14 серпня ZAXID.NET провів чат-конференцію з начальником Служби автомобільних доріг Миколою Гнатівим. Він розповів про те, де зараз проводять ремонти доріг, які ділянки заплановано відремонтувати і скільки коштів виділено цього року.
Коли робитимуть дорогу Броди-Червоноград?
Ситуація, яка склалася на дорогах Львівської області, викликає невдоволення і в органів влади, і в Укравтодору. До нас надходять численні скарги перевізників та пересічних громадян, та і ми, працівники дорожніх служб, реально оцінюємо стан доріг. Щодо ремонту автомобільної дороги Броди-Червоноград, то на цей рік заплановано поточний ремонт 4 км дороги із заміною дорожнього покриття. Це від 49 км + 460 і до 53 км +460, ремонт розпочнеться вже найближчим часом. Я сподіваюся, що іншу ділянку до середини вересня приведуть до порядку.
Також запитують, чи можна у мікрорайоні Рясне, на вул. Стельмаха, встановити світлофор або хоча б обмежувач швидкості руху, бо на пішохідний перехід водії не звертають уваги.
Обслуговування доріг у Львові не належить до компетенції Служби автомобільних доріг у Львівській області, але ми обов’язково передамо звернення.
Що буде з ділянкою дороги Львів-Тернопіль від села Підгірне до Чижикова?
Львів-Тернопіль є серйозною проблемою для дорожників, як і Львів-Луцьк, Львів-Івано-Франківськ. Минулої п’ятниці я зустрічався із головою Укравтодору, і ми говорили про стан дороги Львів-Тернопіль. Ми погодили виконання робіт та виділення коштів, щоб відремонтувати цю ділянку дороги. Нам не вдасться повністю перестелити асфальтобетоном всю ділянку дороги, яка в межах Львівської області має 80 км, але Служба автомобільних доріг зробить все, щоб відремонтувати дорогу від Львова до повороту на Івано-Франківськ, включаючи ремонт в селі Куровичі. Також великою проблемою є ділянка на обході Золочева. Ми планували розпочати роботи минулого тижня, але через певні труднощі, які виникли у підрядника, відтермінували. Проте, сподіваюся, що якнайшвидше почнемо ці роботи. Роботи із заміни і посилення існуючого покриття до нормального експлуатаційного стану ми зробимо на ділянці 25-30 км. На інших ділянках проведемо ямковий ремонт із влаштуванням розмітки та інших засобів, які покращать безпеку руху транспорту на цій ділянці дороги. Інші роботи виконаємо вже наступного року. Хочемо, щоб ремонт ділянки дороги Львів-Тернопіль розпочався вже наступного тижня. Щодо якості робіт, то ми плануємо роботи, які сьогодні забезпечують елементарні умови проїзду, щоб зменшити напругу на складній частині дороги до початку робіт.
Також запитують про дорогу Львів-Луцьк.
Ми цього року запланували і ремонт дороги Львів-Радехів-Луцьк. Я часто їздив цією дорогою, коли працював начальником Служби автомобільних доріг у Волинській області. Потім був період, коли я її не бачив 3-4 роки. І коли я її побачив вже на посаді у Львові, дуже критично поставився до того, що побачив. Плануємо замінити дорожнє покриття на ділянці у 6,5 км. Зараз працюємо з Укравтодором, бо хочемо збільшити фінансування, щоб замінити покриття ще на кількох ділянках, які цього потребують. І я сподіваюся, що з середини або з кінця вересня ми приведемо дорогу Львів-Луцьк та Львів-Тернопіль на ділянках, які не будуть включені у поточні ремонти, до кращого експлуатаційного стану, ніж є.
Крім того, читачів цікавить доля дороги на Івано-Франківськ.
Ще раз хочу повернутися до того, що сьогодні є принаймні 4 надзвичайно важливих напрямки: Львів-Тернопіль, Львів-Івано-Франківськ, Львів-Луцьк та Львів-Ковель. Роботи там частково проведені, частково тривають. Там теж є ділянки, де потрібно покращувати покриття, де треба міняти верхній шар покриття. Думаю, за серпень-вересень ми також приведемо їх до кращого експлуатаційного стану, ніж є сьогодні.
Також читачі запитують про менші дороги, зокрема про відрізок від Велика Горожанна до Комарно і вказують на проблемну ділянку до Грімного, де ями по 40 сантиметрів.
