Довибори до облради: небажане дитя

21:25, 21 січня 2013

Проміжні довибори до Львівської обласної ради, це майже випадкове дитя парламентських виборів-2012, виявилося до всього вкрай небажаним. Опікуватися ним не захотіли ані Львівська облрада, ані Львівська ОДА, внаслідок чого минулого тижня оформився електоральний аборт.

Як відомо, в результаті виборів до Верховної Ради, і передусім успіху ВО «Свобода», у Львівській облраді з’явилося одразу 11 вакантних місць, сім із яких належали мажоритарникам. Відповідно до законодавства, вже 3 грудня Львівська обласна ТВК призначила дату проміжних довиборів на 27 січня, а також визначила їх вартість – понад 7 млн грн.

Одразу ж наступного дня почалися розмови про те, що таких коштів немає в обласному бюджеті (саме з нього, згідно з законом, мали забезпечити фінансування) на 2012 рік, і навряд чи їх вдасться закласти у бюджеті на 2013-й. Логічним завершенням цих розмов стало те, що на бюджетній сесії Львівської облради 28 грудня питання про фінансування виборів навіть не включили до порядку денного. Звернення голови Львівської обласної ТВК Миколи Щура до Львівської ОДА і Львівської облради і його ж виступи на засіданні бюджетної комісії та Президії Львівської облради виявилися лише воланням у пустелі.

Надалі лише той самий Микола Щур, підтримуваний депутатом Львівської облради від УДАРу Оксаною Юринець, докладав зусиль для того, щоб довибори 27 січня таки відбулися (що, в принципі, зрозуміло, адже, окрім всього іншого, не варто забувати, що йшлося про який-не-який фінансовий потік через виборчу комісію). 14 січня він виступив на прес-конференції, через кілька днів навіть звернувся до суду через бездіяльність Львівської ОДА.

Однак наприкінці минулого тижня неминуче стало реальністю: оскільки ТВК не отримала навіть коштів на друк виборчих бюлетенів, довибори, до участі в яких встигло зареєструватися понад півсотні кандидатів, оголошено зірваними.

ОДА пасиву

Минулого тижня найбільше звинувачень у зриві виборів сипалося у бік Львівської ОДА. Саме на неї поклав першочергову відповідальність і Микола Щур під час згаданої прес-конференції 15 січня, і саме її бездіяльність він вирішив оскаржувати в суді.

Справді, пасивність голови Львівської ОДА Михайла Костюка і його підлеглих у цьому питанні є незаперечною. У коментарі для ZAXID.NET він розповів, що, розуміючи складність фінансування цих довиборів з місцевого бюджету, звертався до Кабінету міністрів з проханням виділити додаткову субвенцію. Видається, що самому очільнику виконавчої влади на Львівщині неважко було спрогнозувати відмову, адже законодавство однозначно передбачає: ці вибори мають фінансувати саме з бюджету області.

«Коли ми вже звідусіль отримали негативну відповідь і побачили, що коштів не буде, ми 27 грудня провели нараду... Тоді я дав команду включати це у бюджет 2013 року. Ми дали відповідного листа. Апарат ради виконав свої функції і виніс це питання на бюджетну комісію і на сесію», - розповів Михайло Костюк.

Чому такого листа голова ОДА подав тільки у переддень сесії, що загалом давало підставу взагалі його проігнорувати, – окреме питання. Спроби вирішити проблему тільки в останній момент, схоже, перетворилися на системний підхід у всій цій справі. Так, 16 січня, тобто за день до остаточного терміну, коли мали бути надруковані виборчі бюлетені, Львівська ОДА звернулася до Львівської облради з проханням скликати позачергову сесію

Але тут є й інша цікавинка: під час обговорення проекту бюджету Львівщини на сесії 28 грудня начальник головного фінансового управління Олег Демків сам сказав, що кошти на довибори варто просити у державному бюджеті. Чи можна припустити, що чиновник не знав про те, що його безпосередній керівник уже звертався до Києва й отримав відмову «звідусіль»? Чи можна припустити, що він не знав про те, що Михайло Костюк напередодні звернувся до облради з листом, щоб ці кошти виділили саме з бюджету Львівщини? Навряд чи на ці питання можна дати ствердну відповідь. Це все значно більше скидається на лукавство.

Що більше, у коментарі для ZAXID.NET голова Львівської ОДА розповів, що проект рішення про виділення коштів на довибори з обласного бюджету подали і на бюджетну комісію, однак вона його відхилила. Протоколу, за його словами, не вели, тому документальних підтверджень цього факту немає. У протоколах бюджетної комісії на сайті Львівської облради справді немає й сліду про таку подію – як, зрештою, немає там і жодної згадки про розгляд питання довиборів взагалі.

