Колишній голова Європейської ради Дональд Туск сказав, що Брюссель відчуває «співпереживання» щодо можливого вступу до Євросоюзу незалежної Шотландії, якщо вона після Brexit відокремиться від Великої Британії.
«Емоційно я не сумніваюся в ентузіазмі всіх тут, у Брюсселі, і загалом у Європі (щодо вступу Шотландії в ЄС – прим. ред.)», – сказав він в інтерв'ю ВВС.
Туск зауважив, що, незважаючи на цей ентузіазм, це не означає, що країну автоматично приймуть до ЄС. Також він сказав, що відчуває себе шотландцем, особливо після Brexit, але водночас додав, що має поважати суверенітет і внутрішні дебати у Великій Британії, а втручатися в цей процес – не його роль.
Під час референдуму щодо Brexit Шотландія та Північна Ірландія проголосували проти виходу Великої Британії з ЄС. 1 лютого у своїй промові лідерка Шотландської національної партії Нікола Стерджен сказала, що незалежна Шотландія прагне повного членства в ЄС.
У свою чергу міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб зауважив, що такі коментарі Дональда Туска можуть сприяти «сепаратистським тенденціям» у ЄС, та назвав їх «скоріше неєвропейськими та безвідповідальними».
«Я не впевнений, що європейські лідери, не говорячи вже про Велику Британію, насправді підтримують ці слова», – сказав він.
Нагадаємо, 31 січня 2020 року о 23:00 за Грінвічем (о 1:00 1 лютого за українським часом) Велика Британія офіційно перестала бути членом Європейського Союзу. До кінця року триватиме перехідний період, під час якого Британія продовжуватиме користуватися законами ЄС, а Лондон та Брюссель мають закріпити юридично свої нові стосунки, зокрема підписати нові торгові угоди.
Додамо, що польський політик Дональд Туск очолював Європейську раду з 1 грудня 2014 року. Через 5 років – 1 грудня 2019 року – його на цій посаді замінив бельгійський державний та політичний діяч Шарль Мішель. Дональд Туск також з листопада 2007 року і до вересня 2014 року був прем'єр-міністром Польщі.