Догляд гортензій восени: як обрізати та розмножувати

13:38, 22 вересня 2021

Гортензії переважно обрізають навесні, проте тут є небезпека пошкодити рослину, коли вона вже прокинулася. Тоді місця зрізів стікають соком, що може істотно послабити або й навіть погубити чагарник. Осіння обрізка вважається більш делікатною, але для неї важливим є тип рослини. Обрізку виконують у другій половині вересня або на початку жовтня, коли вегетація чагарника фактично завершена і рослина переходить в стан спокою.

Про правила осінньої обрізки гортензій, а також розмноження кущів розповідає «Дім і сад».

Обрізка деревовидної гортензії

Особливістю деревовидного типу є наявність численних паростків, які можуть утворюватися на скелетних гілках рослини або відростати від коренів. Такі гортензії потребують різних видів обрізки, які зазвичай виконують восени:

  1. Санітарна: варто видаляти всі пошкоджені або засохлі гілки й пагони, відцвілі суцвіття і листя, за винятком верхніх.
  2. Омолоджувальна: всі гілки, старші 4 років, вирізують під корінь, особливо ті, на яких багато нежиттєздатних тонких пагонів.
  3. Проріджувальна: вирізують всі гілочки, що орієнтовані всередину куща і призводять до його зайвого загущення, а також слабкі нульові відростки.

Пізніше виконують обрізку на цвітіння. Квіти гортензії деревоподібного типу утворюються на пагонах, що виростають в поточному році, тому восени основні гілки можна сміливо обрізати до чотирьох або навіть двох пар розвинених бруньок. Така процедура в майбутньому сезоні призведе до формування з цих бруньок сильних гілок з новими суцвіттями. Активна осіння обрізка деревовидної гортензії не гарантує, що навесні не доведеться видаляти пошкоджені в зимовий період гілки.

Обрізка мітловидної гортензії

Цвітіння мітловидної гортензії відбувається на молодих пагонах поточного сезону, що дозволяє обрізати цю рослину саме восени. Якщо обрізку проігнорувати, скелетні гілки сформують бруньки, з яких в наступному сезоні з’явиться нові пагони, здатні до цвітіння. Якщо не стригти гортензію кілька років, кущ буде схожий на клубок заплутаних ниток. Пагонів буде багато, але вони стануть тоншими й заберуть у рослини всі її сили, суцвіття подрібнішають, а потім і зовсім зникнуть. Тому основна мета обрізки мітловидного типу полягає в запобіганні загущення.

Бажано видаляти слабкі та тонкі нульові відростки або ті, що спрямовані всередину куща. Для формування красивої крони потрібно обрізати скелетні гілки та залишати до трьох пар розвинених бруньок.

Обрізка крупнолистої гортензії

Необхідність осінньої обрізки таких кущів залежить від виду гортензії, сорту, віку, а також кліматичних умов, у яких вона росте. Вважається, що цвітіння крупнолистих видів відбувається на пагонах минулого року, але це не зовсім точна інформація. Квіти утворюються на молодих пагонах поточного року, а ось самі пагони з’являються з бруньок, розташованих на скелетних гілках, що залишилися з минулого року.

Більше шансів зацвісти мають ті молоді пагони, які розташовуються ближче до верхньої частини гілки. Тому, проводячи обрізку, слід діяти дуже обережно, намагаючись не зрізати зайвого, залишаючи рослині можливість цвісти. Верхні пари бруньок зачіпати не можна.

Крупнолисту гортензію восени обрізають так, щоб пагони, які з’явилися навесні й ще не встигли показати своє цвітіння, були збережені. Видаляти треба відцвілі відростки та обов’язково ті гілки, яким вже по 4-5 років – у такому солідному віці вони не потрібні жодному чагарнику. Прибрати варто також хворі й сухі пагони, занадто тонку порость і нежиттєздатні нульові відростки.

Розмноження гортензії восени

Восени гортензію можна не тільки обрізати, але й розмножити кількома різними способами:

  • насінням;
  • відводками;
  • живцюванням;
  • розподілом;
  • прикореневими паростками.

Для розмноження насінням знадобиться занадто багато часу, та й збереження сортових ознак при цьому не гарантується, тому всі інші способи вважаються кращими. Найчастіше гортензії восени розмножують живцями, які найкраще нарізати під час обрізки кущів: багато вирізаних у рослини гілок шкода утилізувати, вони перебувають у відмінному стані та можуть стати хорошим матеріалом для вирощування нових гортензій. Посадка живців гортензії восени у відкритий ґрунт не проводиться: вкорінювати їх треба в умовах тепла і достатнього освітлення. Проте до весняної висадки з них вийдуть чудові молоді саджанці.

Пересадка гортензії восени – досить ризикована, але можлива. Потрібно лише правильно розрахувати день пересадки. Бажано враховувати той факт, що пересаджувати можна тільки повністю відцвілу рослину, а на укорінення куща знадобиться 3-4 тижні.

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»