Горожанна-Комарно належить до автомобільної дороги, що для мене утворює таке велике кільце Миколаїв – Городок – Жовква – Кам’янка-Бузька – Бібрка. Це велике кільце навколо Львова, яке практично з’єднує всі основні маршрути, які пролягають Львівщиною. М06, три дороги, які ведуть до державного кордону України, дорогу на Ковель, на Луцьк. Ми не зможемо цього року виконати на цій дорозі значні обсяги робіт, але елементарний ямковий ремонт на дійсно важливій ділянці для Львівщини, яка півкільцем охоплює область, ми виконаємо.
Коли почнуть ремонтувати дорогу з Самбора до Старого Самбора? І ще про дороги Старосамбірського району: читач каже, що знає про борги минулих років, але потрібно було б залучати ще й іноземні кредити і питає, коли це буде робитись?
Спочатку про проблеми, які є на дорозі Самбір-Старий Самбір. Дорога Самбір-Старий Самбір буде ремонтуватися. Я знаю, що в вересні відбудуться відповідні заходи за участі жителів Республіки Польща і Україна на переході «Нижанковичі», і ми до цього часу, надіюсь, до середини вересня, приведемо до порядку цю ділянку дороги. Я планую виїхати туди цього тижня, але, незважаючи на те, як в мене складеться робочий графік, роботи будуть проводитися.
Стосовно залучення іноземних кредитів, то це питання не є для нас нове. «Укравтодор» вже давно працює з європейськими інституціями і світовим банком в плані залучення кредитів. Ділянка дороги М06 Київ-Чоп в межах Львівської області, де розпочинався проект і далі, в межах Рівненської, Житомирської областей, відремонтована за кошти міжнародних кредитів під гарантії держави. Сьогодні в нас є надзвичайно цікаві проекти по залученню іноземних кредитів, зокрема я хочу зупинитися на двох проектах. Перший – пілотний проект в Україні. Сьогодні розглядається питання утримання автомобільної дороги М06 Київ-Чоп в межах Закарпатської та Івано-Франківської областей за рахунок кредитних коштів. Я спеціально взяв з собою лист, який я вчора отримав від фірми Strabag, яка є одним із учасників конкурсу. Є інші компанії, які сьогодні борються за можливість експлуатувати цю дорогу за кошти європейського банку. В нас є й інший цікавий проект, який повинен бути надзвичайно важливим для Львівщини. Це проект будівництва першої концесійної дороги в Україні за кошти, залучені під гарантії держави. Йде мова про 84,4 кілометри автомобільної дороги Львів-Краковець. Сьогодні в цьому напрямку є спільна позиція Укравтодору і ОДА, є напрацювання, які багато років вже проводилися, в тому числі і Службою автомобільних доріг у Львівській області. Укравтодор проводить зараз конкурс для проведення експертизи проекту і будівництва, вивчення, наскільки цей проект буде економічно вигідний. І не виключено, що з наступного року ми побачимо серйозне будівництво на Львівщині за кошти інвесторів. Це дуже великі суми – більше 1,5 млрд грн по будівництву сучасної європейської дороги Львів-Краківець з північним обходом Львова.
Скажіть чесно, чи будуть щось робити в напрямку Кам’янка-Бузька-Радехів? Мешканці звертають увагу, що після Стоянова, на Волині, ремонт проведений, а на території Радехівського району – ні.
Роботи обов’язково будуть проводити. На Львів-Радехів-Луцьк, я вже казав, 6,5 кілометра буде відремонтовано з заміною верхнього шару покриття. На це виділено 5 млн 200 тис. грн. Інша ділянка дороги буде відремонтована ямковим ремонтом. Але ми приведемо цього року дорогу до кращого експлуатаційного стану, ніж вона є сьогодні. На цій дорозі ми маємо ще одну проблему, про яку, можливо, не знають наші співрозмовники. Ми маємо міст, який потребує посилення, який потребує ремонту. Сьогодні там працює комісія. До речі, в області ми маємо 3 таких проблемних мости на ремонти яких потрібні кошти і які потребують негайного ремонту з метою недопущення там надзвичайної ситуації.
Коли відремонтують вулицю Зелену у Львові від Старого Сихова до кладовища? Раніше обіцяли, що її відремонтують до 20 липня, а наразі там нічого не зроблено.
