Дохід світової кіноіндустрії у 2018 році сягнув 96,8 млрд доларів

12:41, 3 квітня 2019

Американська кіноасоціація (Motion Picture Association of America, MPAA) оприлюднила звіт за підсумками глобальної кіноіндустрії за 2018 рік. Головною відміннісю стало зростання доходів від інтернет-платформ та популярності 3D.

Дохід світової кіноіндустрії виріс на 9% в порівнянні з 2017 роком та становить 96,8 млрд доларів. Традиційно найбільшим ринком залишається північноамериканський. Так само без змін залишились і топ-3 світових ринки, за його винятком. Вони разом зібрали 11,9 млрд доларів. Це Китай (9 млрд – на 12% більше, ніж в минулому році); Японія (2 млрд); Великобританія (1,7 млрд).

Дохід від північноамериканського ринку виріс на 7,2% в порівнянні з минулим роком. Загальний дохід від кінопрокату на інших ринках знизився на 1% – з 29,5 мільярда до 29,2 мільярда. Проте найбільшу частину глобального бокс-офісу (55,7 млрд) – це кіно, яке дивляться вдома.

У порівнянні з 2016 роком, ця цифра зросла на 16%. При цьому дохід від прокату в кінотеатрах зріс лише на 1% в порівнянні з минулим роком. Це 41,1 млрд доларів – всього на 500 млн більше, ніж 40,6 млрд у 2017. Таку цифру можна вважати провальною для кінотеатрів. Проте за 2018 рік у світі стало на 7% кінотеатрів більше. Всього їх 190 тисяч. Збільшення кінотеатрів в усьому світі відбувається переважно за рахунок кінотеатрів у великих торгових центрах.

Зараз у світі оформлено 613 мільйонів передплат на інтернет-платформи; це на 27% більше, ніж у 2017 році. За цим показником інтернет-платформи вперше обігнали кабельне телебачення – у них сумарно 556 мільйонів підписок, і ця кількість передплат на кабельне телебачення впало на 2%. При цьому дохід від кабельного телебачення залишається вище у два з гаком рази через різницю в моделі отримання прибутку. Однак витрати на інтернет-передплати зросли на 34% в порівнянні з 2017 роком.

Середній глядач в США та в Канаді за рік купує п'ять квитків в кіно; три чверті всіх американців та канадців за рік були в кіно хоча б раз. Серед відвідувачів кінотеатрів США і Канади найбільше людей у віці з 12 до 24 років.

Нагадаємо, в Україні такий індекс становить 0,68. Тобто середньостатистичний українець ходить в кіно менше одного разу на рік. Наші сусіди поляки роблять це 1,5 раза. А от лідерами є ісландці, які ходять у кіно 4 рази на рік.

Вперше у звіті були окремо винесені доходи від 3D фільмів. Цифри показують, що їх затребуваність у 2018 році сильно впала. Збори від їх прокату зменшилися на 20%, з 8,4 млрд до 6,7 млрд. Найсильніше падіння інтересу до 3D було у Північній Америці – на 34% менше.

У 2016 році генеральний директор MPAA Крістофер Додд писав у передмові: «Не дивлячись на різноманіття каналів передачі відеоконтенту, кінотеатри все ще залишаються головним способом відчути магію кіно».

Цього року нинішній гендиректор Чарльз Рівкін стверджує: «Сьогодні історії приходять до глядача через кінотеатри, в їх оселі або на ходу. Наші компанії будуть продовжувати доставляти контент всюди, завжди й саме так, як хоче людина. І сьогоднішні цифри говорять самі за себе».

Також MPAA випустили звіт про внесок кіноіндустрії в економіку США. У 2018 році кіноіндустрія забезпечила роботою 2,6 млн осіб, були виплачені 177 млрд у вигляді зарплат.

Української статистики по цьому питанню не існує, на жаль. Американська кіноасоціація була заснована в 1922 році Вільямом Гейсом. Зараз до її складу входять студії Walt Disney, Paramount, Sony Pictures, Universal, Warner Bros. З початку 2019 року до них приєднався Netflix.

Нагадаємо, що саме через відсутність традиційного кінопрокату ось уже другий рік поспіль фільми, випущені Netflix, не братимуть участь у Каннському кінофестивалі, найпрестижнішому кінофестивалі світу.