До Кракова привезли скарби підземного Львова

17:55, 19 листопада 2015

В Археологічному музеї Кракова (Польща) відкрили виставку «Врятовані скарби підземного Львова». Це майже п'ятсот предметів, якими у давні часи щодня користувались львів'яни. Домашній посуд, інструменти, іграшки та натільні хрестики – це все особисті речі львів'ян, які населяли місто з 7-го до 19-го століття.

Виставка унікальна. На противагу коштовностям, які здебільшого виставляють, організатори вирішили показати зовсім інший Львів.

«За кордоном така виставка перша. Тому що археологія возиться дуже мало. І якщо везуть, то везуть якісь золоті речі, скарби. Але ніхто інколи не думав, що за цим всім є реальне життя, яке оточувала велика кількість знахідок, які лежать  в фондах і ніхто цього не бачить, – каже куратор виставки Наталя Войцещук. – І ми вирішили показати Львів, яким він був щодня. Це все чим люди користувалися».

На виставці зібрали найцікавіші знахідки, які траплялись Рятівній археологічній службі протягом останніх 15-ти років. Все це буквально викопали у центральній частині міста. Найбільше скарбів дістали практично із болота. Колись корисні в побуті речі роками зберігались у водозбірниках.

Так, на вулиці Шевській в одному із колодязів знайшли срібну тацю 15-16-го століття. Практичного значення її не можуть розгадати і досі. Однак, відомо напевне: тут зображено найдавніший відомий історикам герб Львова.

В тому ж водозбірнику виявили і найстарішу писанку. ЇЇ оригінал зараз в Коломиї. До Кракова ж привезли копію.

«Історія її справді дуже цікава, – каже археолог Остап Лазурко. – Ми її знайшли майже неушкодженою. Писанка мала втрату буквально в три сантиметри».

Представлені на виставці й інші унікальні речі: кахля XV-XVI ст, бронзова фігурка блазня XIV ст., енкліпіони, підвіски, монети та інше. В першу чергу виставка має зацікавити мешканців Кракова, певні у музеї. Адже міста розділяє якихось триста кілометрів. У них схожа архітектура та історія.

«Навіть, оця писанка, найстарша українська писанка. Я працюю із епохою бронзи і таких речей в такому стані ніколи не знайду. А тут вона стоїть як жива. Так само кахлі – це прекрасні пам'ятки мистецтва. Маємо тацю із найстаршим гербом Львова – це ж чудові знахідки, по яких львів'яни ходили, вони були під вулицями, будинками і ніхто про них не знав», – розповідає директор Археологічного музею в Кракові Яцек Гурські. 

До березня скарби підземного Львова будуть зберігатись у Краківському музеї археології.