Читач абсолютно правий, тому що дану ділянку дороги ми планували відремонтувати до проведення Євро-2012. Були проведені роботи з фрезування існуючого покриття. Відфрезовано верхній шар покриття і зроблено так званий тимчасовий проїзд, який сьогодні не влаштовує ні жителів, ні дорожників області. Ця дорога в нас на контролі, і ми плануємо тут цього року проводити роботи.
Зверніть увагу на стан покриття між селами Задебрі і Турича. Там інколи доводиться їхати по зустрічній смузі, поворот має кілька віражів і 10-відсотковий градієнт. Це – небезпечно.
На жаль, ця ділянка дороги не входить в загальну мережу автомобільних доріг області. Я не знаю, на чиєму балансі вона сьогодні перебуває. Мабуть, на балансі органів місцевої влади, можливо, сільської ради. Але, якщо потрібно, я доручу інженерам Служби автомобільних доріг, щоб виїхали на місце, визначилися і надали в межах можливостей консультативні допомогу – що треба зробити, щоб привести цю ділянку до експлуатаційного стану і зменшити напругу, яка очевидно є, якщо читачі задають такі запитання.
Запитують, чи буде відремонтована дорога від Шкла до Новояворівська?
Мені важко сьогодні сказати, яка там ситуація, бо я там не був. На жаль, я ще не встиг об’їхати всі дороги, але дам доручення працівникам Служби автомобільних доріг виїхати і вивчити ситуацію. Ми розглянемо пропозиції інженерних служб, що можна зробити, щоб провести на цій ділянці дороги ремонт.
Якщо повертатися до місцевих доріг, то мережа місцевих доріг далека від ідеального стану. Я хотів би сказати, що прямі кроки і розуміння є і зі сторони депутатського корпусу Львівської обласної ради, і Львівської ОДА. Сьогодні на капітальний та поточний ремонти автомобільних доріг загального користування місцевого значення з місцевого бюджету виділено 48 152 тис. грн. В усіх районах області передбачено ремонт доріг місцевого значення. Це – 83 об’єкти. На 56 об’єктах потрібно проводити тендер, бо цього вимагає законодавство, на інших об’єктах не потрібно, і вони які будуть зроблені впродовж місяця. Більше того, у мене була розмова з керівництвом облради і та облдержадміністрації, в резервному фонді області є близько 15 млн грн, які також підуть на ремонти проблемних ділянок доріг місцевої мережі.
Також наші читачі цікавляться дорогою від Городка до Страдча. Кажуть, що до Поріччя дорога розбита, а біля Страдчу – бездоріжжя.
Ми вже про цю дорогу говорили. Мова йде про те кільце Миколаїв-Городок-Жовква. Дійсно, в Городоцькому районі на межі Миколаївського та Городоцького районів ситуація непроста, але ми будемо проводити ремонти. Сподіваюся, що наступного року нам вдасться зробити більший обсяг робіт на цьому кільці Миколаїв—Городок—Жовква—Кам’янка-Бузька—Бібрка.
Читач вказує на те, що з кожним роком все більше заносить багнюкою та піском дорогу, яка проходить в заповіднику «Розточчя» між селом Івано-Франкове та Лозино, де є обмежена видимість і створюється аварійна ситуація. Хто відповідає за таку ситуацію і чи будуть розчищати дорогу?
Всю відповідальність за стан доріг несе Служба автомобільних доріг. Обов’язково будуть вжиті заходи з приведення до порядку ділянки.
Читач порівнює стан доріг у Львівській області з іншими областями не на користь нашої області і запитує, чи обіцяєте ви змусити місцеву владу не блокувати, а посприяти в ремонті доріг?
Я не знаю жодного факту блокування ремонтів доріг органами місцевої влади. Навпаки, бачу підтримку, розуміння і допомогу зі сторони голови облдержадміністрації та голови облради, депутатського корпусу, керівників районів. Бо ж як потрібно не любити Львівщину, щоб хотіти, аби тут були погані дороги. Ми завжди хвалилися, що це – український п’ємонт. Тож дороги Львівщини повинні відповідати тому іміджу, який склався у серцях українців. Так що я, крім підтримки, за яку я вдячний, не відчуваю іншого.
