Догляд малини восени: що і коли потрібно робити

18:19, 7 жовтня 2021

Осінній догляд малини є обов’язковим для примноження врожаю в наступному сезоні та покращення розвитку рослини. Головним його аспектом є обрізка, але нею він не обмежується – малину також варто підживити, обробити від шкідників, полити та укрити на зиму. Розповідаємо, що і коли саме потрібно робити.

Осіння підгодівля

Восени можна вносити органічні та мінеральні добрива або сидерати, проте не бажано вносити мінеральні добрива з органічними в один і той же рік. З органічних підійдуть перепрілий гній (піввідра на 1 м2 малинника), компост або пташиний послід.

Основне добриво, необхідне малині в кінці літа та восени, – комплекси, які містять калій і фосфор. Головним фосфорним добривом є суперфосфат (60 г на 1 м2), калійним – калійна сіль (40 г на 1 м2). Якщо ґрунт бідний, фахівці рекомендують скористатися сульфатом калію. Зміцнити імунітет та підвищити зимостійкість допоможуть сульфат цинку (3 г на 1 м2) та сульфат марганцю (5 г на 1 м2). Вносити азотні добрива, навпаки, восени не рекомендується, бо вони знижують рівень зимостійкості кущів.

Обрізка

Обрізка малини восени – обов’язкова, адже пагони в неї – як у звичайної, так і в ремонтантної – плодоносять лише раз. Якщо їх не обрізати, врожай кущів знизиться, а самі вони перетворяться на непролазні хащі.

Загальні правила обрізки малини в будь-яку пору:

  1. Обрізувати кущі потрібно в сонячну погоду добре заточеним секатором.
  2. Зріз повинен бути перпендикулярним землі і рівним, без смужок кори, які стирчать.
  1. При обрізуванні під корінь пеньків у малини не залишають, бо залишки стебла – це місце для розвитку патогенів і шкідників.
  2. Усі обрізані пагони бажано утилізувати, особливо при будь-якій підозрі на зараження шкідниками й хворобами.

Особливості обрізки звичайної малини

Для літньої малини обрізку не варто відкладати до глибокої осені. Ідеально – зробити це відразу після плодоношення, тобто ще влітку. Обрізка позбавить кущі від усього зайвого і дозволить не витрачати сили на непотрібні пагони й загоєння ран. Але влітку не завжди і не всі встигають це зробити, тому варто обрізати кущі восени чимшвидше.

Вирізаємо всі здерев’янілі дворічні пагони, з яких збирали ягоди цього сезону. Молодих, сильних пагонів – основи куща, яка і повинна готуватися до майбутнього року, – потрібно лишити максимум до 8-10 стебел, якщо малина сформована у формі куща. Для малини на шпалері кількість пагонів контролюють залежно від зручності їх прив’язування до конструкції (щоб всім вистачало світла). Коли основа куща сформована, варто почати обмежувати поросль, вирізаючи всі нові паростки. Швидше за все, ці пагони не встигнуть визріти до зими й вимерзнуть, але їх можна видалити і навесні.

Особливості обрізки ремонтантної малини

У ремонтантної малини останні ягоди збирають пізно, тому обрізка після плодоношення фактично є обрізкою під зиму. Базове обрізування однакове для будь-якої малини – видаляють пагони, що родили в цьому сезоні, і всі пошкоджені, хворі, сухі стебла. При цьому проводять санітарну чистку якомога раніше після збору останніх ягід.

У ремонтантних сортів 4-6 сильних пагонів, що виросли в поточному сезоні, залишають на зиму тільки тоді, коли хочуть отримати дві слабші, розтягнуті хвилі врожаю, що дозволять ласувати ягодами з середини літа до пізньої осені. Для більш рясного одного врожаю всю надземну частину видаляють під зиму, у листопаді, не залишаючи навіть пеньків.

Профілактична обробка

Після обрізки потрібно прибрати все сміття з-під кущів, зламані гілки, гнилі ягоди, листя, просапати 8-10 см та обробити малинник повністю бордоською рідиною. Бажано це робити в ясну погоду, без дощу, на сухі пагони і щоб ще добу після обробки опадів не було. Для ще кращого результату можна використати багатофункціональні інсектициди.

Водозарядний полив

Восени проводять вологозарядний підзимний полив малини, який робить її більш зимостійкою і постачає коріння вологою, необхідною для виживання у зимові холоди. Оскільки малина в цю пору закладає бруньки зростання, вона дуже потребує вологи.

Для зволоження малинників найбільше підходить крапельний спосіб – він економить воду, і вона надходить до коренів рослин уже підігріта, при цьому земля промокає рівномірно. Ґрунт необхідно зволожити на глибину 30-40 см. Та якщо осінь дощова, додатковий полив непотрібний, природної вологи для саджанців буде досить.

Розмноження кущів

Восени, після закінчення зростання пагонів, у разі потреби можна розмножувати малину поділом куща. Його викопують, ділять на частини з добре розвиненими коренями і розсаджують. Після пересадки пагони малини вкорочують до 20-30 см. Найкращий час для поділу куща – середина жовтня.

Укриття на зиму

Ні в якому разі не можна зв’язувати і залишати на зиму кущі малини у стоячому стані – це може призвести до вимерзання квіткових бруньок, розташованих вище сніжного покриву. Кущі малини потрібно пригнути до землі якнайнижче і прикріпити в такому положенні до нижнього дроту шпалери. Малинник має повністю опинитися під снігом. Якщо снігу буде недостатньо для того, щоб укрити весь лежачий кущ, доведеться накидати його згори. Водночас не варто поспішати з укриттям, інакше, якщо буде тепло, рослина може почати пріти.

Потрібно стежити за тим, щоб малина взимку мала доступ до повітря. Для цього необхідно проколоти кригу, що вона утвориться на сніжному покритті. Якщо шар снігу буде мінімальним, доведеться вкривати малину покривним матеріалом. Навесні покриття знімають, але кущі не відразу варто піднімати: спочатку потрібно визначити, які з пагонів постраждали за зиму, і позбутися їх, а вже потім підняти пагони, що перезимували, і закріпити їх на шпалерах.

За матеріалами «Зеленої садиби», «Дім, сад, город плюс» та «Агробізнес сьогодні»

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»