У будь-якому разі, незаперечним є один факт: у проекті бюджету на 2013 рік, що його подало до Львівської обласної ради головне фінансове управління і розглядала бюджетна комісія 26 і 27 грудня, рядка про проміжні довибори депутатів Львівської обласної ради не було. І це – найбільш промовисте свідчення про відсутність у Львівської ОДА волі забезпечувати ці вибори.

Варто сказати, що, в принципі, така пасивність Михайла Костюка (який, за власними словами, не пробував домовитися з депутатами про фінансування довиборів і на рівні особистих розмов), виглядає дивною. Так, виконавчий директор ЛОГО КВУ Оксана Дащаківська у коментарі для ZAXID.NET висловила переконання, що ОДА мала б бути зацікавлена проводити ці вибори: «Вони були їй вигідні, тому що з метою економії бюджету були укрупнені виборчі дільниці. Це полегшує контроль і понижує явку, а значить, легше було б провести тих людей, які потрібні Львівській ОДА. Це був той момент, яким вона мала скористатися».

Однак видається, що цей сценарій можна розглядати і дещо по-іншому. Не виключено, що ОДА має бажання краще підготувати округи для себе, дати «своїм» кандидатам можливість довше попрацювати над піаром, а наразі ще відчуває невпевненість після непереконливого результату партії влади на Львівщині на останніх парламентських виборах.

Також треба мати на увазі, що питання виділення коштів на довибори запросто може перетворитися на питання піару: як тільки хтось із вічних суперників, Львівської ОДА і Львівської облради, візьме на себе відповідальність і скаже: «Ми забираємо кошти звідси і звідси, і даємо їх на довибори», його опонент одразу зможе розгорнути дискусію про те, що той дбає про політику і політиків, а не про людей.

Депутатська симетрія

Звісно, Львівська облрада за таких обставин теж не хоче брати на себе відповідальність. Про це депутати мало не прямим текстом говорили під час наради у Львівській облраді 21 січня. Особливо красномовним був уже тепер колишній депутат облради, а нині – нардеп Михайло Блавацький, який почав підраховувати, скільки пересадок печінки можна було б зробити українцям за 7 млн грн…

Тим самим депутати, щоправда, наражаються частково на інші звинувачення. Скажімо, той же Михайло Костюк у коментарі для ZAXID.NET недвозначно заявив, що депутатський корпус, не включивши питання про фінансування довиборів у порядок денний сесії 28 грудня, тим самим відмовився виконувати закон.

Депутати ж, своєю чергою, перекладають усю відповідальність за зрив виборів на Львівську ОДА. Так, голова бюджетної комісії Ярослав Качмарик у коментарі для ZAXID.NET сказав: «Власне кажучи, у формальному полі можна розглядати так, що ОДА, як розпорядник коштів, як структура, яка подає проект бюджету, не запропонувала цього. Виходу з проблеми ніхто не пропонував і не пропонує донині… Якщо б у проекті бюджету був рядок про вибори, він обов'язково був би проголосований».

Однак не варто забувати, що й будь-хто з членів бюджетної комісії, зокрема сам її голова, міг на засіданнях 26-27 грудня внести відповідну пропозицію. Цього теж не відбулося. Свою позицію Ярослав Качмарик спершу пояснив так: «Я його теж не робив і не буду цього робити ніколи, тому що я переконаний, що держава не може знімати з себе зобов'язання», а вже наприкінці розмови додав інший варіант: «Я не вносив пропозиції варіанту фінансування, тому що я його не бачу».

На запитання, чому й на сесії Львівської облради 28 грудня, коли з голосу внесли пропозицію щодо включення до порядку денного питання про фінансування довиборів, він, як депутат, також не проголосував за нього, «свободівець» відповів: «Це – позиція депутата. Він має право. Якщо б я був переконаний, що ця дискусія приведе до результату, який буде відображений в тому, що фінансування буде знайдено, я би, без сумніву, голосував».

Можна не сумніватися, що таке відмежування від проблеми довиборів – позиція не лише Ярослава Качмарика, а й загалом фракції, яку він представляє. Адже 28 грудня з 35 «свободівців», більшість яких на засіданні, згідно з офіційними даними, була присутня, за включення питання в порядок денний проголосував лише Петро Колодій – очевидно, для того, аби до нього, як до голови облради, не виникало запитань (бо ж важко припустити, що він не знав, що голосування буде провальним). Та й сам Ярослав Качмарик, коментуючи проблему довиборів, залюбки виступає від імені усього депутатського корпусу.