Щодо першої частини питання, то давайте почнемо з того, що мережа доріг на Львівщині більша, ніж у сусідніх областях. На Львівщині є 8400 км доріг. Для прикладу, на Волині, де я працював, – 6 тис. км, Тернопільщина – 5 тис. км. Це в 1,5-2 рази більше. При такій великій мережі і при не завжди відповідному фінансуванні дороги приходили в той стан, який маємо. Однак хочу зазначити, що багато зроблено. Ми маємо приведену до порядку дорогу М 06, яку я пам’ятаю зовсім іншою. Працюючи на Тернопільщині, я працював на початках реконструкції цієї дороги. Це був 2004 рік. А вже пізніше була дорога Київ-Одеса. Ми маємо приведені до порядку дороги до державного кордону. Будуємо, працюємо на ще двох прикордонних переходах: Грушів і Огринів. Багато зроблено, але ще багато треба зробити.
Читачка каже, що її знайомі іноземці мали необережність їхати через Смільницю. Ще запитують, коли будуть зроблені дороги в Старосамбірському районі і дорогу на Смільницю?
Є проблема на ділянці Старий Самбір-Хирів-Смільниця і є проблеми на ділянці Старий Самбір-Хирів-Нижанковичі. Думаю, ті недоліки, які побачили іноземці на наших дорогах, компенсовані гостинністю наших людей, нашим красивим містом Львів, а дороги ми робитимемо.
Чому не ремонтують дорогу на Пустомити, починаючи від Сокільник вона жахлива?
Дорогу на Пустомити ремонтують, скажемо так, ремонт дороги тимчасово припинений і буде відновлений. Як тільки зайдуть кошти, Облавтодор відновить роботи на цій ділянці. До речі, там вже є ділянки, де є вже нарізані карти під укладання нового асфальтобетону.
Коли буде зроблена дорога до Славська?
Не виключено, що з цих коштів, які сьогодні ще є додаткові в місцевому бюджеті, частина буде виділена на ремонт дороги до Славська. Принаймні такі попередні консультації ведуться і в обласній державній адміністрації, і в обласній раді. І стосовно Славська: рано чи пізно ми зобов’язані навести порядок з дорогами в цьому регіоні, якщо ми серйозно будемо говорити про нашу мрію – зимову Олімпіаду 2022 року. Ми підготували серйозні пропозиції Укравтодору щодо розвитку доріг в цьому регіоні з перспективою на Олімпіаду, яка, дасть Бог, буде в нас.
А щодо напрямку на Червоноград і далі в сторону Нововолинська і Тудорковичів, бо цією дорогою їздять міжнародні автобуси на Білорусь?
Ми почали роботи на цьому напрямку зі сторони Волинської області. З минулої п’ятниці там працює фірма «Автомагістраль-Південь». Це – потужна, друга за обсягами робіт дорожня структура в Україні. Проведений тендер і ми надіємося, що ми проведемо заміну верхнього шару покриття так, як це вже почалося в минулі роки зі сторони Нововолинська, на ділянці довжиною понад 25 кілометрів. Там ще є дві проблемні ділянки – Великі Мости і Соснівка, ми обов’язково їх відремонтуємо. І зробимо ямковий ремонт на тих ділянках, які не входять. Роботи почалися серйозні, зараз йде підготовка до укладення асфальтобетонного покриття.
Дорога Львів-Тернопіль в жахливому стані. З боку Тернопільської області вона не ідеальна, але ремонтують там регулярно і оперативно, а з збоку Львівщини вона просто жахлива.
Я дякую нашому читачеві за таку позитивну оцінку праці тернопільських дорожників, в тому числі і моєї праці в попередній період. Ремонт дороги Львів-Тернопіль необхідно проводити і він буде проводитись в найближчий час. Дорога з’єднує два обласні центри Галичини. І вона не може бути такою, як вона є сьогодні. Ми будемо її ремонтувати.
Читачі просять звернути увагу на роботу Сколівського райавтодору, стверджують, що ця організація взагалі не функціонує, просять провести серйозний аудит
Мені важко говорити про Сколівський райавтодор, бо він не входить в структуру Служби автомобільних доріг, а в структуру дочірнього підприємства «Львівський облавтодор». І наскільки я цікавився, там є керівник, який хоче щось зробити. Але якщо є такі зауваження від читачів, ми обов’язково проведемо аудит роботи Сколівського райавтодору про що ми повідомимо ZAXID.NET, коли вивчимо це питання.
