ДПС України затримує російських журналістів-порушників

14:43, 15 квітня 2014

Українські прикордонники затримують російських журналістів за порушення правил перетину українського кордону. Найчастіше вони не мають потрібних документів, надають неправдиву інформацію про мету поїздки та порушують правила поведінки у прикордонні. Про це заявляє прес-служба Державної прикордонної служби України.

У разі надання громадянами, незалежно від їхнього громадянства та професії, неправдивих відомостей та порушення порядку проходження прикордонного контролю, співробітники Держприкордонслужби мають право відмовити у перетині кордону, вважають в ДПС.

"Скарги російських мас-медіа, що їхні представники не можуть вільно потрапити в Україну не в повній мірі відповідають дійсності. Причина непропуску полягає, перш за все в тому, що вони безвідповідально ставляться до порядку перетину українського кордону. Так, деякі журналісти надавали завідомо неправдиві відомості про мету та місце своєї поїздки. Інші навмисно намагалися ввести в оману інспекторський склад Держприкордонслужби. Були й такі, що за власним бажанням відмовлялися перетинати кордон. Відносно одного громадянина РФ діяло доручення правоохоронних органів щодо заборони в’їзду на територію України", – йдеться у повідомленні відомства.

Деякі російські журналісти, які потрапляли на територію України за встановленим порядком, порушували прикордонний режим та закони України вже в прикордонній зоні.

Також прикордонники звітують про три випадки затримання російських журналістів. 13 березня росіянина, що незаконно перетнув державний кордон та виявився журналістом російського видання "Аргументы и факты", затримали на ділянці відділу "Новоазовськ" на Донеччині. У закордонному паспорті 51-річного чоловіка не було відміток про перетинання державного кордону, а також не було імміграційної картки.

Інші двоє громадян Російської Федерації, які 19 березня прибули в аеропорт Донецька, не змогли надати чіткої відповіді про мету поїздки. Згодом порушники зізналися, що вони представники телеканалу "Росія-1" та їдуть у Донецьк для висвітлення політичних подій в Україні. Журналісти сказали, що вказівку не надавати правдивої інформації про мету поїздки під час перетину кордону отримали від свого керівництва.

А от журналісти телеканалу "НТВ", яких виявили на ділянці відділу "Амвросіївка" Донецького загону, здійснювали відеозапис облаштування держрубежу та криками намагалися привернути до себе увагу місцевих жителів. З появою прикордонників вони закрилися в автівці та лише після роз’яснення українського законодавства надали для перевірки свої документи. Один з них перебував у стані алкогольного сп’яніння та грубо висловлювався про прикордонників і громадян України, вживаючи ненормативну лексику.

Журналіст "Української Правди" Мустафа Наєм вважає, що на Сході України бракує російських журналістів з незалежних і збалансованих ЗМІ. Натомість кореспондентів з телеканалів Россия та РТР, на його думку, там працює багато.

"У зв'язку з цим у мене є пропозиція до наших російських колег, яке я вже обговорив з відповідальними особами з українського боку. Якщо ви опинилися у такій ситуації, пишіть або телефонуйте мені на мобільний телефон в будь-який час доби. (Мої контакти ви знайдете без проблем). Сто відсотків нічого не обіцяю. Але для тих, кого я зможу авторизувати через своїх друзів у Москві, зроблю все можливе, щоб вони змогли працювати і висвітлювати події в Україні", написав Мустафа Наєм на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook. Він уточнив, що пропозиція стосується тільки журналістів.

Водночас власкор газети “Голос України” Богдан Кушнір теж у мережі Facebook запропонував Україні ввести обов’язкову акредитацію для російських журналістів, як це практикують у Російській Федерації.

“На території Росії українські журналісти можуть працювати тільки з акредитацією МЗС РФ. Її, як правило, доводиться чекати два місяці. Україна повинна ввести аналогічні правила для російських журналістів. Інакше будемо мати проблеми з псевдожурналістами”, – вважає Кушнір.

Нагадаємо, за минулу добу прикордонники не пустили в Україну 250 росіян. Загалом від початку загострення ситуації на сході країни в Україну не пропустили 12 тисяч росіян, які могли брати участь в екстремістській діяльності.