«Дохідна частина обласного бюджету у 2008 році була виконана на 103%, а в 2009 – на 99%. За 2008-9 роки бюджет Львівської області виконано на 92,84%, це значить, що соціальні галузі області: освіта, охорона здоров’я, соцзахист населення не отримували понад 250 млн грн коштів, що мали забезпечувати їхню нормальну діяльність», - повідомила 23 вересня на колегії Львівської облдержадміністрації про підсумки планової ревізії бюджетів на території Львівської області за період 2008-2009 років та 5 місяців поточного року, яка проводилася у червні-липні цього року заступник голови Головного контрольно-ревізійного управління України Наталія Рубан.
Н. Рубан додала: «Як наслідок, захищені статті загального фонду бюджету було недофінансовано на 130 млн грн. З них: оплата праці – 72 млн грн, оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 46 млн грн, харчування – 8 млн грн, медикаменти – 3,5 млн грн».
Заступник голови ГоловКРУ зазначила, що «при затвердженні бюджетів не забезпечувалася у повному обсязі потреба розпорядників бюджетних коштів. Всього близько 1 млрд грн». Н.Рубан навела приклад: «За 2,5 роки потреби галузі охорони здоров’я були забезпечені лише на 33%. Зокрема, на медикаменти - 37%, продукти харчування – 36%, комунальні послуги – 6 %. Це - проблема не тільки Львівської області, а взагалі України. Однак, щоб працювати ефективно, треба або збільшувати дохідну частину бюджету, або раціоналізувати видаткову».
Представник ГоловКРУ повідомила, що в ході ревізії також аналізувалися резерви для збільшення дохідної частини бюджету, що дали б змогу на повну забезпечувати потреби соціальних галузей. «Звернули увагу, що є резерв, аби затвердити і виконати бюджет в обсягах необхідних для нормального фінансування потреб бюджетних установ. Це – близько 225 млн грн. Якщо врахувати, що бюджетні установи недоотримали за два роки 175 млн грн по видатковій частині, то ці резерви могли б перекрити їх спокійно».
За словами Н.Рубан, найбільші резерви виявлені у сфері регулювання земельних відносин, комунального і державного майна, а також у сфері прийняття рішень місцевих рад, скерованих на збільшення доходів бюджетів.
«Найбільше недопрацювання – саме дохідна частина. Це не стільки порушення, скільки нераціональне використання ресурсів: землі, майна, рішень, які можна було б прийняти. Є багато резервів в області, їх слід використовувати, а ті, хто ними користуватимуться, мають за них платити, – прокоментувала Н.Рубан. – Зафіксовані випадки, коли бізнес знаходиться в неконкурентному середовищі: комусь надають пільги, а комусь ні, комусь договір оренди пропонують переукласти за три місяці до закінчення терміну діючого, а до когось і рік не звертаються. Є випадки, коли кошти забирали з видатків соціальної сфери, а перекидали ці суми на установи, що фінансуються з державного бюджету - правоохоронні органи, органи виконавчої влади».