18 грудня у Львові відбудеться круглий стіл на тему "Центр Львова - музей з платним в’їздом", - повідомили ZAXID.NET в Благодійному фонді "Збереження історико-архітектурної спадщини Львова".
"До 2012 року центральна частина Львова планується перетвориться на пішохідну зону, що потребує проведення конкретних заходів з впорядкування місць для паркування в історичній частині міста та прилеглих районах, - вважають в БФ "Збереження історико-архітектурної спадщини Львова. - Питання запровадження пішохідної зони у центрі Львова не можна вирішити, заборонивши в’їзд автомобілів. Потрібно чітко окреслити винятки з правила, обґрунтувати їх, розробити проект необхідної інфраструктури у центрі та на довколишніх вулицях, звернувши особливу увагу на потреби львів’ян та гостей міста. Необхідно також виробити стратегію розвитку міста до 2012 року, визначити пріоритети, враховуючи попередні напрацювання".
До участі в круглому столі запрошено голову Благодійного фонду "Збереження історико-архітектурної спадщини Львова" Андрія Салюка, директора департаменту з підготовки та проведення Євро-2012 Олега Засадного, координатора Громадського форуму Львова Олега Мацеха, керівника управління транспорту та зв'язку департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Миколу Шкургана.
Довiдка ZAXID.NET
Шляхова мережа Львова становить понад 1000 км вулиць і міжквартальних проїздів. Із 365 тисяч автомобілів, які зареєстровані у Львівській області, 60%, тобто більше 200 тисяч, користуються шляховою мережею міста. Інтенсивність руху на окремих магістральних вулицях сьогодні перевищує 20 тис. автомобілів на добу. З 2002 року у Львові триває процес приведення до норми процесу паркування. Наступним кроком стане обмеження кількості транспорту, який може в’їжджати у центр міста. Центральна частина міста здатна помістити 1356 автомобілів. Розмір збору за паркування автотранспорту у Львові нині становить 1 гривню, з якої 51 копійка йде до бюджету міста, а решта має покривати витрати паркувальників. Минулого року надходження від збору за паркування становили за різними даними від 546 до 700 тис. гривень. Цьогоріч міські чиновники сподівалися, завдяки підписаним угодам на організацію паркування з приватними операторами, поповнити міську казну трьома мільйонами надходжень від цього збору. Не враховуючи одноразових внесків отриманих при підписанні угод, до бюджету міста вже надійшло близько 1,5 млн грн, що майже в три рази перевищує збір за попередній рік. З такою позитивною тенденцією, можна сподіватися, що ці надходження з часом ще більше зростатимуть завдяки приватним операторам, якщо їм буде безпечно та вигідно займатись потрібною для міста справою.