Доклікатись до Садового

Як подати свою електронну петицію і підтримати чужу

17:58, 22 лютого 2016

Львів'яни нарешті отримали можливість подавати до Львівської міськради свої пропозиції. За допомогою сервісу петицій можна підкинути депутатам або міському голові свою ідею про покращення життя у місті. Якщо вона набере необхідну кількість голосів, то міський голова буде зобов'язаний принаймні відреагувати на ваше прохання.

ZAXID.NET пояснює, як працює сервіс електронних петицій і кому він потрібен.

Що сталося?

22 лютого львів'яни отримали можливість подавати до Львівської міськради свої електронні пропозиції щодо ремонтів доріг, роботи шкіл, лікарень чи органів місцевого самоврядування. Якщо коротко, то зареєструвати можна будь-яку пропозицію про покращення життя у місті.

У мене є ідея, що далі?

Щоб подати петицію, потрібно зареєструватися на сайті Єдиної системи місцевих петицій. Це безкоштовно і, як любить казати Марк Цукерберг, «так буде завжди».

Ви вказуєте своє місто, ім'я, прізвище, по батькові, e-mail і номер телефону, на який прийде код для реєстрації. І все – далі можна реєструвати свою петицію або підписатися під вже створеною.

Ви формулюєте назву петиції, обираєте її категорію і описуєте суть проблеми. До петиції також можна додавати зображення. Після збереження змін петиція відправляється на модерування і невдовзі публікується на сайті.

Важливий нюанс: після публікації неможливо ні відредагувати текст петиції, ні видалити її.

І я можу давати будь-які пропозиції?

Є два обмеження. Перше – ви не можете реєструвати пропозицію, яка вже є в якісь петиції.

Це, звичайно, можна обійти, трішки переформулювавши текст, але у будь-якому випадку перед тим, як захочете написати свою пропозицію, вам запропонують за ключовими словами пошукати, чи немає вже чогось схожого.

Друге обмеження ширше: петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.

Усе це прописано в законі, а тому на етапі модерації такі петиції одразу відсіюватимуться (якщо будуть проблеми, автору повідомлять про них листом на e-mail).

Міськрада буде реагувати на всі петиції?

Розглядати будуть ті петиції, які впродовж 60 днів наберуть 1000 підписів (хоча ці цифри по різних містах відрізняються). Збирати голоси можна і за допомогою соцмереж – на сайті біля кожної петиції стоять банери Facebook, Twitter і VK.

Втім, мер Львова Андрій Садовий 22 лютого заявив, що в деяких випадках ЛМР братиме до уваги й петиції, які наберуть менше 1000 голосів. За його словами, навіть якщо пропозиція набере 100 голосів, але буде актуальною, то міськрада також візьме її до уваги.

Загальне правило таке: якщо петиція набирає 1000 голосів, її спрямовують у міське управління «Секретаріат ради», звідти – на розгляд виконавчих органів. Там готуватимуть проекти рішень, інформуватимуть міського голову, який у підсумку й скеровуватиме рішення на розгляд профільних депутатських комісій.

По термінах це виглядатиме приблизно так: петиція набирає 1000 голосів, упродовж трьох днів на сайті ЛМР повідомляють, що почали її розглядати, і після цього упродовж 10 днів її аналізують. Після цього міський голова публічно оголошує результати розгляду пропозиції.

Як показує досвід функціонування сервісу петицій на сайті президента, серед зареєстрованих там звернень є багато таких, які не належать до компетенції Адміністрації президента. Якщо вони набирають необхідну кількість голосів, то президент просто може висловити свою думку.

Очевидно, тут буде аналогічна історія: якщо звернення потребуватиме рішення сесії міськради, його готуватимуть, якщо це буде загальніше прохання - міський голова просто може висловити свою думку з цього приводу. У будь-якому випадку підтримка петиції на сайті ще не означає, що ЛМР зобов'язана втілювати пропозицію.

Петиції можуть подавати лише мешканці Львова?

Насправді ні. До Єдиної системи місцевих петицій долучається все більше міст - зараз там зареєстровано 34 міста. Невдовзі до цієї системи має долучитися Львівська облрада, відтак мешканці області також зможуть подавати в облраду свої пропозиції.

Але навіть зараз на сайті фактично не існує методу відсіювання голосів з-поза меж міста, якого стосується текст петиції. Наприклад, голоси львів'ян за петиції про життя у Тернополі також враховуються.

Хоча на етапі модерації можуть відкидати петиції, створені мешканцями інших міст, однак, зрештою, на сайті можна перереєструватися. Тобто маніпуляції за допомогою петицій цілком можливі.

Це дійсно працює?

За кілька годин від початку реєстрації Львова на сервісі петицій з'явилося 14 пропозицій.

Найпопулярніша з них – «Дозволити проїзд приватного транспорту через сквер Святого Юра» – за кілька годин набрала понад 160 голосів з 1000 необхідних.

Хто взагалі придумав всі ці петиції?

Перші петиції в Україні з'явилися на сайті Адміністрації президента після того, як у липні 2015 року Верховна Рада ухвалила відповідний закон.

Однак ще до того українці відкрили для себе всі переваги цього сервісу на сервісі від Білого дому (We the people), коли у 2013 році голосували за петицію про звільнення Юлії Тимошенко і запровадження санкцій проти Віктора Януковича.