Читач запитує, чому більшість відповідей на питання звучить так: немає коштів або не передбачено бюджетом на цей рік? І чи ви пробували самостійно порахувати скільки коштів приносять в бюджет власники автомобілів, якщо брати тільки автомобілі міста Львова?
Я за час нашої розмови жодного разу не сказав, що немає чи не вистачає коштів. Робота з коштами входить в мої посадові обов’язки і моє завдання переконувати Укравтодор, доводити ті проблеми, які в нас є, для того щоб кошти в область заходили. Над чим і працюємо. І по тих попередніх напрацюваннях, які є сьогодні на рівні голови Львівської державної обласної адміністрації і голови Укравтодору, ми надіємося, що в область зайде цього року більше коштів, ніж планувалося на початку.
А щодо того скільки коштів приносять в бюджет власники автомобілів, то в мене немає сьогодні такої інформації. Але основне джерело фінансування дорожньої галузі держави це – акциз на продаж нафтопродуктів, в тому числі бензину і дизельного палива. Цим займаються відповідні міністерства, кошти акумулюються в Міністерстві фінансів. Укравтодор вже працює з тими коштами, які депутати Верховної ради затверджують в державному бюджеті України як фінансування дорожнього господарства.
Не входить в компетенцію Служби автомобільних доріг збір коштів на фінансування різних програм, в тому числі і дорожнього будівництва. Цим займаються інші органи державної влади.
Через місто Ходорів пролягає вулицями дорога Стрий-Тернопіль. Через це вулиці розбиті, в будинках потріскали стіни, бо там їздять вантажівки. Хто буде відповідати?
Я знаю проблему в Ходорові, я був там. Ситуація там напружена і серед населення. Я вчора мав розмову з мером Ходорова. Ми вживаємо заходів, щоб найближчим часом відремонтувати дороги в місті і знизити цю напругу, яка є сьогодні в місті Ходорів.
Один з читачів звинувачує вас в тому, що ви куруєте крадіжки грошей, і при цьому апелює до ваших християнських почуттів і переконань.
Дуже люблю доброзичливі запитання, дякую. Я надіюся, що питання віри – це особисте питання кожного, про яке не дають інтерв’ю і не говорять голосно.
Щодо крадіжки грошей, то я думаю, що дорожня галузь сьогодні перебуває під пильним оком правоохоронних органів, прокуратури, КРУ. В нас буквально вчора завершила роботу Державна фінансова інспекція. Так, в нас є певні порушення. В нас є дуже багато об’єктів; десь є помилки в розрахунках, десь є в підрядників певні проблеми. Ми завжди після таких аудитів проводимо серйозний аналіз; якщо це дійсно підтверджується фінансовою інспекцією, то підрядники повертають кошти в державний бюджет.
Є декілька дуже конкретних запитань, зокрема: скільки коштів виділив Укравтодор на Львівську область, скільки грошей вже витратили на ремонти в першому півріччі, скільки порівняно з минулим роком Львівщині надали коштів?
Якщо не вдаватися в деталі, то цього і минулого року Львівщина з державного бюджету отримала приблизно однакову кількість коштів. Цього року – 182 млн грн. Поступлення коштів йде строго за графіком, який затверджується Міністерством фінансів, приблизно рівномірно за півріччями. Так що вважайте, що ми за перше півріччя використали половину цих коштів.
Але ми сьогодні з керівництвом області працюємо над тим, щоб на Львівщину, враховуючи дійсно непросту ситуацію на дорогах, збільшили фінансування. Я сподіваюся довести фінансування, і є таке сьогодні бачення Укравтодору, до рівня 200-220 млн грн.
Запитують скільки транспорту проходить дорогами області за добу, за місяць. Чи ведеться взагалі така статистика?
Так. В нас на дорогах встановлені лічильники. Крім того, проводиться візуальний облік транспорту. Це ведеться по всій Україні. До цієї роботи залучений наш Державний дорожнiй науково-дослiдний інститут, Дорцентр, Служба автомобільних доріг.
