До Львова приїхав Гія Канчелі

09:48, 29 вересня 2014

В межах ювілейного, Двадцятого міжнародного фестивалю сучасної музики «Контрасти» в понеділок, 29 вересня, відбудеться авторський концерт усесвітньовідомого грузинського композитора Гії Канчелі. Музикант завітав до Львова напередодні свого 80-ліття.

Родіон Щедрін назвав його «аскетом з темпераментом максималіста», а Альфред Шнітке в анотаціях до платівок писав «У симфоніях Канчелі за порівняно короткий час (двадцять - тридцять хвилин) ми встигаємо прожити ціле життя або цілу історію. Але ми не відчуваємо поштовхів часу, ми, немов на літаку, не зважаючи на швидкість, ширяємо над музичним простором, тобто часом... Таке відчуття форми, при всій своїй новизні, сприймається як об'єктивне й глибоко переконує - ми сприймаємо його як таке, що існувало завжди, але чомусь ніким до Канчелі не було зауважене. Тут втрачають сенс усі попередні міркування про форму й динаміку, про традиційне й небуваломе; все це з'являється в новому світлі, і ми ще довго будемо осягати всю невинайдену новизну цього дивовижного композитора».

Гія Канчелі народився 1935 року в Тбілісі, там же закінчив геологічний факультет університету, а потім консерваторію. З 1967 по 1986 рік він написав сім симфоній, за Четверту симфонію в 1976 році композитор отримав Державну премію СРСР.  

З 1991 по 1994 рік композитор жив у Берліні, а з 1994 року й донині   - в Антверпені. В 1995 році Канчелі був запрошеним композитором Антверпенського філармонічного оркестру. Тільки за останні десять – п'ятнадцять років Гія Канчелі написав близько 20 симфонічних і камерних творів, які виконують у кращих концертних залах найвідоміші оркестри й музиканти.

Музика Гії Канчелі - це спектаклі тбіліського Театру ім. Шота Руставелі: «Кавказьке крейдяне коло», «Річард ІІІ», «Макбет» і «Дванадцята ніч»; це музика до вистави Київського театру ім. І. Франка «Цар Едіп» режисера Роберта Стуруа із незабутнім Богданом Ступкою в головній ролі; це саундтреки до чотирьох десятків художніх фільмів, серед яких «Мімино» і «Кін-Дза-Дза».<

На концерті у Львові прозвучать літургія для альта з оркестром «Оплаканий вітром» та Сьома симфонія знакового композитора сучасності.

Літургія для альта з оркестром «Оплаканий вітром» написана спеціально для престижного німецького фестивалю Berliner Feswochen, її прем’єра відбулася в Берліні 1990 року. Твір відомий і за назвою «Світла печаль». Присвячений він пам’яті близького друга композитора, відомого грузинського музикознавця Гіві Орджонікідзе, котрому належить одне з найбільш вдалих порівнянь творчості Канчелі із  «сходженням на одну гору: з кожної висоти горизонт пролягає все далі, відкриваючи небачені досі простори, і дозволяє заглянути в глибини людського буття».

Те ж можна сказати і про сім симфоній композитора, задуманих як макроцикл і написаних в період з 1967 по 1986 роки. Невипадково остання із них має назву «Епілог» – це останній розділ грандіозної епопеї, останнє із семи прожитих симфонічних життів.

Диригент Стівен Дукран, як і Гія Канчелі, котрий з середини 1990-х років живе в Антверпені, тісно пов’язаний із цим нідерландським містом, у якому розпочав свою професійну музичну освіту – спершу як віолончеліст, а потім як диригент. Утім, уродженець бельгійського Брюгге, він і сьогодні чимало творчих сил віддає молодіжним оркестрам рідної країни, зокрема в місті Гент, продовжуючи активно гастролювати в різних куточках світу. Також і український віолончеліст Артем Шмагайло, вихованець Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, зараз частіше виступає на бельгійській землі, зокрема, в тому ж таки Генті, де також закінчив консерваторію, а нині є учасником Hulencourt Soloists Chamber Orchestra. Усіх цих музикантів разом із  Академічним молодіжним симфонічним оркестром INSO-Львів дивовижним чином об’єднає інавгураційного вечора ювілейних «Контрастів» музика Гії Канчелі.