Дозвіл Іващенку перебувати в Данії - сигнал для Януковича, - експерт

16:45, 15 лютого 2013

Екс-в.о. міністра оборони в уряді Юлії Тимошенко Валерій Іващенко отримав дозвіл на перебування в Данії. Експерти вважають це прямим визнанням Копенгагеном існування вибіркового правосуддя в Україні.

13 лютого, майже за два тижні до саміту Україна-ЄС, екс-в.о. міністра оборони в уряді Юлії Тимошенко Валерій Іващенко заявив про отримання політичного притулку у Данії - про це він сказав у інтерв'ю журналові Український Тиждень.

За словами політика, у Данії він переховується від нових переслідувань з боку української влади, пише видання.

Спеціальний радник Міністерства закордонних справ Данії Генрик Ройгаард підтвердив Deutsche Welle, що Валерій Іващенко отримав "дозвіл на перебування у Данії", наголосивши при цьому, що не може підтвердити, чи йдеться у випадку українського політика саме про "політичний притулок". Речник Данської міграційної служби також не зміг подати більше подробиць, посилаючись на конфіденційність інформації.

Тим часом, як припустив в інтерв'ю DW данський експерт Єнс-Кристиан Люткен, надання "дозволу на перебування" - це лише перший крок данської влади. За ним, за словами експерта, йтиме надання Данією політичного притулку або повернення Іващенка в Україну, але тільки якщо там зміниться політична ситуація. "В іншому випадку, я впевнений, що він отримає притулок через його статус та через відповідну резолюцію Ради Європи", - заявив DW Єнс-Кристиан Люткен, який є членом Данського європейського руху та президентом громадської організації "Silba - Підтримка ініціативи для свободи і демократії", яка займається підтримкою політичних проектів, молодіжних та неурядових організацій у Східній Європі, у тому числі в Україні.

Нагадаємо, що у своїй резолюції від січня 2012-го року Парламентська асамблея Ради Європи, серед іншого, висловлювала стурбованість з приводу кримінальної справи проти Валерія Іващенка.

Експерт вважає, що ухвалене Данією рішення стосовно Іващенка має велике символічне значення. "Це політичний сигнал для української влади і особливо для українського президента, що Данія вважає деяких діячів в Україні політичними в'язнями", - підкреслив Люткен. Водночас експерт наголосив, що країна навряд чи надасть подібний статус ще комусь із українських політиків. "Я не бачу більше нікого, хто отримає притулок у Данії", - сказав Люткен.

На його думку, президент України опинився перед вибором: випустити політичних в'язнів або ще зачекати з підписанням Угоди про асоціацію. "А може, він Угоду ніколи не підпише - з огляду на те, що зараз відбувається в Україні", - зазначив Люткен.

На думку ж президента міжнародної громадської організації Європейська медіа-платформа та колишньої співдоповідачки Моніторингового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи по Україні, датчанки Ганне Северинсен, світова громадськість вже й так свідома того, що в Україні є проблеми з вибірковим правосуддям. Тому надання Данією притулку українському політикові напряму не вплине на підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, припустила в інтерв'ю DW Северинсен, яка свого часу була радником Юлії Тимошенко на громадських засадах.

Нагадаємо, колишнього в.о. міністра оборони в Україні за звинуваченням у перевищенні службових повноважень засудили до 5 років позбавлення волі, однак Апеляційний суд Києва пом’якшив покарання до умовного терміну і звільнив з-під варти 14 серпня 2012-го року. Після цього Валерій Іващенко подав касаційну скаргу.