Хочу сказати, що на окремих ділянках інтенсивність руху сягає 25 тис. автомобілів на добу. Це – дуже висока інтенсивність. Якщо взяти, наприклад, західний обхід міста Львова, то там дорога вже давно потребує, щоб її перевели в першу категорію, щоб було чотири смуги руху (сьогодні, на жаль, є дві). Проблемою є аварійний шляхопровід. Так що інтенсивність руху на ряді ділянок доріг є більшою від проектної, що теж пришвидшує руйнування наших доріг.
Наведу такий приклад. Сьогодні на ділянці Київ-Чоп на виїзді з м. Львова інтенсивність становить 24 тис., на 13-му кілометрі західного обходу м. Львова – 26 тис., на М-11 Львів-Шегині, на виїзді зі Львова – більше 23 тис. Ці дороги давно вже потребують, щоб їх перевести в першу технічну категорію, бо там інтенсивність перевищує 14 тис. автомобілів на добу.
Продовжуючи це запитання: люди цікавляться, якої шкоди завдає дорогам великоваговий транспорт.
Перш, ніж відповісти на це запитання, я хотів би трішки вдатися в історію. Наші дороги будувалися 30-40 років тому – під той транспорт, який в той час був на дорогах: автомобілі ЗІЛ, КамАЗ, КрАЗ, які не були розраховані на дороги загальної мережі. Я в цей час вчився в аспірантурі в Москві, і я дуже добре пам’ятаю, як тодішні відомі радянські науковці, такі, як професор Бабков і інші, виступали проти, скільки разів відбувалися зустрічі дорожників на рівні тодішнього Кабінету міністрів… Тоді доводили, що не можна пускати автомобіль КамАЗ на нашу дорогу, не посиливши конструкцію.
Ми сьогодні зняли з рейок вагони, поставили їх на колеса і пустили їх дорогами, які зовсім не готові до пропуску цього транспорту. Особливо це стосується весняного періоду, коли ми маємо перезволоження ґрунту, земляного полотна. Це дуже небезпечно в період високих температур, коли асфальтобетон втрачає несучу здатність. Я думаю, що дорожники знають: якщо при 25 градусах несе навантаження 40-45 кг на кв. м., то при температурі покриття 50 градусів несуча здатність асфальтобетону знижується в 4-5 разів, в залежності від його складу.
В даній ситуації я вважаю, що органам Державної інспекції, Транспортній інспекції і Службі доріг треба зробити все для того, щоб зупинити рух великовагового транспорту в період спекотних днів, як це робить Європа. Якщо перевізник виграє, умовно кажучи, тисячу гривень, то держава втрачає мільйон. Рух великотоннажного транспорту в спекотні дні потрібно зупиняти, який би спротив не був у перевізників – а він сьогодні є.
Друге питання – зимовий період, до якого ми готуємося. На наших дорогах є автомобілі, які зовсім не пристосовані до їзди в зимових умовах. Це – транспорт, далекий від необхідного технічного стану, це – літня гума, відсутність засобів проти ковзання, наприклад – ланцюгів… Мене дивує позиція водіїв, які, виїжджаючи в дорогу, сподіваються, що перед кожною машиною держава повинна наперед відправляти тягач, щоб забезпечити їм проїзд. Я думаю, що кожен водій теж має дбати про свою безпеку на дорозі, і думати, як він взимку доїде по маршруту, який він собі запланував.
Запитують, на яких ділянках дорогах проводять ремонти саме зараз? Які ще ділянки планують відремонтувати, крім тих, які ви вже називали сьогодні? Як ці роботи проводяться в умовах недофінансування?
Є ряд об’єктів під які держава виділила кошти. Це – Київ-Чоп, де ми сьогодні плануємо завершити роботи на ділянці 666-669, також кошти виділені на дорогу Львів-Радехів на ділянці 13-19 км + 500, Грушів-Немирів від 3 до 8 км, Львів-Тернопіль км 17-25, Броди-Тернопіль від нульового кілометра до другого, ділянка дороги Броди-Червоноград 49-53+460, Львів-Тернопіль 30 км+400 км 33+800, 2 км дороги Завадка-Козова. Це майже 45 млн під 35 км доріг. Під ці об’єкти кошти передбачені у державному бюджеті і при поступленні офіційних документів будуть проплачуватися. Це не є новинка. Є ряд об’єктів, які ми сьогодні змушені робити за кошти підрядника. Це – довіра підрядника до держави і така практика не є надзвичайною. Підрядник бере кредит, будує дорогу і отримує розрахунок. Ми десь таким чином плануємо розпочати роботи на дорозі Львів-Тернопіль.
