вчить однакових моральних законів, але не кожний народ має традицію їх нелукавого дотримування.
Європейці до 2004 року неофіційно ділили країни ЄС на «південні» і «північні». Їх деколи жартома називали «Європою вина» і «Європою пива». Емоційну, ліниву і неорганізовану Європу протиставляли прагматичній, точній і працьовитій. Франція була на пограниччі, французи належать до обох цих «Європ».
Ще 15 років тому щодо ефективності використання допомоги ЄС Греція виглядала набагато гірше від іншої «південної» країни - Іспанії.
Іспанці також робили якісь невеликі трюки із європейськими субсидіями, але попри це розбудували автостради, створили технопарки, розвинули ярмарки і морські порти. У Греції це все також ніби впроваджувалось, але набагато менш якісно і масштабно.
Сучасне європейське суспільство побудоване на основі християнства. На даний час європейці все ще слідують його основним принципам, хоч християнство вже мало хто практикує.
Греки дуже добре вміють комбінувати. Коли вся нація негласно погоджується, що багату ЄС треба «доїти» і в міру можливості дурити – то це дуже добре вдається. Але до пори, до часу. Якраз тепер такий час настав – комбінації вилізли, як шило з мішка. І не варто казати, що народ не винний, а все погане робили лише чиновники та багатії.
Знайомі греки розповідали, що субсидії на сільське господарство так призначалися, що вигідно було кидати роботу в місті, брати кусок землі для фермерства і мати цілком добрі доходи нічого не вирощуючи.
У минулі століття працьовиті греки облаштували аграрні тераси і кам’яні цистерни-водозабори на всіх схилах – титанічна ручна праця. Більшість цих терас зараз пустує, хіба ростуть недоглянуті оливкові дерева. Навіть селяни, що мешкають поряд нічого там не садять і овочі для власного вжитку купують в магазині. За таке лінивство Господь рано чи пізно карає. Маймо це на увазі, бо наш Божий дар - чудові землі - також дуже занедбані.
І на остаток – можливо українцям пощастило, що існує така «південна» Європа, де закони ЄС трактують дуже «творчо». Бо власне у країнах «південної» Європи змогли працювати сотні тисяч наших заробітчан-нелегалів.