Згідно зі змінами до закону «Про вищу освіту» студентам з тимчасово окупованих територій – Луганська, Донецька та Криму, передбачено пільги. Серед них – повна або часткова оплата вартості навчання, виплата соціальної стипендії, забезпечення підручниками та інтернетом, а також безкоштовне поселення у гуртожитку.
Проте наразі Кабмін ще не затвердив порядку надання державної підтримки.
А тим часом у трійці найпопулярніших вищих навчальних закладів – два львівські виші: до Львівського університету імені Івана Франка заяви подали понад 40 тис. абітурієнтів, до НУ «Львівська політехніка» – майже 30 тис. Серед вступників чимало з тимчасово окупованих територій.
Одним з таких є Дмитро Москвич. Аби подати документи до омріяного вишу – ЛНУ імені Івана Франка, він перетнув мало не всю Україну – до Львова приїхав з Горлівки. Заяви подав на факультет журналістики, де вчитися хоче найбільше, а також на спеціальності туризм та історію.
У Донецькому університеті, який переїхав до Вінниці, хлопець навчатися не захотів. Зізнається: рідні та близькі відмовляли його від вступу до Львова, але стереотипи хлопець давно подолав.
«Я ніколи не думав, що тут погано ставляться до російськомовних або до людей зі сходу. Я завжди знав, що нас вважають українцями, тільки ми трішки по-іншому розмовляємо», – зазначив Дмитро Москвич.
Стосовно пільг, які влада готує для таких, як і він, ставиться скептично. «Держава про нас піклується, надаючи гуманітарну допомогу, однак не в навчальному плані», – каже він.
Однак колеги з інших міст упереджено до абітурієнтів-переселенців не ставляться. Абітурієнт Микита, який приїхав з Одеси, зазначає: «Я вважаю, що це нормально. Якщо вони хочуть здобути освіту, то нехай здобувають. Зрештою, такі ж абітурієнти, як і ми».
Абітурієнтка Наталія із Львівщини вважає, що до переселенців слід ставитися нейтрально: «Можна з ними подружитися, ознайомити їх зі Львовом та його культурою».
Точної інформації щодо пільг у вишах також не дають. Наразі підраховують кількість абітурієнтів зі сходу. Відповідальний секретар приймальної комісії Львівського університету імені Івана Франка Богдан Стельмахович зазначає, що кількість таких абітурієнтів – сотні, однак документи приймають не від усіх.
«Ми відмовляємо тим, хто звертається до нас з атестатами так званих ЛНР і ДНР», – наголосив він. У «Львівській політехніці» наводять точніші дані. «На сьогодні з тимчасово окупованих ми маємо такі цифри: з Донецької області подало 137 заяв, з Луганська й області – 47, із Криму – 5 заяв», – відзвітував відповідальний секретар приймальної комісії «Львівської політехніки» Роман Шуляр.
Один з пунктів державної цільової підтримки – і безоплатне поселення в гуртожитках. Переселенцям місця надавати готові, однак кажуть: якщо місця не вистачить, то домовлятимуться з іншими вишами.
«Ми надаємо можливість проживати у гуртожитках абітурієнтам із тимчасово окупованих територій навіть зараз, якщо вони мають особливі умови вступу. Наприклад, якщо приїхав абітурієнт із Дніпропетровська і не має можливості повернутися додому одразу, то він пише заяву і платить за кілька днів свого проживання, а ще й із містом знайомиться» , – зазначив директор студентського містечка Львівського університету імені Івана Франка Роман Березюк.
А наразі в навчальних закладах сподіваються, що пільги почнуть діяти вже до нового навчального року.