До Львова повернули ще одну вкрадену ікону

15:52, 23 вересня 2011

До Національного музею у Львові повернули ікону «Розп’яття з пристоячими» XV ст. з Черська (Берестейщина, нині – Білорусь). До Національного музею ікона надійшла 1939 року зі збірки Музею Богословської Академії, і була викрадена з фондосховища у 1985 році.

«В каталозі виставки приватної збірки Єлизаветіна (Де Буара), яка була в Царіцино, завідуючий відділом давноукраїнського мистецтва Марія Гелетович, побачила, що ікона «Розп’яття…» походить якраз з нашої збірки. Ми дали відомості по тій іконі в Державну службу контролю за переміщенням культурних цінностей Міністерства культури України, передали ці дані російському Росохранкультури, пану Петракову Віктору Васильовичу, який пообіцяв мені, що він особисто займеться і для нього буде справою честі повернення ікони розп’яття до України, до Львова, до музею», - розповів на прес-конференції 23 вересня директор Національного музею Ігор Кожан.

В результаті, два дні тому, за словами Ігоря Кожана, відбулася процедура передачі ікони. Ікону львівському музею вирішила передати вдова російського колекціонера Михаїла Де Буара (Єлизаветіна), в приватній колекції якого і перебувала «Розп’яття з пристоячими», навіть попри те, що спадок за колекціонером іще не розділений, і ікона фігурує в двох судових розглядах. Втім, як запевнила журналістів Марія Гелетович, законодавство в будь-якому випадку дозволяє залишити ікону в музеї після передачі.

Як зазначила на прес-конференції Марія Гелетович, іконографія пам’ятки представляє варіант Розп’яття з чотирма пристоячими. Вгорі, над раменами хреста, було зображено двох ангелів у леті з хустинками біля ликів. Внаслідок некваліфікованої реставрації, здійсненої вже поза межами музею, зображення ангелів були змиті, як і написи над головами пристоячих, залишки написів біля ангелів, а також золочення на тлі і обрамленні. Ікона унікальна, зокрема, надписом «Іс назаранин» на верхній перекладині хреста (традиційний варіант – «ІНЦІ»).

На прес-конференції виступив також заступник львівського міського голови з гуманітарних питань Василь Косів, який наголосив на зворушливості повернення до Львова давньої ікони. «Пройшло стільки часу, більше чверті століття, і різними шляхами справедливість якось торжествує… Ікона повернулася туди, де їй належиться бути», - зазначив Василь Косів.

Як інформував ZAXID.NET, 14 липня львівському Національному музею повернули також ікону «Покрови Богородиці», яку викрали 27 років тому, у 1984 року з Вірменського собору. На урочистій церемонії був також Ігор Возяков, російський меценат, який подарував цю ікону музею.