Ви казали, що відповідальність несе Служба автомобільних доріг. Яким чином?
Відповідальність є відповідальність, немає яким чином. Відповідальність за ремонти, за безпеку руху. Відповідальність в прямому розумінні слова «відповідати».
Читач каже, що є практика, коли вирізане дорожнє полотно місяцями не покривають асфальтом. Тоді незрозуміло, навіщо його вирізати? Як приклад він наводить дорогу Львів-Тернопіль. Чи можна так ремонтувати дорогу і хто несе відповідальність?
Так дорогу ремонтувати не можна. Я погоджуюся з читачем. Цю негативну практику ми будемо ламати. Будемо притягувати до відповідальності посадових осіб аж до звільнення, бо вирізані карти і підготовлене до ямкового ремонту покриття сьогодні, потрібно закласти асфальтобетоном сьогодні, а не завтра. В кожному автодоріг є майстер, який повинен розрахувати, якщо він бере 20 тонн асфальтобетону, то він сьогодні повинен вирізати 200-220 квадратів.
До вас звертаються мешканці села Лісновичі Пустомитівського району і запитують, коли там відремонтують дорогу. Кажуть, що кожного року обіцяють зробити ямковий ремонт, але цього так і не зробили. Вже зібрані підписи 300 людей, які готові вийти на пікет під ваші офіси.
Я не прихильник роботи методом тиску, я прихильник діалогу. І, як ви бачите, я відкритий до діалогу, до відповідей на питання, які мені не подобаються. Намагаюся подати інформацію, якою вона є. Я направлю в село свого заступника для того, щоб він вивчив ситуацію. Я прошу жителів… Я завжди готовий зустрітися і обговорити питання на місці, як це було в Грушеві, де ми знайшли з населенням спільне бачення. З людьми треба говорити і пояснювати.
Читач пише, що якісний ремонт неможливий, працівники автодору наймаються від безвиході і ніколи таких ремонтів не робили. Враховуючи погану фінансову ситуацію, намагаються продати матеріали. Чому саме цього на Львівщині такий поганий стан доріг. Що змінилося в порівнянні з попередніми?
Я з глибокою повагою ставлюся до людей, які працюють на дорозі. В моїй трудовій книжці пише «дорожний робітник 2-го розряду». Я був майстром, головним інженером районного автодору. Це надзвичайно важка робота. Ці люди, які працюють в дорожній галузі, заслуговують на добре слово. Я погоджуюся з тим, що критикують мене. Проте давайте ми будемо говорити добре про дорожнього працівника. Не знаю, чи наш читач був при укладці асфальтобетону при температурі повітря +30 градусів, коли асфальтобетон має температуру +160 градусів. Я не знаю, чи наш читач, хоч раз зимою був в автогрейдері, де немає обігріву. Я щиро вдячний людям, які в таких складних умовах працюють, щоб забезпечити рух транспорту. Це дорожні робітники, шляхові майстри, керівники дорожніх підрозділів, на плечі яких лягають проблеми дорожньої галузі. У львівському облавтодорі є багато проблем. По-перше, велика чисельність, яка не утворилася сьогодні. Людина пропрацювала 30 років. Як їй сказати, що вона більше не потрібна системі, галузі? Вона ж більше ніде не працювала, у неї є сім’я.
Сьогодні майже півтори тисячі працюючих – це дуже багато для Львівського облавтодору. Але є ще моральна сторона цієї справи. Давайте ми знімемо цю тему, ну не продають ж робочий асфальт, давайте критикуймо мене. Давайте знімемо цей негатив з наших дорожніх працівників, механізаторів та майстрів, які щоденно, з не дуже високою зарплатою, в надзвичайно важких умовах руху. От ви тільки постійте на обочині, скільки машин проїжджає. А це є робоче місце людини, вона там кожного дня. Це – наші громадяни, які своєю нелегкою працею заробляють на життя своїм сім’ям і я їм просто дякую.
