До парламенту проходять 7-8 партій, - опитування

13:55, 22 жовтня 2014

Якби проголосували ті, хто вже зараз визначився з вибором, до Верховної Ради потрапило б 7-8 політичних сил, зокрема і «Самопоміч».

Як показали результати соціологічного дослідження, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 9 по 18 жовтня 2014 року.

Так, до парламенту проходять: Блок Петра Порошенка (30,4%), Радикальна партія Олега Ляшка (12,9%), партія «Народний фронт» (10,8%), «Об’єднання «Самопоміч» (8,5%),  партія «Батьківщина» (7,5%), партія Сергія Тігіпка «Сильна Україна» (5,6%), «Опозиційний блок» (5,9%) та, можливо, партія «Громадянська позиція» (4.8%).

На період проведення опитування третина виборців (32%), які збиралися взяти участь у виборах, не визначилися, за кого голосуватимуть. Поки що серед тих, хто має намір іти на вибори, виборчий бар’єр перетинають: Блок Петра Порошенка – 20,5%, Радикальна партія Олега Ляшка – 8,6%, Політична партія «Народний фронт» – 6,8%, Об’єднання «Самопоміч» – 5,8% і, майже впритул до бар’єру – 4,7% – Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».   Водночас соціологи наголошують, що 32% тих, хто має намір іти на вибори – це значний резерв для зростання рейтингів партій, і виборчий бар’єр може перетнути 7–8 політичних сил.

Значна частина тих, хто ще не визначився, за кого голосувати є у всіх регіонах. У Західному регіоні – 21%, Центральному – 37%, Південному – 25%, Східному – 39%, на Донбасі – 39%. Усі відсотки, зазначають соціологи, вирахувано у відношенні до тих, хто висловив готовність узяти участь у голосуванні.

Серед тих виборців, які вже визначилися зі своїм вибором, впевненість у його незмінності досить висока: 64% виборців відповіли, що свого вибору не змінять, втім 31% ще можуть своє рішення змінити (і цей відсоток приблизно однаковий в електораті різних політичних сил). 

Суттєві вікові особливості мають дві політичні сили – Комуністична партія України і Радикальна партія Олега Ляшка. КПУ долає виборчий бар’єр лише серед виборців віком за 60 років (у віковій групі 60-69 років – 6% і серед виборців старших 70 років – 8%). Радикальна партія, навпаки, має найбільшу підтримку серед наймолодших виборців до 30 років (14%) і значно меншу – в інших вікових групах (5–8%), знову зростаючи серед виборців старших 70 років (11%).

Головними очікуваннями виборців, які вони пов’язують з  обраними партіями,  виявилися: по-перше, що ця партія має найкращу стратегію розвитку країни (28,5%), по-друге, що обрана партія ухвалюватиме закони в інтересах простих людей (26%), по-третє, що партія має найкращу команду професіоналів, здатних забезпечити розвиток і порядок у державі. Соціологи додають, що перше і трете (стратегія і команда професіоналів) вважають найголовнішим для партій і опитані експерти.

Опитування проводилося у 110 населених пунктах  у всіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим. В період дослідження не було можливості провести опитування у  Луганську (відповідно, була  збільшена квота  інтерв’ю у місті Донецьку). Усього було опитано 2025 респондентів. Похибка вибірки не перевищує 2.2%.