З Донбасу йде малий і середній бізнес, а натомість очікується соціальна і фінансова криза.
«Для регіонального бізнесу криза настала в середині квітня, тому сьогодні багато якщо не продали бізнес, то згорнули його до кращих часів. З цього моменту охочих мати справу з донеччанами залишилися одиниці. Після бойових дій в Слов'янську перевізники навідріз відмовилися возити вантажі в нашу область. А коли у харків'ян представники «ополчення» відібрали два тягачі, то зовсім стало зле. Наприклад, в одеському порту вже з місяць псуються вісім контейнерів з м'ясом, тому що донецький імпортер просто не може привезти їх в Донбас», - розповів газеті Сегодня місцевий підприємець Сергій Ковальчук.
Весь імпорт нечутними кроками йде з регіону, тому «заморські» фрукти, алкоголь, заморожена риба скоро можуть стати делікатесом в магазинах.
«Імпортерів можна зрозуміти, яка вже тут торгівля... Якщо хтось і ризикує вести справи, то страхує вантажі і автомобілі на таку суму, що товар стає буквально «золотим». Дуже сильно постраждали дистриб'ютори товарів. Наприклад, склади пивних і кондитерських компаній в нашому регіоні просто-напросто розкрадені «невідомими особами в камуфляжі». Найбільший дистриб'ютор консервованих овочів, соусів та інших продуктів харчування вже закрив філії в Донецьку, Луганську та Краматорську, залишивши тільки філію в Харкові. Експортери кажуть, що іноземні контрагенти не хочуть працювати з донеччанами навіть за передоплату», - констатував інший підприємець Олексій Говоров.
Близька до "коми" і меблева галузь: на Донбасі вже закрилися декілька меблевих фабрик, магазини великих меблевих мереж розпродають залишки. Адвокати, юристи та аудитори заявляють про повну відсутність роботи, щоправда, у нотаріусів вона поки ще є - збільшилася кількість оформлюваних дозволів на вивіз дітей.
Також у Донецьку виставлено на продаж великі нічні клуби і готелі.
«Якщо ситуація не зміниться, то Донбас чекає повальний дефіцит всього, в тому числі і готівки, а також колосальний відтік інвестицій, скорочення валютної виручки і робочих місць. Все разом це призведе до небаченої соціальної кризи», - вважає Сергій Ковальчук.
Як розповів донецький економіст Юрій Макогон, через військові дії бізнесмени істотно скоротили свою діяльність на Донбасі.
«Малий і середній бізнес вже зменшив виробництво і призупинив торгівлю, адже дуже складно пересуватися автомобільному транспорту, минаючи блокпости, тим більше, коли під прикриттям військових формувань діють прості бандити», - підкреслив Макогон.
За його словами, якщо ті ж процеси відбудуться у великому бізнесі, економіку чекає неминучий крах.
«Економіка Донбасу стоїть на краю. Ми наблизилися до межі. Якщо зараз відбудеться зупинка великих підприємств, це обвалить економіку навіть не регіону, а всієї України», - резюмував Макогон.
Як повідомляв ZAXID.NET, ЗМІ підрахували, у скільки обходиться Україні загалом і Донбасу зокрема кожен день війни на Донбасі.