Імператор Пу Ї – останній з династії Цін, успадкував трон у 2 роки. Але на хвилі Сінхайської революції 1912 року його скинули з престолу. Пізніше з допомогою японців він очолив новостворену Маньчжурську державу, а у кінці Другої світової війни потрапив до радянських, а згодом – китайських, концтаборів.
За ці роки імператорські речі переховували у різних місцях. І після усіх лихоліть нині маємо нагоду побачити ці унікальні раритети у Львові, усі вони із фондів музею «Платар».
«Здебільшого, це є вироби з золота, срібла, інкрустовані дорогоцінним або напівдорогоцінним камінням. Також багато є виробів зі слонової кості. Усе це авторські твори китайських майстрів кінця XVIII – початку XIX ст.», – розповів Андрій Жук, старший науковий співробітник Львівської галереї мистецтв ім. Бориса Возницького.
Особливими є амулети і талісмани, які, як вірили китайці, відганяли від них злих духів. Поміж артефактами – молитовник із футляром для сувоїв XIX ст. Привабить відвідувачів і зброя.
«Поміж зброєю маємо церемоніальний кинджал, який було створено скоріше як предмет декоративно-ужитковий. А ще є два парадні кинджали, оздоблені дорогоцінним камінням і виконані зі срібла», – додає Андрій Жук.
Демонструють і срібний посуд для імператорського обіду, зокрема чайник кумган із носиком у формі дракона та символами династії Цін.
Артефакти останнього китайського правителя Пу Ї будуть доступні для огляду у Львові упродовж року.