Дочірня компанія фірми наближеного до президента Росії Володимира Путіна олігарха Олега Дерипаски видобуває з українських надр кварцит, який перевозить до Росії для використання в російському оборонному комплексі, йдеться в журналістському розслідуванні проекту «Схеми: Корупція в деталях».
За інформацією журналістів, «дочкою» російської компанії Дерипаски «Русал» є кіпрська компанія United Company Rusal Silicon Limited, яка із 2011 року є власником українського ТОВ «Глухівський кар’єр кварцитів», де безпосередньо і видобувається цінний для оборонної промисловості ресурс – кварцит. Кар’єр розташований у селі Баничі Глухівського району Сумської області, на уніформі працівників «Глухівського кар’єру кварцидів» є символіка російської компанії «Русал». Це єдиний кар’єр в Україні, де видобувають високочистий кварцит – речовину, подібну до піску, але зі значно вищим вмістом кремнію. У цій сировині міститься 99% цього елементу, тоді як в аналогічних кар’єрах в Україні видобувають кварцит гіршої якості.
Олег Дерипаска з травня 2018 року перебуває під санкціями Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України. Йому заборонено відвідувати Україну та вести фінансову діяльність. У цьому переліку є і компанія «Русал». Проте видобуток кварциту здійснюється через кіпрську компанію, яка під санкції не потрапила. В РНБО пояснили, що список компаній, які потрапляють під санкції, подавала Служба безпеки України.
Вагони з українським кварцидом оформлюють на митному пункті, розташованому на межі території підприємства. Для цього на кар’єр приїжджає український митник. На російські заводи щотижня відправляють сотні тон унікального українського мінералу, що становить майже весь обсяг видобутку за рік. Натомість українським підприємствам кар’єр продає лише невеликі об’єми, здебільшого – дрібний щебінь.
У 2018 році український кварцит купили два російські підприємства, одне з яких – «Кремний-Урал» – належить Дерипасці. Близько половини видобутих кварцитів поїхало на Новолипецький металургійний комбінат Володимира Лісіна, теж російського олігарха.
В «Кремний-Урала» кремній купували щонайменше два російські підприємства, які мають стосунок до російської оборонної промисловості. Одне з них – «Новосибірський Механічний Заводу «Іскра», який неодноразово згадується в російських медіа як учасник держоборонзамовлення в минулі роки. У нього є контракти з іншими структурами російського концерну «Ростех», які є учасниками військово-промислового комплексу.
Друге підприємство – Конструкторське бюро приладобудування імені Шипунова. Воно є одним з провідних заводів оборонного комплексу Росії. Там кажуть, що розробили і поставили на серійне виробництво для озброєння російської армії більше ніж 150 зразків озброєння і військової техніки. Також там і надалі створюють системи найсучаснішої високоточної зброї, для яких і потрібен кремній. Розробки цього конструкторського бюро помічали на Донбасі. Наприклад, у лютому 2019 року у селищі Новолуганське обстріляли один із будинків із артилерійського комплексу «Краснополь», який розробило саме згадане КБ.
Кремній – один із основних елементів у металургії, електротехніці, радіоелектроніці та напівпровідниках. Він – основа для сонячних батарей. Йому немає заміни в автомобільній, медичній, авіаційній, військовій та космічній промисловостях. Кремній широко застосовується в оборонних технологіях – для виготовлення броні, механізмів, тощо.
«Русал» – один із найбільших світових виробників алюмінію з центральним офісом у Москві. У самій компанії стверджують, що поступаються потужностями лише американській Alcoa та канадській Alcan. Засновник і основний компанії – російський впливовий олігарх Олег Дерипаска, якого ЗМІ називають другом Володимира Путіна. З алюмінію та його сплавів, виробленого заводами Дерипаски, роблять літаки, броню для танків та артилерії, двигуни, кораблі, частини ракет, стрілецьку зброю. Компанія Дерипаски працює і для військової промисловості. Серед найбільших її клієнтів – Савелівський завод, який виготовляє станки для російської «оборонки».
В алюмінієвій промисловості України Дерипаска перебуває вже 13 років і володіє тут десятком підприємств, які працюють у цій галузі, зокрема – Миколаївським глиноземним заводом. Також Дерипасці належить Запорізький алюмінієвий комбінат, який російський олігарх довів до банкрутства, а тепер судиться з Україною через повернення нею часткового контролю над комбінатом, вимагаючи в суді від держави 40 млн доларів.
Нагадаємо, Росія в березні 2014 року розв’язала проти України війну, окупувавши Крим і почавши військову агресію на Донбасі. Бойові дії в окремих районах Донеччини й Луганщини тривають дотепер, Росія постачає тамтешнім бойовикам зброю, з якої вони обстрілюють українських солдатів. Ця війна забрала понад 13 тис. життів. В Україні Росія визнана країною-агресором.