Дослідження: Сайти органів влади в Україні мовчать про тендери

21:15, 5 лютого 2013

Експерти Transparency International Україна проаналізували відкритість сайтів органів влади у сфері державних закупівель. Дослідження виявило, що всі державі вебпортали не публікують навіть необхідний мінімум даних. Найбільш закритими ж визнано Трускавецьку міську раду, Бучацьку міську раду та Раду міністрів Криму. Вони набрали лише по два бали із 111 можливих.

Лідером рейтингу виявилося держпідприємство НАЕК «Енергоатом», яке набрало 22 бали. Одразу за ним з мінімальним відставанням слідують три міськіради – Рівненська (21 бал), Броварська, Київської області (19 балів) і Севастопольська (19 балів). Також в десятку лідерів увійшли: Державна митна служба України, Івано-Франківська міська рада, Міністерство екології та природних ресурсів України, Мукачівська міська рада, Миколаївська ОДА, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України.

За словами президента Transparency International-Україна Олексія Хмари, жоден з досліджуваних порталів не дотягнув до мінімально необхідного рівня. «Ми сподівалися побачити результати вище 50 балів зі 111 можливих, а виявилося, що лідер рейтингу набрав тільки 22 бали. Нажаль, можна констатувати, що  чиннасистема оприлюднення інформації не досягла головної поставленої мети – проведення чесних держзакупівель, і це стосується як лідерів, так і аутсайдерів рейтингу», – підкреслив експерт.

Найкритичнішим для органів влади став етап реалізації проектів – на сайтах не публікують ніякої інформації з приводу того, як витрачаються державні кошти. Крім того, з’ясувалося, що деякі міністерства, обласні державні адміністрації, міськвиконкоми, центральні органи виконавчої влади та підприємства-лідери найбільших держзакупівель 2012 року просто не мають на своєму сайті такої рубрики як «Державні закупівлі» чи «Конкурсні торги». За словами Дмитра Деменського, координатора проекту: «Якби не нараховувалися бали за зручність користування сайтом, то взагалі мало б хто піднявся вище рівня 10% відкритості, що свідчить про тотальну байдужість влади до цієї теми».

У вибірку ввійшли сайти всіх міністерств, обласних державних адміністрацій, центральних органів виконавчої влади з особливим статусом, 25 найкомфортніших для проживання міст України і 26 держпідприємств, що оперували найбільшими обсягами держзакупівель у 2012 році. Експерти перевіряли змістовне наповнення офіційних сайтів інформацію щодо державних закупівель, а також практичність її використання.

Нагадаємо, президент Віктор Янукович підписав закон про скасування обов'язкових тендерів для державних компаній. Також, згідно з документом, від обов'язкових конкурсних закупівель звільняються комунальні підприємства і господарчі товариства, контрольний пакет акцій (або частки в СФ) яких належить державі.