Чому в Тернополі дороги ремонтують весною, а у Львові в кінці літа? Якщо фінансування проходить однаково. І хто буде покараний за доведення дороги на Тернопіль до нинішнього стану
Я не суддя, щоб визначати людям покарання. І не думаю, що дороги Львівщини ремонтуються пізніше. Просто тут є більше проблем, ніж сьогодні ми маємо, наприклад, на дорогах Тернопільщини. У свій час на Тернопільщині ми мали потужний асфальтобетонний завод, де стояли три, на тодішній час найпотужніші і сучасні, асфальтозмішувачі «Тельтомат» і нам вдалося тоді постелити майже півтори тисячі доріг на основних маршрутах гарячим асфальтобетоном. Інша була тоді структура доріг на Львівщині і багато доріг мають покриття чорно-щебеневі, покриття влаштовані методом змішування на дорозі, покриття з місцевих матеріалів. І проблема доріг Львівщини це не є проблема цього року, а проблема, яка закладалася роками. Бо дорога це ж як будь-яка річ, чи, можливо, як людина: вона має термін життя. Сьогодні при цій інтенсивності руху яка є, покриття асфальтобетону служить за нормативами 10-12 років. Коли пройшло 12 років його потрібно замінити або посилити. В нас на Львівщині є багато доріг, які служать без капітального ремонту, я наголошую, по 25-30 і більше років. І ямковий ремонт лише може підтримати на якийсь період проїзну здатність дороги. Він ніколи радикально не покращить транспортно-експлуатаційних характеристик дорожнього покриття. Це потрібно розуміти.
На сьогодні на Львівщині є єдиний шлях посилити дороги на напрямках, які ми називали, шаром асфальтобетону. Для того, щоб вони ще служили 10-12 років, як цього вимагають нормативні документи.
Читач запитує, чому у Львові, коли проводяться ремонти доріг, облаштовуються посередині доріжки для пішоходів по яких ніхто ніколи не ходить. Як приклад він наводить вулицю Городоцьку біля СТО, на це, мовляв, іде багато коштів.
Я проїжджав цією ділянкою дороги, і, думаю, що це не пішохідна доріжка, це швидше за все острівки безпеки або, на перспективу, у Львові планують мережу велосипедних доріжок. То ж це не є пішохідна доріжка, бо вони не робляться посередині дороги.
Дорога Борислав-Підбуж та Самбір через Нагуєвичі пошкоджена та ніхто не ремонтував її вже 8-10 років А дорогу перед Нагуєвичами знищено паводком у 2008 році. Коли відремонтують?
Я в Нагуєвичі виїду особисто, подивлюся, вивчу ситуацію і тоді будемо приймати рішення.
Коли буде проведено ремонт дороги Мостиська-Нагірне-Гусаків-Добромиль, дорога в трагічному стані. За 14 років там не було жодної зміни на краще!
Дорога не може бути в трагічному стані, дорога в такому транспортно-експлуатаційному стані, що не відповідає сучасним вимогам руху. Ми записали, будемо вивчати і приймати відповідні заходи.
Коли зроблять хоча б ямковий ремонт на дорозі Т-14-19 Миколаїв-Жидачів-Калуш. З Жидачева до Монастирця під керівництвом вашого попередника дану дорогу каменували, засипали пісковиком з болотом і таке знущання тривало два роки. Якщо це нова технологія то поясніть це людям?
Мені важко коментувати що було, чого я не бачив. Я цього робити не буду. Я з повагою відношуся до тих людей, які працювали переді мною. Можливо, це був вимушений захід щоб якось забезпечити проїзд на аварійних ділянках дороги. Знову ж таки запишемо і будемо вивчати.
Мешканці 4-х сіл повідомляють вас, що 24 серпня готуються перекривати дорогу поблизу села Мельничі, бо там через річку Свіча є міст і стан дорожнього покриття на ньому в жахливому стані, а перил практично на мості немає.
Я виїду туди, зустрінуся з людьми і подивимося що можна зробити на цій ділянці дороги. Щоб 24 серпня люди святкували це велике свято, а не перекривали дорогу.
Я хочу подякувати шановному інтернет-виданню за можливість зустрітися, донести позицію Служби автомобільних доріг до населення Львівщини. Хочу щоб всі, хто нас слухає зрозуміли – для того, щоб були нормальні дороги потрібно дві речі: час і кошти. Я надіюся, що з часом ми знайдемо кошти і спільно з органами державної влади приведемо дороги Львівщини до кращого експлуатаційного стану.