Думки про готель на Міцкевича в 11-ти фото

20:41, 16 жовтня 2023

Станом на сьогодні завершується процес будівництва об`єкту. Тепер площа є повноцінною і всі будівлі з південно-східної сторони створюють єдиний просторовий контур, як це має бути з містобудівної точки зору. Пам’ятник Міцкевичу добре читається на нейтральному фоні нового готелю, що, до слова, не дуже працює у випадку «Укрсоцбанку», який по кольору є точно таким самим як і колона пам’ятника. Фасад нового готелю виконано повністю у натуральному камені і це виглядає грандіозно.

В мережі гуляють старі візуалізації, які давно втратили актуальність. На них зображено проект з розсіченим фасадом. Із самого початку було відомо, що це лише попередній ескіз і в такому вигляді проект реалізовуватись не буде, адже планували провести архітектурний конкурс. Більше трьох років тому стало відомо, що в результаті проведеного замовниками закритого архітектурного конкурсу перемогла відома польська студія Kuryłowicz & Associates, яка працює над збудованим архітектурним вирішенням об’єкту.

Коли архітектори вийшли на фінальні фасадні рішення ми попросили представити їх максимально широкому колу громадськості. Оскільки це був час локдаунів, приїхати архітекторам було складно і формат представлення було обрано найбільш наочний, а саме – роздрукувати всі фасади в масштабі 1:1. Навіть риштування спеціально поставили зі зміщенням, щоб було видно, де буде відступ верхніх поверхів від карнизної лінії. І це все демонструвалось містянам більше двох років. Неодноразово в різних інтерв’ю я підкреслював, що те, як буде виглядати готель, можна вже сьогодні побачити просто на місці будівництва.

На цьому видно як будівля виглядає з вежі ратуші. Тут помітно, що загальна висотність готелю нижча за «Укрсоцбанк» і значно нижча за будинок Шпрехера. Брандмауер готелю лише приблизно на 1,5 м вищий за дахові конструкції сусіднього будинку на вул. Староєврейській, що дає можливість виконати пожежні норми. Архітектори вирішили не робити штучних архітектурних рішень, артикулюючи верхні поверхи в формах а-ля високий дах або використовуючи інші матеріали для надкарнизного об’єму. Таким чином вся будівля має дуже стриманий, аскетичний арсенал рішень. Все в єдиному матеріалі, мінімалістично і стримано. Зміщення верхніх поверхів підтримує висотність будівель, до яких примикає, полегшує силуетність із різних точок зору і при цьому формує єдину з «Укрсоцбанком» основну карнизну лінію над шостим поверхом. Вважаю цей стрімкий та високий дах «Укрсоцбанку» поруч жахливим і вважаю коректним те, що тут архітектори обрали інший підхід, який дає можливість органічно перейти від будинку Шпрехера до будинку банку і при тому зробити це так мінімалістично.

На цьому фото видно, що відносно будинку Шпрехера масштабність готелю є незначною, але збудований об’єм достатній для того, щоб в комплексі цілої площі Міцкевича цей кут візуально не «провалювався». Така будівля має бути співмасштабною великій площі.

На фото №5, зробленому зі сторони катедри, об`єм верхніх поверхів сприймається тактовно, не порушує гармонійності масштабу площі. Зверніть при цьому увагу на торець будинку Шпрехера і його висоту.

При спогляданні нового об’єму з вулиці Староєврейської та від з вулиці Театральної верхні поверхи ховаються вглиб завдяки сетбеку. Фасад із фронтончиком ліворуч виглядає достойно, нічого на нього не тисне.

Фасад ще не виконаний до кінця, риштування заважає сприймати деталі, ще не дороблені горизонтальні тяги, але на фото №7 вже видно, як аристократично виглядає натуральний камінь. Із часом він дещо посіріє, потемніє і буде тут як рідний. Тон пісковика вибрано правильно.

На фото №8 фасад нової будівлі можна бачити в діалозі з сусідньою забудовою на вул. Староєврейській.

Чи все ідеально? Є окремі моменти, де хотілось би зробити інакше.

Мені візуально хотілось би, щоб фасад загалом був дещо глибшим, більш об`ємним. Також на фото №9 видно, що фасад на візуалізаціях, представлених громадськості, був дещо іншим в деталях. Зокрема, у заглибленнях біля вікон було передбачено рельєфний камінь з виразними горизонтальними насічками. Саме це надало б фасаду більшої глибини, фактурності, значно збагатило б його. Натомість дали в заглибленнях менш помітну фактуру колотого каменю. Окрім того, між спареними вікнами по вертикалі мали бути горизонтальна перемичка з нержавіючої сталі, а по факту дуже сумне рішення. Замовники будівництва обіцяють це доробити. Таке рішення, яке маємо сьогодні, є не тільки естетично неприємним, але і додає надмірної вертикальності фасаду.

Суперечливим елементом є вертикаль сходової клітки, що розміщена з боку вулиці Братів Рогатинців, у місці блокування з сусідньою будівлею. Сходову клітку з вікнами в повну висоту вимагають державні будівельні норми. Але при цьому, якщо дивитись на вигляд з вулиці Братів Рогатинців, аналогічні сходи банку навпроти беруть на себе всю увагу з виразними формами постмодернізму 90-х і 2000-х, а сходів нового мінімалістичного готелю практично не видно.

Будь-яку будівлю можна завжди сфотографувати так, що буде здаватись, наче це катастрофа. Тим більше ще недороблену будівлю. В середовищі воно видніше, тому раджу дивитись на місці. В загальному маємо приклад якісної сучасної архітектури, яка веде коректний діалог з середовищем, і точно буде одним із важливих об`єктів в архітектурних путівниках.

Оригінал