Дрогобицька солеварня призупинила виробництво через надлишок продукції

13:55, 23 червня 2020

Найстаріше підприємство України Дрогобицька солеварня, яке працює з XIII ст., призупинило виробництво солі через надлишок продукції на складі. Зараз там накопичилося близько 25 тис. пачок солі. Працівники підприємства і місцеві мешканці закликають підтримати завод і купити його продукцію. Сіль є брендом Дрогобича.

Технолог Дрогобицької солеварні Оксана Бунда розповіла ZAXID.NET, що виробництво призупинили наразі на тиждень до липня. На час простою працівники у відпустці за свій рахунок.

«Після рясних дощів впала концентрація і мінералізація, і це спричинює більші витрати на виварювання. А оскільки на складі є великі запаси, то поки призупинили виробництво», — розповіла Оксана Бунда.

Директор солевиварювального заводу Дмитро Ковальов пояснив ZAXID.NET, що такий простій виробництва має сезонний характер і трапляється щонайменше тричі на рік. Дільниця фасування солі продовжує працювати.

Щодо збуту, то дрогобицьку сіль закуповують в основному дрібні підприємці з Дрогобича, Самбора, Стрия, Трускавця, іноді беруть з Рівного, Івано-Франківська.

«У нас була реалізація на ринку «Шувар», «Наш край», почали вести перемовини «Львівхолодом». Складно співпрацювати з крупними торгівельними мережами, їхні умови співпраці нам незручні: вони просять тривалої відстрочки платежів. А у нас як в державного підприємства інше оподаткування. Тому нашу сіль складно знайти у великих продуктових мережах», — пояснив ZAXID.NET Дмитро Ковальов.

Сіль у Дрогобичі виварюють за середньовічною технологією (фото ZAXID.NET)

Ціна дрогобицької солі — 12 грн за пачку в поліетиленовій упаковці 750 г — пов’язана з дорогою технологією. Адже методику виробництва зберегли ще з XIII ст.

«Це все ручна праця, використання дров. Але зате сіль без природних розсолів, кращої якості», — розповідає Оксана Бунда.

Керівник Туристично-інформаційного центру Дрогобича Ігор Чава написав у Facebook пост із закликом купляти місцеву сіль, яка є брендом міста, щоб не зупиняти виробничий процес підприємства. Її можна замовити або безпосередньо на солеварні, або у ТІЦ.

«Ми промуємо дрогобицьку сіль, яку виготовляють тут, у нас. Хочемо допомогти, бо зацікавлені, щоб ті підприємства діяли і розвивалися саме місто, в тому числі і в туристичному напрямку. Ми навіть готові написати концепцію розвитку, зайнятися маркетинговою стратегією і промувати цю продукцію», — сказав ZAXID.NET Ігор Чава.

Дрогобицька солеварня зараз на добу в середньому виробляє 500 кг. В місяць це виходить близько 11 тонн. На заводі модернізували обладнання, але не вистачає коштів довести цю ідею до кінця. Якби вдалося, то виробництво можна було б збільшити щонайменше вдвоє, переконаний директор заводу.

Сіль упаковують у звичайну поліетиленову упаковку, а також у паперові сувенірні мішечки (фото Оксани Бунди)

Заснування Дрогобича безпосередньо пов’язане із видобутком солі, ще у період Галицько-Волинського князівства. У різні часи за різної влади, в тому числі окупаційної, підприємство не зупиняло виробництва. Дрогобицька солеварня працює понад 700 років і вважається найстарішим підприємством України. Крім того, це єдиний завод, який виробляє сіль методом виварювання. Слоган міста: «Дрогобич — у ньому вся сіль».

У листопаді 2019 року Міністерство аграрної політики, якому належала Дрогобицька солеварня, виставило її на приватизацію. Місцева влада скерувала в Кабмін листа із обґрунтуванням історичної та культурної цінності та наголошувала на збереженні заводу. Фонд держмайна України взяв солеварню на свій баланс і вилучив її зі списку об’єктів, які виставили на приватизацію.

На її території є 9 пам’яток культури місцевого значення. Підприємство розташоване в межах охоронної зони пам’ятки ЮНЕСКО. А частина території самого заводу має статус щойно виявленої пам’ятки археології.

P.S. Після публікацій у кількох ЗМІ і численних поширень у Facebook протягом тижня лише до ТІЦ Дрогобича надійшло замовлень на 400 кг солі.