У четвер, 6 жовтня, Верховна Рада підтримала в цілому проект закону «Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” щодо працевлаштування випускників».
За новим законом, право на першочергове зарахування до вищих медичних і педагогічних навчальних закладів за державним замовленням матимуть абітурієнти, які укладуть угоду про відпрацювання не менше трьох років у сільській місцевості і СМТ.
У змінах до закону «Про вищу освіту» також зазначено, що випускникам медичних і педагогічних вишів, які уклали угоди про відпрацювання протягом трьох років у сільській місцевості та СМТ, держава забезпечить безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням.
Також ідеться про те, що виші не зобов’язані працевлаштовувати своїх випускників. При цьому документ скасовує норму про обов’язкове відпрацювання випускників після навчального закладу.
«Ми вперше повинні поставити крапку в існуванні примусової праці в Україні. Це нонсенс, це рудимент, який ще існує з часів радянської влади. Тільки студенти медичних закладів повинні відпрацювати своє навчання у закладі», – заявив заступник голови комітету з питань освіти та науки Олександр Співаковський, якого цитує Еспресо TV.
Нагадаємо також, що 6 жовтня Верховна Рада проголосувала проект закону «Про освіту» за основу. Тепер його доопрацьовуватимуть і готуватимуть до другого читання. Цей закон є базовим. Після його прийняття можна буде писати та оновлювати спеціальні закони, як-от: «Про професійну освіту», «Про середню освіту» тощо. Він встановлює рамки розвитку освіти на багато років вперед.
За новим законом передбачається розподіл школи за рівнями: початкова, середня та профільна. Завершення усіх цих трьох рівнів означатиме, що учень здобув повну середню освіту. Вона ж визначається обов’язковою.