Нехіть ВО «Свобода» до проведення довиборів до Львівської обласної ради виконавчий директор ЛОГО КВУ Оксана Дащаківська пояснила банальним страхом перед їх результатами: «Можливо, вони бояться, що на цих виборах не отримають належної підтримки виборця, і ці семеро депутатів, які прийдуть до влади, похитнуть позиції "Свободи" в облраді... Ясна річ, що якщо таке станеться, то їм є справді чого боятися: це неодмінно відобразиться на загальнонаціональному рейтингу "Свободи". Адже втратити прихильників на Львівщині – це таки щось означає».

Проблема для ВО «Свобода» насправді може полягати не лише у міркуваннях загальнонаціонального масштабу. Адже баланс сил в облраді може змінитися не на користь «Свободи» – враховуючи, що на довиборах, згідно з домовленостями з партнерами по опозиції, вони зареєстрували лише чотирьох кандидатів, які не конче здобудуть на своїх округах перемогу.  Для прикладу можна назвати сина новообраного депутата Верховної Ради Михайла Блавацького - Павла, зареєстрованого в окрузі №34, який торік відзначився хуліганством в одному з розважальних закладів міста Львова, що точно не додасть йому електоральних балів. Тоді, можливо, доведеться досягати нових домовленостей, і, не виключено, навіть зрікатися посади першого заступника голови облради. Значно зручніше просто зберігати статус-кво, фактично блокуючи проведення довиборів.

Щоправда, заради справедливості варто зазначити, що й партнери «Свободи» в облраді жодного зацікавлення у тому, аби забезпечити коштами довибори, не виявили. Так, 28 грудня включати відповідне питання у порядок денний не захотів жоден з представників «Фронту Змін» – очевидно, також вважаючи, що на цих довиборах можна більше втратити, аніж здобути.

І, якщо вже говорити про депутатський корпус загалом, то не варто забувати, що на згаданого вище листа Львівської ОДА з проханням скликати позачергову для вирішення проблеми довиборів, реакції облради також не було…

Екстаз бездіяльності

Отже, попри всі взаємні звинувачення, збоку ситуація виглядає так, що Львівська ОДА злилася з Львівською облрадою в екстатичному небажанні проводити довибори у призначений Львівською обласною ТВК термін. І нехай причини зриву, що відбувся, були закладені у законі, який передбачає фінансування саме з місцевого бюджету, виконавча влада області і депутатський корпус  зуміли на цьому зіграти по повній програмі. Відтак склалася ситуація, за якої органи влади фактично не дають громаді здійснити волевиявлення. «Вони вважають, що мають право вирішувати за всіх 476 тис. виборців, які мали взяти участь у цих виборах; за всю Львівщину – скільки має бути депутатів у нашій обласній раді, дорогі чи не дорогі нам ці депутати», – наголосила в коментарі для ZAXID.NET Оксана Дащаківська.

Як надалі розвиватиметься ситуація, наразі спрогнозувати не так просто. У п’ятницю, 18 січня, сталася одна доволі важлива подія: Львівська ТВК відкликала свій позов до суду на Львівську ОДА. Як пояснив ZAXID.NET Микола Щур, це сталося тому, що того ж дня Михайло Костюк і Петро Колодій запевнили: політична воля для проведення виборів є, і кошти таки будуть знайдені. Не зрозуміло, чого варта така обіцянка, якщо досі звідусіль лунали лише заяви про те, що в обласному бюджеті таких коштів немає. Водночас, якщо суд прямо не назве відповідального за ситуацію, що склалася, то певності у тому, що ці багатостраждальні довибори колись таки відбудуться, нема взагалі.

Наразі єдине, що Львівська обласна рада спромоглася зробити в межах виконання тези про наявність політичної волі, – це провести нараду, на якій Петро Колодій повідомив, що звернувся до керівництва Верховної Ради з проханням внести зміни до закону і дозволити фінансування довиборів із центрального бюджету. Нардеп Ірина Сех, за його словами, вже ніби навіть напрацювала відповідний законопроект, і тепер в облраді сподіваються, що парламент його проголосує. Коментарі до такого «плану», очевидно, зайві…

Наразі ж, за словами Миколи Щура, призначені на 27 січня довибори доведеться визнати такими, що не відбулися, і визначити нову дату для голосування (тут, поміж іншим, виникає чимало проблем із законодавством, але це вже – тема для цілком окремого матеріалу). У такому разі увесь процес доведеться розпочинати заново, включно з новою реєстрацією кандидатів.

Того, що кандидати, які вже розпочали свої кампанії і витратили на них подекуди чималі кошти, почнуть позиватися з виборчою комісією, він, за його словами, не боїться. «Це ж не з нашої вини ці вибори не проведені. Треба хіба спочатку встановити, що ми в цьому винні, а потім вже позиватися. Але ми все зробили, прийняли всі рішення, зі свого боку все забезпечили…», – вважає голова Львівської обласної ТВК.